Teknoloji Sayesinde “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” Farkındalığı Arttı

Lenovo, Dünya Kadınlar Forumu’nda “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusundaki ilk araştırma raporunu sundu. Lenovo dünya çapındaki araştırmasını Çin, ABD, İngiltere, Almanya ve Brezilya’nın olduğu 5 farklı ülkede 5000 kişiyle gerçekleştirdi. Lenovo, raporunda teknolojinin “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusundaki farkındalığı olumlu yönde geliştirerek dünyayı birbirine yakınlaştırdığını ortaya koydu.

Lenovo Veri Merkezi Grubu

Lenovo, 14- 16 Kasım tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilen Ekonomi ve Toplum için Kadınlar Forumu’nda sunduğu araştırma raporunda “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusunun kritik önemiyle ilgili farkındalığın, çalışma yerine ilişkin beklentilerde üst sıralara tırmandığını bildirdi. Çin, ABD, İngiltere, Almanya ve Brezilya’nın olduğu araştırma 5 farklı ülkede 5000 kişiyle yapıldı. Araştırmaya göre dünya çapında farklı ülkelere ve kültürlere ait olan insanlar arasında “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusuna verilen değer arttı.

Araştırmaya göre insanlar “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusunu istihdam, sağlık hizmetleri ve eğitimin hemen ardından kritik bir konu olarak derecelendirdi. Araştırmaya katılanlar, teknolojinin, “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusunu olumlu yönde geliştirerek dünyayı birbirine yakınlaştırdığını belirttiler.

Teknoloji sektörün “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusunu daha iyi geliştirebilir

Lenovo’nun global düzeydeki araştırmasına katılanlar, diğerleriyle karşılaştırıldığında, teknoloji sektörünün “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusunu daha iyi geliştirebileceğini belirttiler. Teknoloji sayesinde, dünya vatandaşlarının tüm kesimlerinden çeşitli fikirlerin ve katılımının sağlanabilmesi, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık konusunun tüm yönlerinde fark yaratmak için büyük bir fırsat yaratıyor.

Lenovo CEO’su Yang Yuanqing ise konu hakkında şöyle konuştu: “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık konusunun daha fazla kabul görmesi, insanların değerlerinde önemli bir değişim olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, artık artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik, 5G ve yapay zeka gibi çeşitli, yaratıcı ve kapsayıcı düşünce yapılarını gerektiren, yeni ve gelişmekte olan teknolojilerin takip edilmesiyle birlikte, bu konu daha da önemli hale geliyor. Kendi işimizde ve tüm işlerde çeşitlilik zorunluluğu hiç bu kadar net olmamıştı.”

Lenovo, ilk “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” raporunda gerçekleştirdiği dünya çapındaki araştırmayı öne çıkardı. Lenovo, rapor doğrultusunda iş dünyasında çeşitliliğin ve kapsayıcılığın işin geneline dahil edilmesi için şirketin stratejilerini, programlarını ve ilkelerini paylaştı. Şirketin 160 ülkede Çeşitlilik ve Kapsayıcılık konusuna odaklanmasının ayrıntılarını verdi.

Konu bütünsel olarak ele alınıyor

Lenovo’nun raporu “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusunu bütünsel bir biçimde ele alarak şirketin 2020 yılına kadar, global çapta üst düzey yöneticilerin en az %20’sinin kadınlar olması konusundaki taahhüdünü gösteriyor. Ayrıca Lenovo, aynı zaman diliminde, %28 veya daha yüksek oranda Asyalı, Siyahi, İspanyol kökenli, Amerikan Yerlisi, iki veya daha fazla ırktan çalışanın ve/veya Hawaii veya Pasifik Adalı çalışanın temsil edildiği bir ABD üst düzey yönetici ekibini oluşturmayı hedeflediğini açıkladı.

Lenovo’nun Çeşitlilik Yöneticisi Yolanda Conyers ise konu hakkında şöyle konuştu: “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık, bizim için global bir zorunluluktur. Bu, yalnızca en iyi ve devrim niteliğinde fikirleri benimsememizi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda müşterilerimizin gereksinimlerini daha iyi anlamamıza ve ele almamıza da olanak veriyor.”

“Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusunun, artık genel olarak dünya çapında temel bir gereklilik haline gelmesiyle birlikte, Lenovo, tutum ve davranışlarda önemli, gerçek bir değişimi desteklemek için bu değerlerin artık ön plana çıkarıldığını kabul ediyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?