Yenilikçi Şehirler Küresel Sıralaması Açıklandı

Analitik ajans 2thinknow, Yenilikçi Şehirler Endeksi 2019’u yayınladı. Listeye geçen yılın liderleri Tokyo ve Londra’yı zorlamak için üçüncü sıradan New York girdi. İstanbul ve Moskova ise en hızlı yükselen şehirler arasında yer aldı.

Sıralama 2007’den beri yayınlanıyor ve şehirleri sadece teknolojik inovasyon değil 162 parametreye göre puanlıyor. Bu sıralamada kriterler 3 gruba ayrılıyor: Kültürel Varlıklar (kadınların girmesi ve eşitliği için restoran kalitesine vize şartlarından ölçme), İnsan Altyapısı (havaalanı transfer modlarından Devlet BT politikasına) ve Ağa Dayalı Pazarlar (sosyal medyadan stratejik güce) . Sıralamada toplam 500 şehir bulunuyor. 12. defa gerçekleştirilen sıralamada, ilk 50 şehir arasındaki en büyük kazanımlardan biri Moskova tarafından yapılmıştır (+10) ile gerçekleştirilmiş durumda.

Moskova’nın yaşamak için giderek daha çekici bir şehir haline geldiğini belirten Moskova Hükümeti Bakanı ve Moskova Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Eduard Lysenko, Son zamanlarda, dünyadaki en yenilikçi 500 şehirden 38’ini arkasında bırakarak sıralamada bu noktaya tırmandık. Bu yılın başlarında yeni başlayanlar için ilk 10 şehir arasında yer aldık, sürdürülebilir şehir statüsü kazandık ve dünyadaki herhangi bir şehrin en büyük üç WiFi ağı arasında yer aldık” dedi.

İstanbul da hızlı yükselen şehirler arasında

Hızla yükselen diğer şehirler ise şöyle sıralandı. Barselona (+9), Pekin (+11), Madrid (+12), Milano (+11), Las Vegas (+11), İstanbul (+10), Moskova (+10) ve Taipei (+16).