Siber Saldırılar Artarak Devam Edecek

Enterprise Next röportajlarımızın bu haftaki konuğu Innovera Genel Müdürü Murat Tora. Tora ile salgın dönemi ve sonrasındaki siber güvenlik trendlerini konuştuk.

Son yıllarda siber saldırıların çeşitliliği artarken, saldırı sayısı da artıyor. Covid-19 salgınıyla çalışanların evlerine çekilmesiyle birlikte saldırılar çeşitlendi. Örneğin dünya genelinde her yirmi dört saniyede bir yeni bir sistemi ele geçiren fidye yazılımları hem kurumları hem de bireylerin verilerini tehdit ediyor.

Gelişen siber saldırılar ile gündelik hayata giren IoT cihazların yanı sıra, kritik altyapılarımızda kullandığımız endüstriyel kontrol sistemleri de tehlikeden nasibini alıyor. Sosyal mühendislik ve oltalama saldırıları ise insan faktörünün giderek önem kazandığı siber güvenlik alanında 2020’de etkili olmaya devam edecek. Zayıf parolalar ve yamalanmamış yazılımlar ise önemini hiç kaybetmeden siber güvenlik gündeminde yer almaya devam edecek.

Innovera Genel Müdürü Murat Tora, 2020 yılında siber güvenlik endüstrisindeki önemli başlıkları şöyle değerlendirdi:
“Dünyada günde ortalama 1.5 milyon siber güvenlik saldırısı raporlanıyor. Innovera olarak bizim tecrübelerimiz büyük kurumlarda bunun günlük 300 ile 1500 arasında değiştiğini göstermekte. Kurumlardaki veri sızıntılarının yüzde 40’ı çalışanların hatalarından kaynaklanmakta. En büyük saldırı vektörü olarak görülen insanlar, en çok e-posta ve sosyal medya kanalları üzerinden hedef alınıyor. Sosyal medya sağlayıcıları bu ortamlarda yer alan reklamlardaki güvenlik kontrolünü artıracak önlemler alarak, bu dolandırıcılıkların sayısını azaltmayı hedefliyor. Ancak yine de siber güvenlik farkındalığı düşük kullanıcılar oltalama tuzaklarına düşerek büyük kayıplar yaşıyor veya bu yolla kurumsal kritik sistemlere yetkisiz erişime sebebiyet veriyorlar. Şirketlerin ve kurumların çalışanlarının tümüne temel siber güvenlik eğitimleri vermesi ve bu tehditlere karşı gerekli önlemleri alması çok kritik.”

Innovera Genel Müdürü Murat Tora ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?