Tomra Sorting, Tomra Insight’ı Tanıttı

Web tabanlı veriler, verimliliği artırmak, işletme maliyetlerini azaltmak ve daha geniş kapsamlı stratejik kararlar alabilmek üzere eyleme geçirilebilir bilgiler sağlıyor.

Tomra Sorting, geri dönüşüm ayıklama ekipmanlarının kullanıcıları için çok değerli yeni fırsatlar sunan bulut tabanlı bir veri platformu olan Tomra Insight’ı tanıttı. Bu veriler sayesinde ayıklama, operasyonel bir süreçten, değer ve üretim zincirinin her adımında gerçeğe dayalı karar vermeyi sağlayan stratejik bir yönetim aracına dönüşüyor.

Tomra Insight, geri dönüşüm ayıklama makinelerini işlem verisi üretebilen cihazlara dönüştürüyor. Yeni platform, elde edilen verileri bulutta topluyor ve bir web ara yüzü aracılığıyla erişilebilen, işlem yapılabilir bilgilere dönüştürüyor. Tüm gizlilik gereksinimlerine uygun bulut tabanlı veri iletimi ve depolama paketi, sektör lideri bulut bilişim hizmeti sağlayıcısı Microsoft Azure ile yapılan ortak çalışmalar ile sunuluyor. Bu yeni opsiyonel platformun izleme ve raporlama işlevleri, mevcut işlem kontrol sistemlerinin yerini alacak şekilde değil, var olan sistemi tamamlamak üzere geliştiriliyor.

Tomra Insight, neredeyse gerçek zamanlı olarak çalışıyor ve kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde güvenli bir bağlantı ile masaüstü, mobil cihazlar aracılığıyla her an her yerde erişim sağlıyor. Ayrıca makine kullanıcılarına, performans ölçümlerini uzaktan analiz etme, performans optimizasyonu ve önleyici bakım için makineleri proaktif olarak yönetme imkanı sunuyor.

Dijital metriklere erişim, ekipman operatörlerinin verimlilik, malzeme ve boyut dağılımı, kabul ve reddetme oranları ve farklı verileri analiz ederek ayıklama performansını optimize etmelerine yardımcı oluyor. Bu bilgiler, arıza süresinin azaltılmasını, ilgili eylemlere yönelik doğrudan müdahalelerin azaltılmasını, verimin en üst düzeye çıkarılmasını, hedef kaliteye göre ayıklama yapılmasını, makine operatörlerinin ve servis personelinin verimliliğinin artırılmasını ve işletme maliyetlerinin azaltılmasını destekliyor. Ayrıca veri analitiği, kişisel raporlar ve alarmlar aracılığıyla proaktif ve duruma bağlı bakım, parça siparişi, servis hizmetlerinin yönetilmesi potansiyeline sahip.

Tomra Sorting Başkan Yardımcısı ve Dijital Bölüm Başkanı Felix Flemming, konu ile ilgili olarak; “Müşterilerimiz için büyük verilerin gücünü ortaya çıkaracak, ayıklama işlemlerini izlemelerini ve optimize etmelerini sağlayacak işlevsel ve güvenli bir ara yüz sunmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm dünyadaki makinelerden elde edilen operasyonel veriler, aynı zamanda servis ve bakım programlarını ilerletmemize, parçaların ömrünü tahmin etmemize, makine kurulumları, teknolojileri ve uygulamalarını daha da geliştirmemize yardımcı olacak” diye belirtiyor.

Tomra’nın optik ve sensör tabanlı ayıklama çözümlerinde olduğu gibi, Tomra Insight da kesintisiz teknik gelişim gösterecek. Gelecekte gelişmiş veri analizi, verilerin uzun vadeli toplanmasını, hatlar arası ve tesisler arası analiz ve kıyaslama yapılmasını, diğer hatlara daha iyi entegrasyonu sağlayarak süreçleri daha da optimize edebilecek. Ayıklama optimizasyonu için hızlandırıcı bir geçiş olan Tomra Insight, müşterileri endüstri çapında bir hareketin parçası yapacak. Öğrenme, iyileştirme, en iyi uygulama ve ayıklama teknolojisindeki yeni gelişmeler için dijital lider olan Tomra , müşterilere her zamankinden daha geniş bir bilgi tabanına erişim sağlayacak.