AWS re/Start Programı İlk Mezunlarını Yönetim Academy Eğitimiyle Verdi

Yönetim Academy tarafından Türkiye’de sunulmaya başlayan AWS re/Start programının ilk mezunları 17 kadın oldu. Tam zamanlı, derslik temelli beceri geliştirme ve eğitim programına katılanlara teknik eğitimlerin yanı sıra istihdam tarafında özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri, iş hayatına uyum becerileri gibi konular öğretilirken işe alım desteği de sunuluyor. Eğitim sonunda sertifika sınavını geçenler “AWS Certified Cloud Practitioner” belgesini alıyor.

AWS re/Start iş gücü geliştirme eğitimleri Türkiye’de Yönetim Academy tarafından veriliyor ve ‘Çeşitlilik’ ve ‘Kapsayıcılık’ konularına verdikleri önem doğrultusunda teknoloji alanında kadınların daha çok yer alabilmesini desteklemeye ve onları bu alanda yetkin kılmaya odaklanıyor. Programın ilk mezunları 17 kadın oldu.

Katılımcılar, 90 gün süren ücretsiz, tam zamanlı eğitimlerde AWS akreditasyonu almış eğitmen ve bir profesyonel danışman yardımı ile, gerçek dünyada olan olayların senaryolaştırılması, uygulamalı laboratuvarlar ve sınıf çalışmaları gibi yöntemler aracılığıyla programlama, ağ kurulumu, güvenlik ve ilişkisel veri tabanları gibi, teknoloji becerilerini geliştirdiler. Sertifika sınavını geçen katılımcılar teknoloji sektörü tarafından tanınan bir yeterlilik belgesi olan “AWS Certified Cloud Practitioner” belgesini de aldı ve tüm katılımcılar teknoloji alanındaki farklı pozisyonlarda kullanabilecekleri, ilgili yetkinlikleri kazandılar.

Yönetim Academy Kurucusu Barış Bilen Vural konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Türkiye’de bulutun benimsenmesi artmaya devam ederken, AWS re/Start programı ile kuruluşlara, giriş seviyesi bulut bilişim yeteneklerinden oluşan bir program ile destek vermekten mutluluk duyuyoruz. İlk mezunlarımızdan ikisi henüz mezun olmadan uluslararası kurumlarda yeni görevlerine başladılar. Bu da gösteriyor ki, doğru hedef üzerinde başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Eğitimlerimiz, ilgili herkesin başvurabileceği şekilde, ücretsiz olarak devam edecek.”

AWS Türkiye Ülke Müdürü Burak Aydın ise “Beceri ve yetkinlik geliştirmeye odaklanan eğitimlerin insanların yaşamlarını olumlu yönde etkileme gücüne inanıyoruz ve AWS re/Start programının Türkiye’de de sunulmasından heyecan duyuyoruz. Program, katılımcıların giriş seviyesindeki bulut bilişim rollerine hazırlanmalarına yardımcı oluyor. Türkiye’de bulutun benimsenme seviyesinin artmasına paralel olarak bu alandaki nitelikli çalışan ihtiyacı da artıyor. Bu programla katılımcıları bulut bilişim alanında kariyer yapmaya hazırlarken, kuruluşlara da ihtiyaçları olan yerel, giriş seviyesi, talep edilen bulut bilişim yeteneklerinden oluşan bir havuz sağlanmasına yardımcı oluyoruz. Gelecekteki mezunlarımızın da bu alanda başarılı işlere imza atacağına inanıyoruz, ” şeklinde konuştu.

AWS re/Start programı, global bir programdır. Türkiye’de 27 Haziran 2022’de başlatıldı. İlk mezunlarını vermesinin ardından eğitimlerin ikincisi de Yönetim Academy tarafından sunulacak. Program, işsiz veya vasıflarına uygun işi bulamayan kişilerin bulut bilişim becerileri geliştirmelerine ve yerel işverenlerle bağlantı kurarak iş fırsatlarına erişmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlandı. Katılımcılara teknolojik eğitimin yanı sıra istihdam tarafında da özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri, işe başvuru, iş hayatına uyum becerileri ve işe alım gibi konularda da destek ve eğitim sağlanıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?