Boğaziçi Üniversitesi’nden İnovasyon ve Dijitalleşme Alanlarında Atak

Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan BOUNDijital platformu, yürüteceği akademik araştırmalar ve oluşturacağı dinamik, çok paydaşlı, entelektüel etkileşim ve paylaşım ekosistemi ile inovasyon ve dijitalleşme alanlarında kurumlar arası iş birliğini güçlendirecek. İnovasyon ve Dijitalleşme Odağında Kurumlar arası iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen BOUNDijital Platformu tanıtım toplantısı ile çalışmalarına başladı.

Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan BOUNDijital platformu, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen tanıtım toplantısıyla hayata geçirildi.

İnovasyon ve dijitalleşme alanlarında faaliyet gösterecek olan BOUNDijital, yürüteceği akademik araştırmalar ve oluşturacağı dinamik, çok paydaşlı, entelektüel etkileşim ve paylaşım ekosistemi ile kurumlar arası iş birliğini güçlendirmeyi hedefliyor. BOUNDijital, bu hedef doğrultusunda ülkemizde inovasyon kültürünü yaygınlaştırarak yenilikçi ekonomi ve dijital dönüşüm ekseninde ekonomik ve toplumsal gelişime fayda sağlayacak araştırmaları ve projeleri, kamu kurumları, özel sektör, üniversiteler ve iş dünyası örgütlerini bir araya getirerek hayata geçirecek. BOUNDijital, İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ana odağı olan inovasyon yönetimi, inovasyon stratejileri, inovasyon politikaları ve regülasyon dinamikleri çerçevesinde işin geleceği, veri ve inovasyon, e-ticaret, teknoloji- insan etkileşimi, verimlilik, ileri teknolojiler ve yenilikçi iş modelleri alanlarında çalışmalar yapacak.

Açılış konuşmasını Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Aslı Deniz Helvacıoğlu’nun yaptığı tanıtım toplantısına; Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Esin Aygün, Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Dairesi Başkanı Mehmet Kayış, Türkiye Açık Kaynak Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya, Eczacıbaşı Holding Bilgi ve İletişim Sistemleri Grup Başkanı ve TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan, YASAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Vestel Sağlık Grup Müdürü Abdülkadir Kayıklı ve SOCAR Türkiye Dijital Transformasyon Grup Direktörü Burcu Alkan Fincan katıldı.

Etkinlikte BOUNDijital Direktörü Doç. Dr. Aslı Deniz Helvacıoğlu’nun sorularını yanıtlayan Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott; “İnovasyon, Amazon’un tüm faaliyetlerine yön veren en temel liderlik prensiplerinin başında geliyor. Müşterilerimiz için – büyük veya küçük – yenilikçi adımlar atmayı önemsiyor ve şirket içinde her zaman inovasyon kültürünün yeşermesi ve beslenmesi için ekiplerimizi destekliyoruz. Şirket içinde inovasyonu DNA’mıza işlerken, bunu tek başımıza yapamayacağımızın da bilincindeyiz. Bu yüzden inovasyon ve dijital dönüşüm konularında çok paydaşlı etkileşimi her zaman destekliyoruz. Bu doğrultuda BOUNDijital’in Türkiye’de inovasyon ve dijitalleşme kültürünün yaygınlaşmasına ve entelektüel etkileşimi artırmaya katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

“Dijital Ekonomide Kamu Politikaları” panelinde konuşan Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Esin Aygün;“İnovasyon ve rekabet, ülkemizde dijital ekonominin sürdürülebilir olarak büyümesi için en önemli iki unsur. Bunun sağlanması için de bütün paydaşların fikir alışverişinde bulunması ve ortak aklı araması gerekiyor. BOUNDijital’in bu yönde atılacak adımları destekleyecek çok önemli bir platform işlevi göreceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. Panelde Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Dairesi Başkanı Mehmet Kayış, “Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret sektörü büyük bir dönüşümden geçiyor. Bu dönüşümün doğru yönetilmesi hem sektörde faaliyet gösteren işletmelere hem de müşterilere büyük faydalar sağlayacaktır. BOUNDijital’in çalışmalarının büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu. Türkiye Açık Kaynak Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya akademi, kamu, özel sektör arasında iş birliğine dayanan girişimlerin, inovasyon merkezleri, model fabrikalar ve BOUNDijital gibi arayüzlerin yenilikçiliğin gelişimine yönelik öneminin altını çizdi.

“İş Dünyasında Dijital Dönüşüm” oturumu panelistlerinden Eczacıbaşı Holding Bilgi ve İletişim Sistemleri Grup Başkanı ve TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan KOBİ’lerin durumlarının doğru analiz edilerek dijitalleşme stratejileri ve yatırımlarının tasarlanmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, bu çerçevede kurumların üniversite ile iş birliği olanaklarını geliştiren BOUNDijital’in sağlayacağı katkıyı çok değerli bulduğunu belirtti. YASAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Vestel Sağlık Grup Müdürü Abdülkadir Kayıklı BOUNDijital bağlamında üniversite ve özel sektör arasındaki etkileşimin önemini vurgulayarak, Vestel’in kurumsal inovasyon kültüründen örnekler verdi. SOCAR Türkiye Dijital Transformasyon Grup Direktörü Burcu Alkan Fincan enerji sektörünün inovasyon dinamiklerine değinerek BOUNDijital’in inovasyon eko-sistemine yapacağı katkılara vurgu yaptı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?