Avnet 2,6 Milyar Dolarlık Satışa İmza Attı

Avnet, yüksek büyüme gösteren müşteri pazarlarını dünya standartlarında tasarım ve tedarik zinciri hizmetleriyle tanıştırmak üzere stratejisini hızlandıracak

Avnet, şirketin Technology Solutions faaliyet grubunu, yaklaşık 2,6 milyar dolar değerinde hisse senedi ve nakit karşılığında Tech Data Corporation‘a satmak için anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre şirket, 2,4 milyar dolar tutarında nakit ve bugünkü değeri yaklaşık 200 milyon dolar olan 2,8 milyon Tech Data hissesi alacak.

Bu satış, hem Avnet’e hem de Tech Data’ya temel stratejilerine odaklanma, kendi çalışma alanlarını ölçeklendirme ve böylelikle kendi hissedarlarına daha büyük karlılık getirme fırsatı sunuyor.

Avnet’in CEO’su William Amelio, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Technology Solutions’ın Tech Data tarafından satın alınmasının çalışanlarımız, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve hissedarlarımız için en iyi karar olduğuna inanıyoruz. Bu anlaşma bize Avnet’in gelecekteki başarısı ve karlılığı için en iyi stratejik yolu sunmuştu. Ayrıca Technology Solutions’a Tech Data ile birlikte çığır açacak iş hedeflerine ulaşma şansı tanımıştır. Yatırımlarımızı tümleşik çözümlere, Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) ve önemli dijital platformlara yönlendireceğiz. Hızla büyüyen bu alanlara yatırım yaparak portföyümüzü genişletebilir ve bizden dünya standartlarında çözümler bekleyen yeni müşteriler edinebiliriz.”

Avnet’in Technology Solutions faaliyet grubu, küresel bir BT çözümleri dağıtımcısı olup 80’in üzerinde ülkede müşterilere ve tedarikçilere hizmet vermektedir. Bulutu veri merkezine taşıyan ve BT yaşam döngüsünün tamamını kapsayan kaynaklar, yeni nesil çözümler; pazarlama, eğitim, ve hizmetler sunmaktadır.

Tech Data CEO’su Bob Dutkowsky, “Değişim getirecek bu anlaşma sayesinde veri merkezinden oturma odasına kadar en büyük çeşitliliğe sahip uçtan uca çözümler ile küresel BT dağıtıcıları arasında birinci sıraya yerleşeceğiz. Tech Data yıllardır Avnet Technology Solutions ile rekabet etmekte ve yaptıkları işlere hayranlık duymaktaydı. Yeni ekibi Tech Data’da görmek için sabırsızlanıyoruz ve bu birlikteliğin ortak çalışmasından doğacak fırsatlar için heyecanlıyız.”

Ayrıca şirketler pazara dünya çapında, yüksek kalitede uçtan uça IoT çözümleri sunmak için ortaklık yapmayı planlıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?