Yapay Zeka Çevirisi ve Yerelleştirmenin İşletmelere Etkisi

Küresel yapay zeka iletişim şirketi DeepL, küresel işletmelerde yapay zeka çevirisi ve yerelleştirmenin etkilerini değerlendiren anketin sonuçlarını paylaştı.

DeepL, 100’den fazla çalışana sahip şirketlerdeki pazarlama ekiplerinin yapay zeka dil araçlarını nasıl kullandıklarını anlamak amacıyla gerçekleştirdiği anket ve rapor sonuçlarını açıkladı. Araştırma; çeviri ve yerelleştirmeye odaklanarak, çevirinin metni bir dilden diğerine koruyarak dönüştürdüğü, yerelleştirmenin ise çevrilen metni belirli bir pazarın ihtiyaçlarına göre uyarlayarak kültürel ayrıntıları içerdiği süreçleri inceliyor.

Paylaşılan anket sonuçlarına göre, yapay zeka çeviri araçları şirketler için birçok ülkedeki pazara ulaşma konusunda stratejik bir öneme sahip. Genişletilmiş müşteri tabanı hedefleyen şirketler için önemli bilgiler sunan kapsamlı rapor verileriyse yerelleştirmenin ve çevirinin iş dünyasındaki kilit rolünü ortaya koyuyor.

Yapay Zeka İşletmelere Yatırım Getirisi Sağlıyor

DeepL’in Regina Corso Consulting firmasıyla birlikte yürüttüğü anket sonuçları, işletmeler arasında yapay zeka araçlarının benimsenme oranının yüksek olduğunu ve genel olarak olumlu bir yatırım getirisi sağladığını gösteriyor. Rapor aynı zamanda, son teknolojiyi insan idaresiyle birleştirme arzusunu vurgulayarak, makine otomasyonunu insan uzmanlığıyla dengeleme ihtiyacına dikkat çekiyor.

Anketin dikkat çeken sonuçları aşağıdaki şekilde:

  • Katılımcıların yüzde 96’sı yerelleştirmenin olumlu bir yatırım getirisi sağladığını bildirdi.
  • Katılımcıların yüzde 65’i içeriği yerelleştirdiklerinde 3 kat veya daha fazla yatırım getirisi elde ettiklerini belirtti.
  • Katılımcıların yüzde 77’si yapay zeka destekli yazım araçları kullandığını, yüzde 98’i ise makine çevirisi kullandığını açıkladı.
  • Katılımcıların yüzde 99’u bir insan tarafından gözden geçirilen yapay zeka çevirisini kullandığını ifade etti.
  • DeepL’in resmi sitesinden ulaşılabilecek olan anket ve rapor sonuçları, şirketin dil engellerini ortadan kaldırma misyonunu bir adım daha ileri taşıyor.
Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?