Video Güvenlikte IoT, Pazarı Şekillendiriyor

Video güvenlik sistemleri, günümüz en çok veri üreten IoT cihazları konumunda yer alıyor.

Video güvenlik sektöründe şu anda Full HD ve 4K çözünürlük sunan yüksek çözünürlüklü kameralar konuşuluyor. Bu alanda ortalama saatte 110 GB’lık bir veri üretildiğini belirten Dell Technologies Video Güvenlik ve IoT İş Geliştirme Müdürü Gürhan Yıldız, “Video güvenlik sektöründe yüksek çözünürlüklü kamera sayıları arttıkça ortaya çıkan veri de artıyor ve bu da büyük veri konusunu gündeme taşıyor. Eskiden kendi kendine çalışan kameralardan oluşan güvenlik sistemleri artık operasyonel verilerin de sağlandığı kapsamlı bir hale dönüştü. Artık bu alanda önemli olan buradaki altyapının nasıl kurgulanması gerektiği. Artık binlerce kameradan bahsettiğimizde bu kameraları da sürekli bir operatörün izleyip harekete geçmesi mümkün olmadığı için bu kadar veriyle bir operatör nasıl çalışabilir sorusuna yanıt bulmamız gerekiyor” dedi.

Dell Technologies olarak bu alanda, kolay yönetilebilen, otomasyona dayalı ve teknolojiye hızla uyum sağlayan altyapılar üretmeyi hedeflediklerini belirten Yıldız, “Bu altyapılar içerisinde konumlandırabileceğiniz sunuculardan, iş istasyonlarına ve hiper bütünleşik yapılardan farklı depolama seçeneğine kadar birçok farklı opsiyonu konumlandırmaya çalışıyoruz. Ancak en nihayetinden uçtan uca çözüm sağlama perspektifinden bir ekosistem yaratabilmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Genelinde 300’den Fazla Proje

Dell Technologies olarak Türkiye’nin her bölgesinde 300’den fazla güvenlik projesine imza attıklarına da vurgu yapan Gürhan Yıldız sözlerine şu şekilde son verdi:
“Bir güvenlik projesinde kamera üreticisiyle konuşmak yerine bizim gibi BT konusunda da danışabildiğiniz bir çözüm sunmamız. Ayrıca şirket olarak dünyanın üç farklı bölgesinde video güvenliğe özel laboratuvarlarımız yer alıyor. Bu alanlarda üreticilerle birlikte çeşitli testler yapabiliyoruz. Bu da kurumlar ve kullanıcılar anlamında performanslarını test etme imkanı bulmaları anlamında çok önemli.”

IoT ve Güvenlik Konusunu Gürhan Yıldız Anlattı

Video güvenlik sistemlerinde IoT konusu ile ilgili Gürhan Yıldız ile yaptığımız online sohbeti aşağıdan izleyebilirsiniz.