DE-CIX Frankfurt’ta Veri Trafiğinde Yeni Dünya Rekoru

Daha önce hiçbir Internet Değişim Noktası’nda saniyede bu kadar veri değişimi olmadı. Frankfurt DE-CIX’teki veri trafiği geçen hafta en yüksek noktaya çıkarak, saniyede 7.1 Terabit ile yeni bir dünya rekoruna imza attı.

DE-CIX’te bugüne kadar en yoğun zamanlardaki en yüksek veri değişim hacmi saniyede 6.8 Terabit idi. Aslında daha çok yeni, 2017 yılının Aralık ayında saniyede 6 Terabit rekoru kırılmıştı. Yeni rekor ile DE-CIX Frankfurt, en yüksek veri değişim hacmi ile Internet Değişim Noktası olarak dünya genelinde 1 numara olan pozisyonunu pekiştirdi.

DE-CIX CEO’su Harald A. Summa konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “DE-CIX Frankfurt’taki veri akışı, 2014 yılından beri ikiye katlanmanın da ötesine geçti ve gelecekte de hızla ilerlemeye devam edecek. Geçen sene sadece bağlı kapasite, yüzde 35’in üzerinde arttı ve 2017 yılına kıyasla 45 Terabit (Tbit)’i aştı. Bağlı cihazlardaki sürekli büyüme rakamı ile teknolojiler ve artan dijitalleşme, gelecek dönemde büyümenin itici gücü rolünde olacak”.

Genel olarak Internet Değişim Noktaları’nda veri trafiği dalgalı şekilde hareket eder ve internet kullanımının günlük ritmini gösterir, bu ritim sabah 06:00’da başlar ve akşam 21:00 gibi en yoğun zamana ulaşır. Dönemsel değişiklikler de kaydedilir – Yaz aylarında insanlar, sonbahar ve kışa göre daha az online olma eğilimi gösterir.

DE-CIX, dünya lideri bir Internet Değişim operatörüdür. 1995’te kurulan DE-CIX, Avrupa, Orta Doğu ve ABD’de bulunan lokasyonlarda dünya genelinde toplam 18 Internet Değişim Noktasını yönetmektedir.

Bu lokasyonlarda; internet servis sağlayıcılar, ağ operatörleri, içerik dağıtım ağları ve kurumlar, veri paketlerinin en hızlı ve en uygun maliyetli yol aracılığıyla alıcıya ulaşması için “eşleştirme” sayesinde trafiğini maliyetten bağımsız bir temelde veri değişimi yaparlar.

DE-CIX Frankfurt’taki veri trafiği ile ilgili istatistiklere buradan ulaşmak mümkün.

Saniyede bir Terabit veri ne anlama gelir?
• Saniyede bir Terabit, HD kalite 230 bin videonun aynı anda iletimine eşittir
• Saniyede bir Terabit, yaklaşık 230 milyon A4 sayfası içeriğine denk olup, bu da neredeyse 25 kilometre yüksekliğinde kağıt yığını demektir.