Yeni Nesil İnternet Değişimi

Daha yüksek bant genişliği ve daha iyi performans için artmakta olan taleple birlikte, dünyanın önde gelen İnternet Değişim operatörleri DE-CIX, LINX, AMS-IX ve BCIX; Frankfurt, Londra, Amsterdam ve Berlin’den başlayarak, platformlarına yeni nesil optik alıcı-vericiler 100G LR-1’i sunmaya başlayacak.

Mevcut teknoloji olan 100G LR-4, her biri 25 Gbps’lik bir sinyal taşıyan dört lazer kullanırken, yeni 100G LR teknolojisi, veriyi 100 Gbps’de iletmek için yalnızca tek bir lazer ve darbe genlik modülasyonu (PAM4) kullanıyor. Giderek yaygınlaşan 100G LR teknolojisinin alıcı-verici tasarım karmaşıklığının azalması, güç tasarrufunun yanı sıra daha iyi alıcı-verici fiyatlandırmasını da mümkün kılacak. Bu ilerlemeler yalnızca kısa ve orta vadede avantajlar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda gelecekte daha da büyük performans ve verimlilik iyileştirmeleri için potansiyel oluşturan yeni alıcı-verici form faktörlerini de ortaya çıkarıyor. 100G LR teknolojisi, tüm büyük tedarikçilerin sağladığı çok çeşitli uyumlu router’larla birlikte zaten mevcut durumda ve şu anki fiber teknolojisi ile de uyumlu. Günümüzün 100G LR müşteri talebini karşılamak için DE-CIX, LINX, AMS-IX ve BCIX önümüzdeki aylarda destek sağlayacak.

DE-CIX CTO’su Dr. Thomas King konuyla ilgili, “Yeni 100G LR teknolojisi ile, önümüzdeki yıllarda pazara hakim olacak yeni nesil alıcı-verici teknolojisinin yolunu açıyoruz. DE-CIX birbiribe bağlantı platformumuzun gelecekteki tasarımı, yalnızca daha iyi programlanabilirlik ve daha yüksek ölçeklenebilirlik, ticari esneklik ve daha geniş coğrafi erişim sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda basitleştirilmiş teknik süreçler aracılığıyla müşterilerimiz için birbiribe bağlantıyı daha da kolaylaştıracak” açıklamasını yaptı.

LINX CTO’su Richard Petrie, “LINX için, çözümü laboratuvarımızda onayladıktan sonra ilk olarak Londra lokasyonlarımızı etkinleştireceğiz. Talep arttıkça ve LINX üyelerinin gelişmiş optiğe geçişte desteğe ihtiyacı olduğunu gördükçe kullanıma sunacağız. Bu, gerek bizim ve gerekse LINX üye tabanı için hem maliyet hem de güç açısından fayda sağlayacak” ifadelerini kullandı.

AMS-IX CTO’su Ruben van den Brink, “100G LR tenolojisini sunmak hem AMS-IX hem de müşterileri için son derece mantıklı. Laboratuvar testleri, yeni optiğin şu anda Amsterdam PoP’lerimizde kullanılan tüm anahtarlar için kullanılabileceğini kanıtladı. Bu yeni standart konusundaki gayretimiz konusunda ortaklarımızla iş birliği yapabildiğimiz için çok memnunum. İnternet Değişim Noktalarının çabaları birleştirdiğinde, bundan yararlanan müşteriler olur; bu nedenle umarım daha birçok değişim noktası yakında 100G LR’yi sunmaya başlar” dedi.

BCIX CTO’su André Grüneberg ise “100G LR ve diğer 100G tek lambda standartlarını laboratuvarımızda test ettikten sonra, bu yeni teknolojiyi şimdiden üretim ağımıza dahil ettik. Bunu yaparak, aynı kampüsteki veri merkezleri arasında çok uygun maliyetli bir birbirine bağlantı kurmuş olduk. Dolayısıyla sıradaki mantıklı adım, benzer avantajları paydaşlarımıza sunmak olacaktır” yorumunu yaptı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?