Türkler Dünyaya Finlandiya Usulü Müzakere Yapmayı Öğretiyor

Problemlere kazan-kazan odaklı yaklaşarak karşınızdakiyle başarılı bir şekilde uzlaşabilmek bir yetenek mi, yoksa öğrenilebilir mi? Finlandiya’nın uzlaşı kültürünü tüm dünya ile birlikte deneyimleyerek öğrenmek artık Sopu Academy ile mümkün.

Finlandiya’nın kazan-kazan merkezli müzakere becerilerini tüm dünyaya kazandırmayı amaçlayan Helsinki merkezli Sopu Academy, geliştirdiği yapay zeka destekli eğitim platformu Sopu: Negotiation Training uygulamasının lansmanını 23 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirdi.

Finlandiya’da yaşayan bir grup Türk mühendis ve Fin eğitimci tarafından 2021 yılında kurulan Helsinki merkezli girişim, organize ettiği dünya çapında eğitim programları ile adını kısa sürede duyurdu. Finlandiya’nın dünyaca ünlü eğitim yaklaşımlarını ve uzlaşı kültürünü harmanlayarak, eşsiz bir interaktif eğitim deneyimi sunan Sopu Academy, geliştirdiği yapay zeka destekli eğitim platformuyla büyük kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

“Aslında hepimiz birer müzakereciyiz. Farkında olmasak da hayatımızın her aşamasında müzakere ediyoruz. Uzlaşı becerisi; başarımızı, mutluluğumuzu ve huzurumuzu en çok etkileyen becerilerden birisi” diyen Sopu Academy CEO’su Semih Ersöz, mutlu, dengeli ve başarılı bir hayat sürmek için müzakere becerilerinin olmazsa olmaz olduğuna inanıyor.

Fin eğitim yaklaşımlarının Türk mühendisliğiyle harmonisi

Tasarladıkları eğitim çözümlerinin temelinde kazan-kazan odaklı iletişim becerileri olduğunu söyleyen Ersöz, yaptığı açıklamada Fin kültürünün girişim üzerindeki etkilerini “Finlandiya’da yaşadığım yıllar boyunca öğrendiğim bir şey varsa o da uzlaşı becerilerinin hayatımızı ne kadar derinden etkilediğidir. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı Dünya Mutluluk Raporu’na göre Finlandiya son 6 yıldır dünyanın en mutlu ülkesi seçiliyor. Bu başarının ardındaki etkenlerden birisi de Finlandiya kültüründe çok önemli bir yere sahip olan ve dilimize “anlaşma”, “harmoni”, “barış” şeklinde çevrilen “sopu” kavramı. Problemlere kimseyi geride bırakmadan yaratıcı çözümler üretebilmek herkesin uzun vadede kazanmasına fırsat veriyor. Bizim de amacımız bu yaklaşımı tüm dünyaya yaymak,” şeklinde ifade etmektedir.

Sopu Academy kuruluşundan bu yana düzenlediği uluslararası ve yerel programlarla; başta Finlandiya, Türkiye, İtalya ve Tayland olmak üzere pek çok ülkeden kurumlarla işbirliği yaptı ve 9 farklı ülkeden yüzlerce kişiye ulaştı. Ekibin bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı Sopu: Negotiation Training uygulaması ise uzlaşı becerileri eğitimini yapay zeka desteğiyle yeni bir seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir.

Sopu Negotiator uygulamasıyla kullanıcılar uzlaşı gerektiren birçok farklı senaryoyu karşılıklı olarak deneyimleyecek ve egzersizler sonrasında birbirlerine geri bildirim verebilecekler. Uygulama, egzersizler boyunca kullanıcı etkileşimlerini ve geribildirimleri temel alarak kişiselleştirilmiş bir eğitim programı sunacak. Bu sayede kullanıcılar gerçek insanlarla farklı problemleri uzlaşarak çözebilme pratiği yaparken, bireysel gelişimlerini takip edebilecekler.

Gelecekte ismini sık duyacağız

Sopu Negotiator uygulamasıyla birlikte iletişim becerileri eğitimlerini çok daha etkin ve erişilebilir hale getiren Sopu Academy gelecek yıl içerisinde yerel ve uluslararası yeni işbirliklerine imza atmaya hazırlanıyor. Kuzey Avrupa’daki öncü eğitim teknolojileri kuluçka merkezi Helsinki Education Hub tarafından desteklenen Sopu Academy, Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden Helsinki Üniversitesi, Bologna Üniversitesi ve Jagiellonian Üniversitesi ile üç yıllık bir eğitim projesine geçen Aralık ayında başladı.

Türkiye’deki eğitimciler ve gençlere yönelik ücretsiz sertifika programlarını Finlandiya’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Girişimcilik ve Teknoloji Merkezleri işbirliğiyle başlatan Sopu Academy, programın ilk başvuru turunda büyük ilgi gördü. “Dünyanın neresinde olursak olalım kalbimiz hep Türkiye’de atıyor” diyen Ersöz, bu proje için ekip olarak da ayrıca çok heyecanlı olduklarını dile getiriyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?