Startup Turkey Challenge 2019 Kazananları Belli Oldu

Dünyanın en büyük ve önemli girişimcilik etkinliklerinden birisi olarak gösterilen Startup Turkey’de 10 finalist girişim arasından en başarılı 4 girişim jüri ve katılımcıların oylarıyla belirlendi.

Bu sene 130 bin girişimcinin başvuru yaptığı 11. Startup Turkey Konferansı’nda ‘Startup Turkey Challenge 2019’da finale kalan 10 girişim arasından kazanan 4 girişim belli oldu. Birincilik ödülünü Danimarka’dan Ali Huda alırken, yarışmanın ikincisi Endonezya’dan Temanbisnis, üçüncüsü Meksika’dan Wayakit oldu. Startup Estonia özel ödülü ise Türkiye’den Dine and Pay aldı.

Türkiye’nin önde gelen hızlandırıcı programı ve erken aşama yatırımcısı Etohum tarafından on birincisi düzenlenen Startup Turkey etkinliğinde Entrepreneur Dergisi’nin eski Yayın Yönetmeni Amy Cosper, Saudi Aramco’dan Salman T Jaffrey, 500 Startups eski ortaklarından Mathew G. Johnson‘dan oluşan jüri önünde 10 girişimci, girişimleri ile ilgili sunumlar yaptı. Girişimciler, sunumların ardından jürinin girişimlerle ilgili sorularını da yanıtladı.

10 sunumun tamamlanması ardından değerlendirmede bulunan jüri Danimarka’dan Ali Huda’yı, Endonezya’dan Temanbisnis’i ve Meksika’dan da Wayakit’i en iyi girişimler olacak seçti. Etkinliğin en önemli sponsorları arasında yer alan Startup Estonia özel ödülü de Türkiye’den Dine and Pay girişimine verildi.

Birincilik ödülünü kazanan Ali Huda, müslüman ailelerin çocuklarını hedefleyerek onlara eğitim ve eğlence videoları sunan video içerik platformu.

İkincilik ödülünü kazanan Temanbisnis, şirketler için finansal çözümler üreten muhasebe programı hizmeti veriyor

Üçüncülük ödülünü kazanan Wayakit, taşınabilir kuru temizleme ve giysilerdeki kötü kokulardan arındırma çözümü olarak hizmet veriyor.

Startup Estonia özel ödülünü alan Dine and Pay ise restoranlarda müşteri memnuniyetini artırmak için mobile ödeme hizmeti sunuyor.