DE-CIX 25’inci Yılını Kutluyor

Frankfurt başarı modeli 25’inci yılında! Dünyanın lider Internet Değişim operatörü DE-CIX, Almanya’da yazılan internet tarihinin 25’inci yılını kutluyor. 1995 yılında, Frankfurt’un Gutleut bölgesinde bulunan eski bir postanede DE-CIX’in (Alman Ticari Internet Değişim Noktası) doğuşu ilan edildi. Bu; Hamburg’tan MAZ, Dortmund’tan EUnet ve Karlsruhe’tan XLink olmak üzere üç internet servis sağlayıcısının ağlarını bağladığı andı. Amaç, Internet Değişim Noktaları aracılığıyla verimli ve maliyet bağımsız bir veri aktarım dünyası yaratmak ve global çerçevede birbirine bağlı bir dijital ekosistem geliştirmekti. Bugün, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunan 20’den fazla lokasyonu ile DE-CIX, global bağlantı altyapısının en önemli parçası haline geldi ve DE-CIX Frankfurt dünyanın en büyük internet değişim noktası oldu. 2015 yılında hayata geçen ve bu sene 5’inci yılını kutlayan DE-CIX İstanbul, kıtaları birbirine bağlayan bağlantı gücünden yola çıkarak bugün, bölgenin en iddialı dijital üssü olma yolunda ilerliyor.

DE-CIX CEO’su Harald A. Summa ilk yılları hatırlıyor: “1995 yılına gidersek, Frankfurt zaten halihazırda Almanya’nın telekomünikasyon başkentiydi ve zamanla Avrupa’nın en büyük internet üssüne dönüştü. 1990’lı yılların ortalarında, farklı sağlayıcılar arasındaki veri akışı – gönderici ve alıcı arasında sadece birkaç kilometre olsa bile – Atlas Okyanusu’nu iki kere geçmek zorundaydı. Ağların birbirine bağlanması fikrimizde, kesinlikle haklıydık. DE-CIX, doğru zamanda doğru yerdeydi çünkü müşterilerimize sunduğumuz hizmet tam olarak yüksek hızlı bilgi akışını sağlamaktı. Ve bu, global bir başarı modeli yarattı”

Dünden bugüne: Operasyonlar devam ederken gerçekleşen teknik inovasyonlar

DE-CIX’teki teknolojik ilerlemeyi görmek çok açık, her şeyin ötesinde özellikle veri akış hızındaki gelişme buna bir örnek. 25 yıl önce, DE-CIX’e standart bir erişim hala Ethernet üzerinden 10 Mbit/s idi. Bugün bu hız on bin kat artarak 100 Gbit/s’e ulaştı ve DE-CIX Apollon platformu sayesinde DE-CIX Frankfurt’ta 400 Gbit/s’i görmek bile mümkün. Bugün DE-CIX Frankfurt’ta en yoğun zamanda veri akış hacmi saniyede 8,1 oldu. Bugün dünyanın hiçbir yerinde daha fazla veri dönüştüren bir Internet Değişim Noktası bulunmuyor.

DE-CIX, müşterilerini bağlamak için veri merkezlerinde “patch robot”lar kullanıyor. Bugüne kadar dünyada kendi türünün ilk örneği olan bu robotlarla ilgili ilk başarı hikayesi, şirketin kendi tarihindeki yaşadığı en büyük geçiş aslında. “2018 yılında, Frankfurt Kleyerstrasse Campus’te bulunan yeni lokasyonda başarılı bir dönüm noktası yaşadık” diyor Harald Summa ve ekliyor: “Operasyonlar devam ederken 450’nin üzerinde müşterimiz için çok büyük bir geçiş gerçekleştirdik. Bu neredeyse açık kalp ameliyatı gibi bir şey.” Robot kullanımı ile bir port, herhangi bir teknisyen ya da fiziksel olarak orada bulunma gerekliliği olmadan birkaç dakika içinde hazır hale gelebilir. Geçiş süresince, toplamda 15 kilometreden daha fazla fiber-optik kablo döşendi.

Frankfurt’tan dünyaya –DE-CIX başarı modelinin uluslararası yayılımı

DE-CIX’in Frankfurt’tan farklı lokasyonlara yayılmasına ve Almanya’da Internet Değişim Noktaları’nın yaygınlaşmasına paralel olarak DE-CIX, 2012 yılında ilk uluslararası Internet Değişim Noktası UAE-IX Dubai’yi hayata geçirdi. Böylece çok hızlı bir büyümenin de ilk kıvılcım ateşlenmiş oldu ve 2015 yılında DE-CIX New York faaliyete başladı. “Çığır açan modelimizi, tutku ve motivasyonla dolu Amerika pazarına taşıdık. Bugün New York’un veri merkezi ve operatör bağımsız en büyük Internet Değişim Noktası olmamız bizim bile beklentilerimizi aşan bir gerçek” diyor DE-CIX International CEO’su Ivo A. Ivanov. DE-CIX’in uluslararası ilerleyişi 2015 yılında kıtaları birbirine bağlayan DE-CIX İstanbul’un kurulması ve 2016 yılında, dünyanın en hızlı büyüyen Internet Değişim Noktası DE-CIX Madrid ile devam etti. Mumbai, Chennai, Kolkata ve Delhi’deki bağlantı üslerinin açılması ile birlikte DE-CIX, 2018 yılında Hindistan pazarına olağanüstü başarılı bir giriş yaptı, bu başarıyı 2019 yılında DE-CIX Malezya’nın açılmasıyla Güneydoğu Asya pazarına giriş takip etti. DE-CIX bugün 100 ülkeden 1900’un üzerinde bağlı ağ ile Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Kuzey Amerika olmak üzere 20’den fazla Internet Değişim Noktasını yönetiyor.

DE-CIX İstanbul 5 Yaşında

2015 yılında BTK desteği ile Türkiye pazarına giren DE-CIX, bugün Türkiye’nin tek resmi Internet Değişim Noktası konumunda. DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen: “DE-CIX’in 5 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’de kaydettiği başarı muazzam. İstanbul’un iki kıtayı birbirine bağlayan doğal gücünü, DE-CIX’in tüm dünyayı birbirine bağlayan bir ekosistem yaratma vizyonu ile birleştirdik. Ve 5 yıl sonra geldiğimiz noktada İstanbul’u, bölge için önemli bir bağlantı noktası haline getirmeyi başardık. Amacımız başarımızın katlanarak devam etmesi ve DE-CIX’in 25 yıla uzanan başarılı internet tarihini ülkemiz için de bir başarı hikayesine çevirmek” dedi.

Dijital Üçgen: Dijitalleşmenin itici güçleri olarak 5G, yapay zeka ve IoT

Şirketlerin dijital dönüşümünün devam etmesi, veri aktarımı ile iş hacminin buluta taşınması ve yüksek çözünürlükte içeriklerin kullanılması, 5G, yapay zeka ve Nesnelerin Interneti gibi yeni teknolojik alanların gelişmesi sonucunda veri trafiği gün geçtikçe daha da büyüyor. Gelecek-odaklı teknolojiler açısından önemli olan, en düşük gecikme süresini yakalamak ve veriyi müşteriye yakın tutmak. Ivo A. Ivanov konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu noktada konu, hacimden ziyade kalite. Kurulum ne kadar lokal ise veri paketinin transit süresi o kadar kısa. Bizim amacımız, internet ekosistemini geliştirmek ve bu ekosisteme erişimi kolaylaştırmak.”

DE-CIX, 5G, yapay zeka ve Nesnelerin Interneti gibi faktörlere dayanan çözümleri geliştirmek üzere çalışıyor. “Yazılım-tanımlı Internet Değişimi, sadece bu ihtiyaçları en verimli ve en hızlı şekilde karşılamak için değil aynı zamanda donanıma daha az bağımlı olarak, bağlantı sektörünün uygun maliyetli ve hızlı şekilde gelişmesi için de önemli çözümlerden biri olabilir. Diğer yandan daha fazla dinamizm getirecek ve verimliliği artıracak bir çözüm. DE-CIX başarı hikayesi devam edecek” diyerek bitiriyor Ivo A. Ivanov.