Cimri.com Fiyat Karşılaştırmasından Veri Şirketine Dönüşüyor

Türkiye’nin önde gelen girişim sermayesi fonu iLab Ventures portföyünde yer alan Cimri.com, “Her şeyi karşılaştır” mottosuyla online alışveriş yapan kullanıcılara 9 ana, 2 bin alt kategori ve 3,4 milyon ürün ile karşılaştırma fırsatı sunuyor. İki yıl önce yaptığı dijital dönüşümle daha da kullanıcı dostu bir platform haline gelen Cimri.com, 400’ün üzerindeki mağaza sayısı ve 15 milyon 87 bine ulaşan aylık ziyaretçi sayısıyla başarı hikayeleri yazmaya devam ediyor. Sitelerin ziyaretçi trafiği için gerçeğe en yakın verileri sunan analiz sitesi SimilarWeb’in 2018 kapanış sıralamasındaki Türkiye dijital eğilim verileri gösteriyor ki, Cimri.com aldığı trafikle en popüler 10 site arasında yer alıyor.

İnternet dünyasında, kişilerin gerçekleştirdiği hareketlilik büyük önem taşıyor. Yüksek trafiğe sahip sitelerin kendilerine gelen trafiği analiz etmesi, potansiyel trafik kaynaklarını tespit etmesi hem sürdürülebilirliği hem de popülerliği açısından çok önemli. İnternet ölçme ve karşılaştırma sitesi olan SimilarWeb, mobil uygulama ve web sitesi odaklı global pazar bilgisi sunarak, dijital ürünlerin performans ve büyüme trend takibi için kullanılabilen dünyanın en iyi rekabet ve performans analiz araçlarından biri. SimilarWeb verilerine göre; aranılan ürünleri, alışveriş sitelerinin hangi fiyatlarla sunduğunu listeleyen Cimri.com, 2018 yılını aldığı trafikle en çok ziyaret edilen popüler 10 site arasında kapattı.

İki yıl önce yaptığı dijital dönüşümle daha da kullanıcı dostu bir platform haline gelen Cimri.com, mobil arayüzünü yeniledi ve fiyat alarmı, tavsiye sistemi gibi farklı ve müşterilerin ihtiyacını çözecek ek hizmetler sunmaya başladı. Cimri.com’un toplam ziyaretçi sayısı, 2018 yılında yüzde 112 artarak 93 milyon 785 bin 404’e ulaştı. Toplam ürün sayısı 2018’de 3,4 milyon olan Cimri.com’un toplam kategori sayısı 2 bin 401 ve aktif mağaza sayısı ise 405 oldu.

Aylık Ziyaretçi Sayısı 15 Milyonu Aştı

Amazon.com, AliExpress.com gibi e-ticaret pazarının büyük oyuncularının yer aldığı SimilarWeb’in en popüler ilk 10 sitesi arasında bulunan Cimri.com’a gelen 1 aylık ziyaretçi sayısı toplamı 15 milyon 87 bin oldu. Cimri.com, online alışveriş yaparken ürün karşılaştırması yaparak zamandan tasarruf etmek ve en uygun fiyatlı ürüne, kolayca erişmek isteyen tüketiciler için Türkiye’nin en iyi platformu olma özelliği taşıyor. SimilarWeb verilerine göre, Cimri.com Türkiye’nin 10’uncu, dünyanın 4.541’inci sitesi konumunda.

Cimri.com’un en fazla ziyaretçi aldığı şehir yüzde 29,72 ile İstanbul olurken onu yüzde 15,94 ile Ankara, yüzde 9,22 ile İzmir, yüzde 5,23 ile Adana ve yüzde 4,05 ile Bursa izledi. Platformda en çok ziyaret alan kategoriler cep telefonları, televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, buzdolapları, çamaşır makineleri ve bebek bezi olurken en çok artış yaşanan kategori çamaşır deterjanı oldu. Ayrıca Cimri.com’dan en fazla ziyaret alan sayfalar ise Amazon, ePTT AVM, GittiGidiyor, Hepsiburada, n11.com ve Trendyol oldu.

Gelirlerini 2 Yılda 9,7 Kat Artırdı, 10 Yıl Sonra İlk Kez Kâra Geçti

Cimri.com Genel Müdürü Serkan Koç, Cimri.com’un başarılı büyüme süreci hakkında şu bilgileri paylaştı:

“E-ticaret, her geçen gün katlanarak büyüyor. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinin Türkiye’ye gelmesi bunun önemli bir işareti. Bu kadar çok büyük oyuncunun olması noktasında kullanıcıların biraz kafası karışıyor. Biz bu karışıklığı, tek bir ekrana toplayarak gideriyoruz. 10 yıllık bir şirket olarak ilk kez karlılığa ulaşma başarısını yakaladık. Gelirimizi 2 yılda 4,7 kat artırdık. E-ticaret sektörünün büyük oyuncularıyla birlikte en popüler 10 site arasında yer almak bizim için büyük bir başarı ve gurur kaynağı.”

 

Toplantıdan Kısa Kısa…

  • Cimri.com başlangıçta bir fiyat karşılaştırma sitesiyken yeni dönemde veri şirketine dönüşmek için adım atıyor. Ellerinde tüketici eğilimleri ve tercihleri üzerine çok detaylı veriler olduğunu, bu verilerin pazar dinamiklerini ve tüketicilerdeki davranış değişikliklerini son derece detaylı bir şekilde ortaya koyabildiğini söylüyorlar.
  • Yakında uçak bileti, tatil, sigorta gibi ürünlerin karşılaştırmaları da Cimri üzerinde yer alacakmış.
  • Bugüne dek hiç marka iletişimi yapmamışlar. Radyo ve dijital başta olmak üzere yapılacak bir marka iletişiminin şu an 15 milyon civarında olan aylık trafiği 40 milyonun üzerine taşıyabileceğini düşünüyorlar.
  • Ağırlıklı olarak trafik arama motorları üzerinden ve 24-34 yaş grubundan geliyormuş. Bundan sonraki öncelikli hedeflerinde dijital doğanlar, yani gençler var.
  • Gelir modelleri tıklama üzerinden ücretlendirmeye dayanıyor. Ürünler sitede listeleniyor, birine tıklayacak olursanız Cimri söz konusu linkin bağlı olduğu yerden para alıyor. Gittiğiniz yerde satın alma yapmanız önemli değil, tıklamanız yeterli.
  • Şirketin önümüzdeki dönem hedeflediği ek gelir kaynakları arasında veri odaklı hizmetler var.
  • Şu an şirkette bilgi teknolojileri, pazarlama, kategori yönetimi, reklam ve mağaza ilişkileri gibi farklı alanlarda çalışan 44 kişi varmış.
  • Yeni bir mobil uygulama çıkarmışlar. Silinme oranı binde 4’müş, yükleyen kullanıyor diyorlar. Uygulamalar haftada ortalama 2 kez açılıyor ve 2 tıklama alıyormuş.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?