CTO’lar Sürdürülebilirlik İçin Kritik Önem Taşıyor

CEO’ların ve baş sürdürülebilirlik sorumlularının yüzde 84’ü, CTO’ların bir kuruluşta sürdürülebilirliğin en büyük itici gücü olma potansiyeli taşıdığı konusunda hemfikir.

Intel’in Sürdürülebilir CTO başlıklı yeni küresel araştırma raporu, baş teknoloji sorumlularının (CTO) sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için iş stratejilerini teknoloji talepleriyle uyumlu hale getirmede kritik bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

“Kuruluşların liderleri, sürdürülebilirlik ve radikal dijital dönüşümün birbiriyle bağlantılı zorluklarına yaklaşıyor. “Teknolojinin sürdürülebilir dönüşümde oynayacağı kritik bir rol var” diye belirten Intel’in Kıdemli Başkan Yardımcısı, Baş Teknoloji Sorumlusu ve Yazılım ve İleri Teknoloji Grubu Genel Müdürü Greg Lavender, sözlerine şöyle devam ediyor: “CTO’lar ve CIO’lar (baş bilişim sorumluları) da dahil olmak üzere üst düzey yöneticiler, teknoloji pozitif bir yaklaşımı desteklemek için bir araya geldiğinde, teknolojik dönüşüm bizi daha yeşil, daha adil ve daha akıllı bir geleceğe taşıyabilir.”

Bu zorlu görevi üstlenmek için son derece hevesli olan bilişim teknolojisi (BT) liderleri, üst düzey yöneticilerin geri kalanından da destek alıyorlar: Üst düzey BT liderlerinin %79’u sürdürülebilirlik lideri olmayı istiyor ve CEO’ların ve baş sürdürülebilirlik sorumlularının (CSO’lar) %82’si CTO rolünün başarılı sürdürülebilirlik geçişleri için son derece önemli olduğu görüşünde. Bu yeni CTO modeli, bir kuruluşun BT sorumlusunu karbon ayak izini azaltmak olarak tanımlanan “teknoloji sıfır” hedefine ulaşmakla görevlendiriliyor. Ayrıca CTO’ların “teknoloji pozitif” olarak da bilinen net sıfır hedeflerine ulaşmak üzere teknolojiyi tüm kuruluşları için bir kaldıraç olarak kullanmaları da gerekiyor. Nihayetinde bu çabalar, tüm kuruluşlarının sürdürülebilir dönüşümü üzerinde etki yaratarak işletmenin büyümesine destek olabilir ve inovasyonu hızlandırabilir.

Sürdürülebilir CTO Görevine Başlamak

Intel, bu girişimi desteklemek amacıyla çeşitli sektörlerden teknoloji ve sürdürülebilirlik liderlerinden oluşan bir danışma kurulu kurdu. Bu kurul, gerçek dünyadaki iş taleplerini dikkate alarak, kuruluşların teknoloji pozitif olmanın en iyi yolunu belirlemelerine yardımcı olacak en iyi uygulamaları belirlemek için işbirliği yapacak.

Intel Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Sorumlusu Motti Finkelstein, “Sürdürülebilir CTO’nun üstlendiği yeni sorumluluklar, kuruluşun net sıfıra geçişinde çok önemli bir rol oynayacak fakat, CTO’lar karşılaşacakları zorlukların üstesinden tek başlarına gelemezler” diyor ve şöyle ekliyor: “CTO’lara sürdürülebilirlik yolculuklarında yardımcı olmayı ve kuruluşların sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaları için yol haritasını ana hatlarıyla belirlemeyi amaçlıyoruz.”

Araştırma, kıdemli BT liderlerinin %70’inin, kuruluşlarının net sıfır işletme haline gelmek için önemli bir değişikliğe ya da tam bir dönüşüme ihtiyaç duyduğuna inandığını ortaya koydu. CTO’ların bu dönüşümü yönlendirmesi gerekirken, teknoloji konusunda üç husus arasında çelişkide kalınması onların bu rolü üstlenmelerini engelliyor. Bu üç husus bilgi, yatırım ve inovasyon eksikliği.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?