Türk Ekonomisine Yön Veren CFO’lar Bir Araya Geldi

Her yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 ülkede gerçekleştirilen ‘600 Minutes CFO’ etkinliği sonlandı.

Türk ekonomisine yön veren CFO ve finans yöneticilerini buluşturan etkinlikte; şirketlerin sürdürülebilir başarısı ve gelecek stratejisinde önemli bir rol üstlenen CFO’ların; dijitalleşme, verinin hızla büyümesi, makroekonomik sorunlar ve değişken piyasalara karşı nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiği anlatıldı. Ereteam’in desteğiyle gerçekleşen etkinlikte, iş dünyasında dijital dönüşüm etkileri konuşuldu.

Her yıl 11 ülkede gerçekleştirilen 600 Minutes CFO Türkiye etkinliği İstanbul Marriott Hotel Asia’da gerçekleştirildi. Aralarında Borusan Holding’den Barış Kökoğlu, Pepsico Türkiye’den Deniz Alkan ve Hugo Boss’tan Arif Kaya gibi Türk ekonomisine yön veren üst düzey CFO ve finans yöneticilerinin konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, dijitalleşen şirket yönetimleri konuşuldu.

Etkinlikte şirketlerin sürdürülebilir başarısı ve gelecek stratejisinde önemli bir rol üstlenen CFO’ların; dijitalleşme, verinin hızla büyümesi, makroekonomik sorunlar ve değişken piyasalara karşı nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiği anlatıldı.

Etkinliğin ana sponsorlarından olan Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek, ‘’Veriyi iyi analiz edip kullanabilen CFO’ların şirketlerini sürdürülebilir başarıya taşıdığı bir dönemin içindeyiz’’ açıklamasını yaptı.

‘’Dijital Dönüşüme Ayak Uyduran Yöneticiler Dev Adımlar Atıyor’’

Dijital araçların esneklik, çabukluk ve verimlilik konusunda CFO için olmazsa olmaz bir anlam ifade ettiğini söyleyen Kutlay Şimşek, ‘’Çekişmeli, rekabetçi ve ölçütleri hızla değişen dünyada, her türlü değişimin maddi getirisini optimum düzeyde tutabilmek için CFO’lar denge kurmak, takip etmek, günü yakalamak; aynı zamanda risk ve fırsatları da görmek zorundalar. Bunun için Yapılan araştırmalar gösteriyor ki önümüzdeki 3 yılda gösterilecek büyüme ve ilerleme, iş dünyasındaki başarıda geçtiğimiz 50 yılın toplamından daha belirleyici olacak. Mevcut resimde iş gücünü, verisini dijital dünyaya uydurabilen CFO sayısı hala asgari düzeyde, fakat bunu sağlayanlar da dev bir adım önde ve parmakla gösterilir haldeler. Bu süreç, her boyuttaki işletmenin artık geleneksel yöntemlerin üzerine daha çevik-sayısal ve bununla birlikte self servis görsel dünyaya doğru evrilmeleri gerekliliğini ortaya koyuyor’’ dedi.

‘‘Dünyada Fark Yaratmak İçin Veriyi Kullanın’’

Veri sayesinde işletmelere yüzde 20’ye yakın verimlilik kazandırabildiklerini vurgulayan Kutlay Şimşek, ’Artık CFO’lar verisel istatistikler üzerinden projeler üretip şirketlerine daha hızlı ve doğru kararlar aldırarak dijital dönüşüm yolcuğunda kritik bir liderlik üstleniyor. İşletmelerdeki veri kaynaklarının çeşitliliği ve veriyi kullanmadaki hız beklentisi işletmelerin veri hazırlama işlemlerini güçleştiriyor. Tam bu noktada CFO’lara önerdiğimiz analitik ve yapay zeka destekli yazılım ve hizmetler iş birimlerinin bu sorununu hem önceki dönemlere göre 5-6 kat daha hızlı gerçekleştirmelerini hem de veriler hazırlandıktan sonra üzerine analitik modeller uygulama imkanını sunuyor. Böylelikle, gerçekleştirdiğimiz Bütçe ve Planlama, Görsel analitik ve Raporlama, analitik CRM ve müşteri yolculuğu analizi projeleri ile işletmelere büyük bir verimlilik kazandırıyoruz’’ diye konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?