Türkiye Yapay Zeka Zirvesi Başladı

Enteprise Next olarak medya sponsorları arasında yer aldığımız, Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı yapay zekâ etkinliği olan Türkiye Yapay Zeka Zirvesi “Her Şey Bir Soru ile Başlar” teması ile başladı.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI)’nin düzenlediği, Yapay Zeka Ekosistemi’ne öncülük eden şirket liderleri, yapay zeka uzmanları, startupları, yatırımcıları ve karar vericileri altıncı yılında da bir araya getiren zirvenin ilk günü Wyndham Grand Otel’de binin üzerinde karar verici seviyesinde katılım ile gerçekleşti.

Berfu Güven‘in sunuculuğunda Cumhuriyetin 100.yılındain ilk günü fayda odağında üretmenin, birlikte geliştirmenin öneminin vurgulandığı zirve, TRAI kurucusu Halil Aksu‘nun konuşmasıyla başladı. Aksu konuşmasında çok veriyle donatılmış yapay zekanın kullanılabileceği alanların çok fazla olduğunu, bunun, büyük şirketlerin özellikle odaklandıkları alanlardan birisi durumunda bulunduğunu ifade etti.

Zirvenin ilk gününde tüm dünyada dijital dönüşüme liderlik eden şirketlerin inovatif projeleri, küresel başarı adımları paylaşıldı. Zirvede Yapay Zeka İnovasyon Sahnesi’nde ise üretken yapay zekayı odağına alan yüksek potansiyelli startuplar özel sektör temsilcileri, yatırımcılar ve potansiyel müşterilerle etkileşime geçme fırsatı buldu. Yapay zeka girişimlerinin yer aldığı sahne ve stant alanı gerçek anlamda nitelikli bağlantılara, yüksek ekonomik değere sahip işbirliklerine, fayda odağında temaslara, inovatif paylaşımlara ev sahipliği yaptı.

Zirvede, TRAI Üretken Yapay Zeka Raporu’nun yayınlandığı bilgisi verildi. Rapor, yapay zeka farkındalığıyla şirketlerin üretken yapay zekayı tanımasını, yenilikleri, güncel gelişmeleri, araştırma sonuçlarını, sunduğu fırsatları takip ederek stratejik öneme sahip kararlar almasını sağlıyor. Rapora buradan ulaşmak mümkün.

Zirve ikinci ve üçüncü gününde 27 Ekim ve 28 Ekim 2023 tarihlerinde ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak devam ediyor. İkinci gün; 27 Ekim 2023’te Enterprise Next Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı‘nın sunuculuğunda yurt içinden ve yurt dışından önemli yapay zeka konuşmacıları, ekosistemdeki en yeni gelişmeler ve başarılı projeler paylaşılacak. Üçüncü gün ise TRAI Akademi ve diğer akademilerin yapay zeka eğitimleri ile sürecek.

Zirvenin 27-28 Ekim 2023 tarihlerinde çevrimiçi programının detayları ve canlı yayınları TRAI’nin web sitesinden ya da YouTube üzerinden canlı izlemek mümkün.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?