Türkiye’nin Uzantısı .TR İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye’nin ülke kodlu alan adı uzantısı .TR’nin, daha önce .COM.TR ve .NET.TR gibi ikinci seviye alan adı uzantı yapısında tahsis edildiğini, fakat artık birinci seviyede kayda açıldığını ifade eden uzmanlar, Türkiye’nin uzantısı .TR de artık Almanya’nın .DE, Fransa’nın .FR ya da İngiltere’nin UK. ülke kodlu uzantıları gibi doğrudan kullanılabilecek. Yeni süreçte istanbul.tr ya da sirketadiniz.tr gibi doğrudan .TR uzantısında alan adı tahsisi yapılabilecek şeklinde görüş belirtiyor.

Yıllar içinde pek çok ülke, örneğin en son Birleşik Krallık (.UK), doğrudan ikinci seviyede alan adı kayıtlarına kademeli olarak izin verdi. İngiltere gibi birçok ülkenin ülke uzantılı domainlerin doğrudan kullanımına izin vermesi ile birlikte, dünya genelinde ülke uzantılı domain sayısı 272 milyona ulaştı.14 Eylül itibari ile Türkiye’de bu trendi takip eden ülkelerden biri oldu. Daha önce Türkiye’de alan adı kayıtları; .COM.TR, .NET.TR veya .ORG.TR gibi uzantılar altında yalnızca ikinci seviyede mümkündü. Şu an kayıt gerekliliklerinin karşılanması koşuluyla, alan adlarını doğrudan .TR altında kayıt etmek mümkün olacak.

Belgesiz .COM.TR’den sonra şimdi de .TR dönemi başlıyor

Türkiye’deki şirketlerin “kurumsal yapıda” olduğunun “ispatı” diyebileceğimiz .COM.TR domainler, geçtiğimiz sene belgesiz şekilde kayıt için açılmıştı.

Belge sunmadan sadece uygunluk durumuna göre ödeme yapılarak satın alınan .COM.TR uzantısının, .COM.TR kaydını atağa kaldırdığını vurgulayan Atak Domain Kurucusu Bahaddin Yazıcı, “Atak Domain olarak, 50 binin üzerinde müşterimiz için 350 binden fazla alan adı kaydettik. Şu an Türkiye’nin en çok .COM.TR domain kaydeden firmalarından biriyiz. Bu alandaki tecrübemizle, tıpkı .COM.TR kaydında olduğu gibi .TR kaydında da müşterilerimizin herhangi bir problem yaşanmaması için teknik destek ekibimizle birlikte her zaman müşterilerimizin yanında olacağız” dedi.

.TR’ye geçiş 3 aşamada sağlanacak

14 Eylül 2023 ile başlayan .TR alan adı kayıt süreci kamu kuruluşları ile başlayacak. Kamu kuruluşları 1 yıl ücretsiz olacak şekilde daha önce tescil ettikleri mevcut GOV.TR, EDU.TR, TSK.TR,BEL.TR, POL.TR, K12.TR alan adları için doğrudan .TR uzantısı için başvuruda bulunabilecekler. Mevcut domain bilgileri ile .TR yapısındaki alan adı otomatik olarak oluşturulacak. Domain adresinin aynı olması durumunda 1. GOV.TR, 2. EDU.TR, 3. TSK.TR, 4. BEL.TR, 5. POL.TR, 6. K12.TR uzantılara numara sırasına göre öncelik verilecek.

14 Ekim 2023 – 14 Kasım 2023 tarihleri arasında ise ORG.TR kaydı bulunan dernekler, vakıflar ve meslek kuruluşları .TR uzantılı domain için kayıt işlemi gerçekleştirebilecek. Fakat kayıt yapmak isteyen bu kuruluşların, kayıt için gerekli belgeleri göndermeleri gerekecek. Belge ileten kuruluşlardan, sadece gerekli nitelikleri taşıyan taraflara tahsis işlemi gerçekleştirilecek.

Bu dönemin ardından ise A.COM.TR”, “A.NET.TR”, “A.GEN.TR”, “A.BIZ.TR”, “A.TV.TR”, “A.NAME.TR”, “A.AV.TR”, “A.WEB.TR”, “A.İNFO.TR” diğer uzantı sahipleri için .TR uzantılı domain kayıt dönemi başlayacak.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?