Netaş, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ne Girdi

Netaş, Borsa İstanbul’un sorumlu yatırımlar konusunda bir platform oluşturmak amacıyla kurduğu Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer aldı. Netaş’ın tek sistem entegratörü şirket olarak yer aldığı Endeks’te kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketler, kurumsal şeffaflık, hesap verebilirlik ve sürdürülebilirlik konularında başarısına göre sıralanıyor.

Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı ve lider sistem entegratörü Netaş, Borsa İstanbul’un (BİST) sorumlu yatırımlar konusunda bir platform oluşturmak amacıyla oluşturduğu Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dâhil edildi ve endeksteki tek sistem entegratörü oldu. Endeks, şirketlerin kurumsal şeffaflık, hesap verebilirlik ve sürdürülebilirlik konularındaki başarısını uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlemeye tabi tutuyor. Listede, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketler yer alıyor.

C.Müjdat Altay: “Arge Kültürümüzü Doğaya Yansıtan bir Teknoloji Şirketiyiz”

Ortaya koydukları projelerle doğal kaynakların israfını önlerken, doğanın korunmasına her zaman katkıda bulunduklarını belirten Netaş CEO’su C.Müjdat Altay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Netaş 1967 yılından bu yana her adımda temiz çevre ve sanayi kavramlarını odağına alan, teknoloji üretip ihraç ederken çevresel etkileri en aza indirerek faaliyet gösteren bir kurumdur. Türkiye’nin bir numaralı sistem entegratörü ve köklü ArGe merkezine sahip inovatif bir şirket olarak, bu anlayışımızın doğrultusunda 2015 yılında Türkiye’de ilk kez uygulanan Şifa Ormanı projesini Gaziköy’de 10 hektarlık bir alanda hayata geçirdik. Projeyle orman köylülerinin orman temelli üretimlerini desteklemeyi hedefliyoruz. Böylece, ülkemizin çevre ekosistemini koruyacağına inandığımız bir modele öncülük ediyoruz. Ekolojik dengenin korunmasının enerjinin ve hammaddenin daha verimli kullanılması ile mümkün olacağına inanıyoruz ve faaliyetlerimizde yasal uygulamalara ve standartlara uyarak diğer sosyal paydaşlarımızın da bu çalışmaların içinde bulunmasını sağlıyoruz; onlara öncü oluyoruz. Bu konudaki tüm oluşumları destekliyoruz. Bu nedenle, şirketleri bu konuda teşvik eden böylesine önemli bir yapıya dâhil olmak bizim için çok önemli. Borsada işlem gören şirketler arasında, güvenilir ve çevreye saygılı varlığımızı güçlendirerek sürdüreceğiz.”

Endekste En İyi Sürdürülebilirlik Performansı Olanlar Yer Alıyor

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketler dâhil olabiliyor. BIST Sürdürülebilirlik Endeksine dâhil olma şartlarını yerine getiren kurumlar “kamuya açık” bilgileri üzerinden çevre, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, yönetim kurulunun yapısı, rüşvetle mücadele, insan hakları, tedarik zinciri, sağlık ve güvenlik alanlarındaki politika ve faaliyetlerine göre değerlendiriliyor.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?