Xiaomi’nin Gelirleri 2020 Yılının İlk Çeyreğinde Yüzde 13,6 Arttı

Xiaomi, küresel gündemde karşıdan esen sert rüzgara rağmen tüm segmentlerde büyüme kaydetti. Başlıca ürün satışlarında yaşanan güçlü iyileşmelerle satışlar salgın önceki düzeye döndü.

Merkezinde Nesnelerin İnterneti (“IoT”) platformu ile birbirine bağlı akıllı telefonlar ve akıllı donanımlar bulunan bir İnternet şirketi olan Xiaomi Corporation, 2020 yılına ilişkin ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Faaliyet gösterdiği tüm iş kollarında güçlü bir büyüme kaydeden Xiaomi’nin toplam gelirleri yıllık yüzde 13,6’lık artışla 49,7 milyar RMB’ye (7 milyar USD) ulaştı. Şirketin vergilerden sonraki net kârı ise yıllık bazda yüzde 10,6 artarak 2,3 milyar RMB (323 milyon USD) oldu.

Önde gelen pazar araştırma şirketlerinden Canalys’e göre Xiaomi, pazardaki gerilemenin başarıyla önüne geçerek dünya genelinde ilk beş akıllı telefon üreticisi arasında, satışlarda yıllık bazda en yüksek büyümeyi elde eden şirket oldu. Diğer taraftan Xiaomi’nin Çin’deki akıllı telefon 5G penetrasyon oranı sektör ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 25,9’a ulaştı. Bu, Xiaomi’nin 5G akıllı telefon pazarındaki lider konumunu ve “5G + AIoT” çoklu stratejisinin etkili bir şekilde yürütüldüğünü ortaya koydu.

Şirketin 2020 yılının birinci çeyreğinde öne çıkan rakamları şöyle:

  • Toplam gelir yıllık bazda pazar ortalamasının üzerine çıkarak, yüzde 13,6 artışla 49,7 milyar dolar oldu
  • Brüt kâr, yıllık yüzde 44,9 artışla 7,56 milyar RMB oldu
  • IFRS dışı düzeltilmiş net kâr yıllık yüzde 10,6 artışla pazar ortalamasının üzerine çıkarak 2,3 milyar RMB oldu
  • Ar-Ge harcamaları yıllık bazda yüzde 13,4 artışla 1,9 milyar RMB oldu

Lei Jun: “Bu Dönem Bizim İçin Büyük Bir Sınav”

Xiaomi kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Lei Jun, “Sektörün karşı karşıya olduğu çok ciddi zorluklara ve pazardaki gerilemeye rağmen Xiaomi, iş modelindeki esnekliği, sağlamlığı ve rekabetçiliği sayesinde tüm segmentlerde büyüme başarısını yakaladı. 2020’nin ilk çeyreğinde beklenenden 7,5 kat daha fazla ilgi gören ilk ABD doları bazında tahvili başarıyla çıkardık. Bu yıl uluslararası sermaye piyasasının Xiaomi’yi tanıması açısından büyük önem taşıyan Forbes’un Global 2000 listesinde yer aldık. Krizlerin, bir şirketin değeri, iş modeli ve büyüme potansiyeli açısından büyük bir sınav olduğuna inanıyoruz. Salgının etkisi azalmaya başlarken, dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojilerle daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlamak için “5G + AIoT” stratejisine odaklanmaya ve yatırımlarımızı daha da güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?