AWS Türkiye’deki Yerli Yetenekleri Destekliyor

AWS Pop-Up Loft, Amazon.com’un CTO’su Dr. Werner Volgels’in açılış konuşmasıyla başladı.

Amazon Web Services, start-uplara, işletmelere ve AWS meraklılarına çeşitli ücretsiz aktiviteler, eğitim atölyeleri ve etkinlikler sunan Türkiye’deki ilk Pop-Up Loft’u başlattı. İstanbul’daki Galata Rum İlköğretim Okulu’nda düzenlenen Loft, 16 Eylül – 27 Eylül 2019 tarihleri arasında sistem kuruculara, girişimcilere ve geliştiricilere, güçlü ve başarılı bulut tabanlı uygulamalar oluşturmalarına yardım edecek AWS kaynaklarına ve uzmanlarına erişme fırsatı sunuyor.

AWS Pop-up Loft etkinlikleri, 17 Eylül’de Amazon.com CTO’su Dr. Werner Vogels tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı. Vogels konuşmasında, bulut bilişimin, işletmelerin ürünlerinin ve hizmetlerinin geliştirilmesine odaklanmalarını ve daha hızlı inovasyon yapmalarını sağlayarak Türkiye ve dünyadaki sanayileri nasıl dönüştürdüğünü vurguladı.

Dr Vogels’in konuşma yaptığı oturumda AWS müşterileri ve iş ortakları da sunumları ile katkı sağladı. Türkiye’nin önde gelen profesyonel ev aletleri üretim şirketi Vestel, ev aletlerinin Amazon Alexa, Amazon Fire TV ve diğer akıllı ev uygulamaları ile etkileşime girmesini sağlayan son teknoloji akıllı ev çözümleri için AWS IoT teknolojilerini nasıl kullandığını aktardı. Lider teknoloji şirketi Peak ise, bugün 350 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan lider oyun ürünlerini nasıl “cloud-native” geliştirdiğini ve şirketin hızla yeni ürünler sunmak için AWS servislerinden ne şekilde yararlandığını anlattı. Lider yazılım şirketi Logo da, AWS’nin yapay zeka ve makine öğrenimi hizmetlerinin, şirketin faturalandırmayı otomatikleştirmek, harcamaları izlemek, siparişleri işlemek ve envanteri takip etmek için geliştirdiği faturalandırma ve muhasebe uygulamalarından birine nasıl hayat verdiğini paylaştı.

İstanbul’da ilk ofisini 2015 yılında açan AWS, büyüyen ülke ekibi doğrultusunda yakın zamanda yeni Türkiye ofisine taşındı. AWS’nin müşteri yöneticileri, çözüm mimarları, iş geliştiricileri, iş ortağı yöneticileri, teknoloji uzmanları ve start-up geliştiricilerini içeren Türkiye ekibi, ülkedeki her ölçekten şirkete AWS çözümlerine geçiş sürecinde destek sağlıyor.

Türkiye’nin Arҫelik, Blutv, Boyner, Digitürk, Doğuş Grubu, FLO, Pegasus Havayolları ve Vestel gibi birçok büyük ve köklü şirketi, daha hızlı inovasyon yapmak, dakikalar içinde küresel erişim edinmek ve organizasyonel maliyetlerini azaltmak için AWS ürünlerine geçiş yapıyor. AirTies, Armut.com, Foreks, Peak, Insider, Opsgenie, Obilet, Onedio ve V-Count gibi sektörlerinde oyunun kurallarını değiştiren start-up’ların yanı sıra Etiya ve Logo gibi yazılım geliştiriciler, hızlı bir şekilde ölçek kazanabilmek ve dünya çapında büyüyebilmek için altyapılarını AWS ürünleri üzerine inşa ediyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?