Huawei Siber Güvenlik Şeffaflık Merkezi Brüksel’de Açıldı

Huawei, Siber Güvenlik Şeffaflık Merkezini Brüksel’de açtı. Regülatörlerin, telekomünikasyon operatörlerinin, işletmelerin ve 200’den fazla temsilcinin katılımı ile gerçekleştirilen açılış töreninde Avrupa Birliği, GSMA ve Dünya Ekonomik Forumu’ndan temsilciler yer aldı.

Siber güvenlik ekosistemine duyulan güven, dünyanın dijital çağda karşılaştığı en büyük zorlukların başında geliyor. Huawei CEO’su Ken Hu, Brüksel’de gerçekleştirilen Huawei Siber Güvenlik Şeffaflık Merkezi açılışında; “Güven duygusu gerçeklere dayanmalı, gerçekler doğrulanabilir olmalı ve doğrulama ortak standartlara dayanmalıdır. Dijital çağda tam bir güven oramı oluşturmak için, bunun etkili bir model olduğuna inanıyoruz” dedi.

İş Birliği Çağrısı

All Cloud’daki yeni gelişmeler, iş zekâsı ve yazılımla tanımlanan her şey, BT altyapısının siber güvenliğinde benzeri görülmemiş zorluklar doğuruyor. Siber güvenlikte teknik standartlar, doğrulama sistemleri ve yasal destek konusunda fikir birliği eksikliği, bu zorlukları daha da artırıyor. Siber güvenliğin korunması, endüstri oyuncuları ve toplum tarafından önemli bir sorumluluk olarak kabul ediliyor. Artan güvenlik riskleri, gelecekteki dijital toplum için de önemli tehditler oluşturuyor.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için ilk adımı atan Huawei, Brüksel’de devlet kurumlarına, teknik uzmanlara, endüstri birliklerine ve standartlaştırma örgütlerine yönelik olarak önemli bir girişime imza attı. Huawei bu amaçla, dijital çağda güvenliği ve gelişmeyi yönetebilmek için iletişim kurabilecekleri ve iş birliği yapabilecekleri bir platform sunmayı amaçlayan bir Siber Güvenlik Şeffaflık Merkezi açtı.

Brüksel’de Siber Güvenlik Şeffaflık Merkezi’nin üç ana işlevi yerine getirmesi öngörülüyor:

Siber Güvenlik Şeffaflık Merkezi ilk olarak, Huawei’nin strateji ve tedarik zincirinden Ar-Ge, ürün ve çözümlerine kadar uçtan uca siber güvenlik uygulamalarını sergileyecek. Ziyaretçilerin 5G, IoT ve bulut gibi alanlarda Huawei ürün ve çözümleri ile siber güvenliği deneyimlemeleri sağlanacak.

İkinci olarak, Merkez, Huawei ile kilit paydaşlar arasında siber güvenlik stratejileri ve uçtan uca siber güvenlik ile gizlilik koruma uygulamaları hakkında iletişimi kolaylaştıracak. Huawei, endüstri genelinde siber güvenlik alanında teknolojik yeniliği kolaylaştırmak için güvenlik standartlarının ve doğrulama mekanizmalarının geliştirilmesi ve teşvik edilmesi için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışacak.

Üçüncü olarak, Huawei müşterilerine yönelik bir ürün güvenlik testi ve doğrulama platformu ile ürün odaklı hizmetler sağlayacak.

Brüksel’deki Siber Güvenlik Şeffaflık Merkezi, Huawei’nin Avrupa’daki hükümetlere, müşterilerine ve iş ortaklarına yönelik, daha güçlü siber güvenlik taahhüdünü paylaşacak ve iş birliğini kolaylaştırmak için destek sağlayacak.

Standartlar ve Doğrulama: Güven Oluşturmak İçin Etkili Bir Model

Siber güvenliğin korunması, ekipman sağlayıcılar, telekom operatörleri ve regülatörler dahil olmak üzere, tüm paydaşların ortak bir hedefi olarak kabul ediliyor. Huawei, siber güvenlik ve kullanıcı gizliliği korumasını gündeminin üst sıralarında konumlandırıyor.

Huawei’nin siber güvenlik şeffaflık merkezleri, müşterilerine ve bağımsız üçüncü parti test kuruluşlarına her zaman açık olacak. Sektör tarafından tanınan siber güvenlik standartları ile en iyi uygulamalara göre adil, tarafsız ve bağımsız güvenlik testleri ile kritik doğrulamaları yapmaya davet edilecek. Bu merkezler, şirketin müşterilerine ve üçüncü parti ortaklarına yönelik olarak; Huawei ürünleri, yazılımı, teknik belgeleri, test araçları ve gerekli teknik desteği sağlamak için özel test ortamları ile donatıldı.

Ken Hu, “İnsanların dijital dünyada sahip oldukları siber güvenlik endişelerini tam olarak anlıyoruz. Sorunu gidermek için iyi çözüm yolunun şeffaflık olduğuna inanıyorum. Birlikte çalışarak tüm değer zincirinde güvenliği artırabilir ve doğrulama yoluyla, daha güçlü bir güven ortamı oluşturabiliriz. Geleceğin dijital dünyası, açık ve geleceğe yönelik bir siber güvenlik ortamı gerektiriyor. Avrupa bir süre önce; açık ve şeffaf bir veri ve gizlilik koruma standardı olan Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GSYİH) yayımladı. Avrupalı regülatörler, siber güvenlik standartları ve düzenleyici mekanizmalar konusunda uluslararası topluma öncülük etme yolunda ilerliyor. Gerçekleri temel alan bir güven sistemi oluşturmak için düzenleyiciler, taşıyıcılar ve standartlaştırma kuruluşları da dahil olmak üzere, Avrupa’daki tüm paydaşlarla daha yakın çalışmayı taahhüt ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Peter Kouroumbashev de yaptığı açıklamada; “Bu merkez, 5G için dünya çapında uygulanabilecek bir siber güvenlik sertifikasyon programı üzerinde çalışmak için mükemmel bir fırsat. Ayrıca, dünya çapında Avrupa Birliği genelinde parçalanmamaktan kaçınmak için, Avrupa’da IT ürünleri ve hizmetleri için ülkelere göre gizlilik değil, tasarıma göre gizliliğe ihtiyacımız var” dedi.