Couchbase Mobile 3’ü Sundu

Couchbase Mobile’in yeni sürümü, buluttan uç noktaya desteğini iyileştirerek geliştiricilerin platformlarını, sistemlerini ve tercih ettikleri yazılım dilini kullanarak her zaman açık ve hızlı gömülü uygulamalar kurmasını mümkün kılıyor

Couchbase, mobil geliştiriciler ve uç nokta mimarlarının bulutta, uç noktada ve aynı yazılım dilini konuşan mobil ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında tamamen yerli, modern uygulamalar kurmalarına olanak sağlayan Couchbase Mobile 3’yi duyurdu. Couchbase Mobile 3 senkronizasyon yetkinlikleri üzerine kurulu mobil, masaüstü ve özelleştirilmiş gömülü donanımlar için sektörün ilk gömülü doküman veri tabanını piyasaya sürüyor. Couchbase Mobile 3’nin güçlendirilmiş uç nokta yetkinlikleriyle, geliştirici ekipler hız ya da bağlantı sorunlarıyla uğraşmadan uygulamalarının ana yetkinliklerine odaklanabilir.

Couchbase Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Wayne Carter, “Artan müşteri talebiyle mobil ve uç noktadaki yetkinlikler modern uygulamaların ihtiyaçlarına cevap verebilmeli ve her daim mevcut olmalı ki, uygulama her koşul altında eşsiz bir hızda performansını sürdürsün” diyor ve ekliyor: “Couchbase Mobile 3’le beraber karmaşık veri görevlerinin yönetimini ve gelişimini basitleştirdik. Türünün ilk örneği modern gömülü veri tabanımızla müşteriler, buluttan uç noktaya dek dinamik uygulamalarını kolaylıkla kurabilecek ve aynı zamanda mevcut kodlama yetkinliklerini de geliştirebilecekler.”

Müşterilerin Modern Uygulamalarındaki Mobil ve Uç Nokta Yetkinliklerini İyileştirmek

Verileri hem işleyen hem de depolayan ve yalnızca merkezi bulut veri merkezlerine bel bağlayan uygulamalarda internet bağlantısı sıklıkla kesintiye uğradığında ya da yavaşladığında gecikme ve aksama süreleri oluşur. Yüksek seviyede kullanılabilirlik ve bir saniyeden daha kısa sürede tepkime sürelerine ulaşmanın yalnızca bulut bilişimle karşılanması neredeyse imkansızdır ya da gerçekleştirilemeyecek şekilde pahalıdır. Couchbase Mobile 3’ün uç nokta bilgi işlem yetkinlikleri sayesinde veriler hareket halindeyken bile ve nerede kullanılıyorsa daha yakın bir yere taşınarak, uygulamaların uzaktaki bulut veri merkezlerine bağımlılığı ortadan kaldırılır. Böylece uygulamalar daha hızlı ve daha dayanıklı hale gelir ve bahsi geçen bu sorunların üstesinden gelinir.

Çevrimdışı çalışmaya öncelik veren yetkinlikleriyle Couchbase Mobile 3, bir kurumun uç nokta ve mobil altyapısındaki verileri boylu boyunca otomatik bir şekilde senkronize eden eşsiz bir veri bütünlüğü sağlar. Bu, her sektörden kurumun sıkı yönetişim ve güvenlik ihtiyaçlarına cevap veren uygulamaları hızlı ve kolay bir şekilde geliştirip, uygulamaya koymasını sağlarken, son kullanıcıların her daim açık ve hızlı uygulamalarla birinci sınıf bir tecrübe yaşaması mümkün kılınır.

Couchbase’in modern uygulamalarına dair bir başka örnek şöyle verilebilir: Bir havayolu şirketinin denetimlerini kayda almak için Couchbase Mobile 3’ü tabletlere yerleştirerek, uçuş öncesi kontrol sürecinin dijitalleşmesi. Buradaki veri, cihazlar çevrimdışı olsa bile mürettebatın geri kalanıyla gerçek zamanlı bir şekilde senkronize edilirken hem hatasızlık hem de güvenlik gelişir, böylece uçuşun dakik bir şekilde kalkışı mümkün kılınır.

Couchbase Mobile 3, mobil geliştiricilerin küresel uygulamaları kolay ve kesintisiz bir şekilde yönetmesini sağlayan tekil ve evrensel bir platform sunar. Böylelikle maksimum çalışma süresi sağlanarak bir dizi dikeyde ve kullanım senaryolarında inovasyon hızlanır. Couchbase Mobile 3’ün kazanımları şunları içerir:

• Cihaz bulunurluğu: Geliştiriciler, kapsamlı platform desteği ve C-API sayesinde hafif veri depolamasını neredeyse her bir uç noktada, IoT ya da mobil cihazda uygulamalarına yerleştirebilir.
• Operasyonel kullanım kolaylığı: REST tabanlı uzaktan yönetimin eklenmesiyle çoklu uç nokta uygulamaları kolaylıkla desteklenir. Yönetişim ve güvenlik alanlarındaki mimari iyileştirmeler sayesinde platformun buluttan uç noktalara yapılandırılması ve uzaktan yönetimi basitleşir.
• Karmaşık uç nokta mimarilerinde üstün esneklik: Couchbase her yerde kullanılabilir ve senkron edilebilir: bulutta, uç nokta veri merkezlerinde, 5G ağı boyunca, şirket içinde ve hatta uç nokta cihazlarında her çeşit hız, kullanılabilirlik ve güvenlik gereksinimlerini karşılayan hiyerarşik uç bilişim mimarisini destekleyen çok katmanlarda

Gelişen Mobil ve Uç Nokta İş Ortağı Ekosistemi

Couchbase müşterilerine mobilin ve uç noktanın gücünü anlamalarına yardımcı olabilmek adına AWS, Verizon, GCP ve Azure sertifikalarından yararlanır. Referans mimariler ve referans uygulamalar AWS Local Zones, AWS Wavelength, AWS Outposts ve Verizon 5G Edge için geliştirilmiştir. Couchbase yakın zamanda AWS Outposts’un “Uygulanmaya Hazır” sertifikasını da aldı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?