Couchbase Araştırmasına Göre Bulutta Rekabet Kızışıyor

Geliştiricilerden Beklentilerin artması, şirketlere ekiplerini motive eden ve güçlendiren modern teknolojilerle donatma sorumluluğu yüklüyor.

Couchbase, buluta geçiş ve dijital dönüşüm girişimlerini yürütme yarışında geliştirme ekiplerinin karşılaştığı zorlukları inceleyen sektör araştırmasında elde edilen bulguları açıkladı. Üst düzey 650 BT karar vericisinin katıldığı küresel araştırma, geliştirme ekiplerinin baskı altında olduğunu ve yeterince desteklenmediğini ortaya koydu. Bulgular, katılımcıların yüzde 88’inin geliştirme ekiplerinin karşılaştığı zorlukların farkında olduğunu ortaya koyarken, en önemli sorunlar arasında teslim tarihlerinin ve çeviklik gereksinimlerinin karşılanmasının zor olması (yüzde 42); çok az zamanda çok fazla şey yapmalarının istenmesi (yüzde 40) ya da ihtiyaç duydukları becerilere (yüzde 24) veya teknolojiye (yüzde 23) sahip olmamaları yer alıyor.

Couchbase Baş Teknoloji Sorumlusu Ravi Mayuram, “İşletmelerin dijital dönüşüm gerçekleştirirken aslında yaptıkları şeyin geliştiricileri öne ve merkeze koymak olduğunu anlamaları gerekiyor” dedi ve şöyle ekledi:
“Modern işletmeler, geliştiricilere ve geliştirme çevikliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Geliştirme ekipleri işletmeye yardımcı olmaktan ziyade, dijital dönüşüm aracılığıyla onu yeni sınırlara taşıyor. İşte bu yüzden onlara doğru kaynakların sağlanması gerekiyor: bulut tabanlı altyapı, CI/CD dostu araçlar ve doğru eğitim. Ürün odaklı dönüşüm ve büyümenin yaşandığı bu dönemde başarıyı sağlayacak olan da budur.”

Couchbase’in araştırması, geliştirme ekiplerinin dijital dönüşüm ve inovasyon girişimlerine yaptıkları kapsamlı katkılara rağmen, kaynak ve BT liderleriyle iletişim eksikliğinin onları hala hayal kırıklığına uğrattığını ortaya koydu. Bu durum, işletmelerin potansiyellerini en iyi şekilde kullanmalarına ve daha hızlı hareket etmelerine engel oluyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?