Yeni Nesil Müşteri Destek Masası: Aletheia

Müşterilerle etkileşim kurmak, en karmaşık iş akışlarını uçtan uca yürütmek ve insanlarla birlikte çalışmak için en güçlü dijital iş gücü becerisi Aletheia.

UNITE Bilgi Teknolojileri, destek masası hizmetlerinde radikal dönüşüm yaratabilecek dijital bir hiper asistan hizmeti olan Aletheia’yı duyurdu. Son teknolojiler kullanarak geliştirilen Aletheia, eğitildiği her alanda çalışanların iş yükünü büyük oranda hafifletiyor.

Pek çok karmaşık işlemi uçtan uca çözüme ulaştırabilen, eş zamanlı sayısız çağrıyı yanıtlayabilen ve tüm bunları anında analiz edip raporlayabilen yapay zekâ destekli bir hiper otomasyon platformu olan Aletheia ile şirketler hizmet sunma şeklinde köklü bir dijital dönüşüme uğrayacak. Üstün yapay zekâ ve algılama yetenekleriyle her dilde konuşarak veya yazışarak uçtan uca çözüm üretebilen platform, gerek şirket içi gerekse müşteri etkileşimine yönelik destek masası hizmetlerinde verimliliği artırırken maliyetleri düşüren çok yönlü bir platform hizmeti konumunda yer alıyor.

Sağlık, sigorta, bankacılık, BT, İK ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda çok yaygın olarak kullanılan Aletheia, yüksek hacimli tekrarlanabilir görevler üstleniyor. Doğal dil işleme, niyet ve duygu analizi, yapay zekâ ve makine öğrenimi yetenekleriyle iletişimi çözüme taşıyan derin bağlantılar kurabiliyor. Hızla öğrenen ve kendini sürekli geliştiren platform, ihtiyaca özel eğitildikten sonra tüm departmanlarda hizmet verebiliyor. Mevcut tüm uygulama ve platformlarla ek maliyet gerektirmeksizin kolaylıkla entegre olabiliyor. Kendine has avatar karakteriyle kimlik kazandırılmış olması sayesinde görüntülü etkileşim kanallarıyla da iletişim kurulabiliyor.

Taranmış belgelerden bilgi çıkartabilen, kayıtlar açarak üzerinde insan yetkililer gibi işlem yapabilen, tüm bunları gerçek zamanlı olarak kayıt altına alan, RPA ve Doküman Yönetimi özellikleriyle otomasyonların otomasyonunu sağlayan Aletheia, anlık analiz ve raporlama becerisiyle de yöneticilere şeffaf ve 360 derece müşteri görünümü sunuyor. Üstelik ani talep artışlarında kendini ölçekliyor ve tüm bu işlemleri bir çalışan ordusuna dönüşerek gerçekleştirebiliyor. Ayrıca bir dilde öğrendiği iş sürecini dağarcığındaki tüm dillerde hayata geçirebiliyor. Tüm bu özellikleri sayesinde doğru kurgulanmış bir süreçte müşteriden gelen bir iletiyi saniyeler içinde anlamlandırarak, sıfır insan müdahalesi ile sonuçlandırabiliyor.

“Devrim niteliğinde bir dönüşüm”

Geliştirdikleri ürün hakkında bilgi veren UNITE Genel Müdürü Malkoç Sualp; “Aletheia, bir kuruluşun uçtan uca işlev görmek için kullandığı süreçlerin çoğunu otomatikleştirebilen bir hiper otomasyon platformudur. Müşterilerle etkileşim kurabilmek, karmaşık iş akışlarını uçtan uca yürütebilmek ve insanlarla birlikte çalışabilmek için en üstün iş gücü becerilerine sahip yapay zekâ destekli bu dijital çalışanın, şirketlerin hizmet sunma şeklinde devrim niteliğinde bir dönüşüm yaratacağına inanıyoruz. Aletheia, çağrı merkezlerine, yardım masası temsilcilerine, uzun e-posta kuyruklarına veya hizmet masasına olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltacak. Aynı zamanda müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırırken maliyetleri de düşürecek” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?