Yenilenmiş Telefonlardan Ekonomiye Destek

Yenilenmiş telefon denince akla gelen ilk marka olan Mobilfon’un Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Soylu, Enterprise Next röportajlarında konuğumuz oldu.

IMEI bilgisi değiştirilmiş, başka bir ifadeyle IMEI’si klonlanmış cihazlar ülkemizde son yıllarda cep telefonu piyasasında önemli bir sorun haline geldi. IMEI klonlamayla mücadele kapsamında geçtiğimiz ay sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisinde çok önemli bir kanun teklifi kabul edildi. Yapılan düzenlemeye göre daha önce 7 yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınması süresi 1 yıla düşürüldü. IMEI havuzunun daraltılması ve usulsüz kullanımın engellenerek caydırıcılığın artırılması amacıyla çıkarılan düzenlemeyle IMEI klonlamanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

IMEI klonlama ile piyasaya sürülen telefonlar ciddi güvenlik sorunları ve mağduriyete sebep oluyor

Alınan kararın tüm telekomünikasyon sektörünü olumlu etkileyeceğini belirten Mobilfon Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Soylu, “Bildiğiniz gibi IMEI (International Mobile Equipment Identity – Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği) 15 rakamdan oluşan uluslararası bir kimlik numarasıdır. Her mobil cihaz farklı bir IMEI numarasına sahiptir. IMEI klonlama ise, kaçak yollardan ülkemize sokulan cep telefonlarının, kayıtlı olan ve genellikle kullanılmayan, çekmecede bekletilen cihazların IMEI numaralarına yasa dışı yöntemlerle kaydedilerek satılması için kullanılan, yasal olmayan yönteme deniliyor” dedi.

Ömer Lütfi Soylu, ülkemizde IMEI klonlamanın maalesef oldukça yaygın olduğuna dikkat çekerek “Yapılan araştırmalara göre yıllık yaklaşık 3,5 milyon cep telefonunun klonlamayla piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor. IMEI klonlama kamunun büyük miktarlarda vergi kaybına sebep olduğu gibi klonlanmış telefon kullanan vatandaşlarımız açısından da ciddi güvenlik sorunlarına ve mağduriyetlere neden oluyor. Yapılan düzenlemeyle 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 57. maddesi değiştirilerek daha önce 7 yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınması süresi 1 yıla düşürüldü. Böylece son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl boyunca sinyal alınmayan yani görüşme yapılmayan, internete girilmeyen ya da mesaj atılmayan cep telefonlarının IMEI’leri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından pasife alınacak. Şunu özellikle belirtmemiz gerekir ki düzenlemeyle vatandaşın sahip olduğu IMEI koruma altına alınıyor. Vatandaşlarımıza kullanmadıkları cep telefonlarına belirli aralıklarla sim kart takıp sinyal aldırmalarını tavsiye ediyorum, böylece hem cep telefonları pasife alınmamış olur hem de cihazlarının klonlanıp klonlanmadığını anlayabilirler” dedi.

Tüm bunları ve daha fazlasını Mobilfon Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Soylu ile gerçekleştirdiğimiz aşağıdaki, röportajdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?