Yarım Saatte 4 Farklı Ar-Ge Projesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Yatırım Kulübü ve DOF Robotics işbirliği ile I LAB Invest Laboratory etkinliği gerçekleştirildi. Öğrenciler yarım saat gibi sürede sektörde adından söz ettirebilecek kapasitede 4 proje ortaya koydu. Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, “Bazı fikirler bizlerin belki üzerinde aylarca çalıştığımız fikirlerdi.” diyerek sektörel ve akademik işbirliğine vurgu yaptı. Öğrenciler adına konuşan İTÜ Yatırım Kulübü Başkanı Ali Kemal Öztürk de sektördeki diğer firmaların öğrencilerin gelişimi açısından bu tür fırsatlar sunması için çağrıda bulundu.

Türkiye’nin bilişim alanında öncü kurumlarından DOF Robotics nitelikli iş gücünü destekleme amacıyla ve öğrencilere yönelik desteklerine bir yenisini daha ekledi. DOF Robotics ve İstanbul Teknik Üniversitesi Yatırım Kulübü işbirliğiyle 22 Haziran Çarşamba günü I LAB Invest Laboratory etkinliği yapıldı.

İhraç edilen ürünlerin deneyimlediler

Firmanın fabrikasında düzenlenen etkinliğe katılım sağlayan öğrenciler DOF Robotics tarafından üretilen ve yurt dışına ihraç edilen simülatörleri denedi. Ardından bu simülatörlerde kullanılacak alternatif senaryolar ve yeni ürün fikirleri üzerine bir Ar-Ge yarışması düzenlendi.

4 farklı Ar-Ge projesini yarım saatte geliştiridiler

Case study kapsamında öğrencilere Yeni Ürün Geliştirme Komitesi’nde görevli Ar-Ge biriminde çalışan ekip üyeleri olarak görevler verildi ve öğrenciler 4 gruba ayrıldı. Gruplar tarafından ortaya konan Metaspor, Cosmos, Ancient Pal, Superhero Warriors Simulator (SWS) projeleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, Kurucu Ortak ve CEO Bakit Baydaliev, Ar-Ge Direktörü Burak Hacıosmanoğlu ve Satış ve Pazarlama Direktörü Özgür Küçükateş’e sunuldu. Yaklaşık yarım saat gibi bir sürede ortaya konan birbirinden değerli zorlu projelerden Superhero Warriors Simulator, jürinin değerlendirmesi sonucu oy çokluğuyla birinci olarak seçildi.

Birinci seçilen Superhero Warriors Simulator projesinde kullanıcılar seçtikleri avatarlar sayesinde kendilerini süper kahramanların yerine koyabilecek. Tamamen 4 kişilik kapalı salonlarda VR gözlükler ile kulakları ve tüm vücudu kaplayan cihazlar sayesinde kullanılan silahlar hissedilebilecek. Uçuş hissi en gerçekçi bir şekilde deneyimlenebilecek.

“Bazı fikirler belki üzerinde aylarca çalıştığımız fikirlerdi”

Etkinlik sonrası açıklamalarda bulunan DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, “İstanbul Teknik Üniversitesi Yatırım Kulübü ile çok güzel bir case study etkinliği yaptık. Bu etkinliğin içerisinde birçok arkadaşımız bizden aldıkları briefler ile çok güzel çalışmalar yaparak ortaya çok ilginç fikirler koydular. Bazı fikirler bizlerin belki üzerinde aylarca çalıştığımız fikirlerdi. Buna benzer etkinliklerin hem bizler hem de gelen arkadaşlar için çok faydalı olduğunu gördük.” dedi.

Yapılan çalışmaların sektörel ve akademik çevreye sağlayacağı faydalara da değinen Mertcan, “Arkadaşlarımızın bir fikir ortaya çıkararak bizlere sunmaları ve bu fikirleri savunmaları hem kendi bölümleri açısından, hem kişisel gelişimleri açısından hem de bizlere sağladıkları açısından çok kıymetli. Bundan sonraki süreçte DOF Future Land’de çok daha fazla etkinlik yapmaya devam edeceğiz. Etkinliklerimizde içerik geliştirme ve case studyler ve daha birçok faaliyeti sürdüreceğiz. Bütün üniversiteler ve öğrenci arkadaşlarımız ile daha yoğun çalışmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden sektöre çağrı

Düzenlenen etkinliğin öğrenciler için büyük faydası olduğunu vurgulan İTÜ Yatırım Kulübü Yönetim Başkanı Ali Kemal Öztürk ise “Bugün DOF Robotics’te çok güzel bir deneyim yaşadık. Çok güzel bir proje üretme fırsatı yakaladık. Ekip olarak çalışarak Ar-Ge mühendisliği başta olmak üzere farklı alanlarda da çalışma şansı bulduk. Kendi ekseni etrafında 360 derece dönebilen Hurricane ürününü birebir deneyimleme fırsatını yakaladık. Böyle çalışmalar bizlerin gelişimi için çok önemli ve çok değerli. DOF Robotics’e bu imkânı bizlere sağladığı için çok teşekkür ediyoruz. Sektördeki diğer şirketlerden de bu tür fırsatlar sağlamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?