Sparkle, Seabone’un 25. Yıl Dönümünü Kutluyor

Sparkle’ın 1996’da hizmete sunduğu Tier-1 düzeyindeki global IP Transit servisi Seabone, geride kalan 25 yılda sürekli olarak kaydettiği büyüme ile bugün dünya çapında 5. büyük internet ağı haline geldi. Sparkle’ın İstanbul’daki veri merkezinde barındırılan operatörler ve içerik sağlayıcılar artık 400G’ye kadar bağlantı hizmetinden yararlanabiliyor.

Sparkle, dünya çapındaki İnternet Servis Sağlayıcıların (ISP) ve içerik sağlayıcıların küresel internete yüksek hızlı erişimini sağlayan Tier-1 düzeyindeki global IP Transit servisi Seabone’un 25. yıl dönümünü kutluyor. İnternet devrimini destekleyerek tüm dünyayı birbirine bağlayan Seabone, bu çeyrek asırlık süreçte her zaman üzerine daha fazlasını koyarak yola devam etti.

Seabone AS 6762, telefon hatlarına bağlı ilk analog modemlerin İtalyan evlerinde kullanılmaya başlandığı Kasım 1996’da, Milano, Palermo, Miami ve Montreal arasında ilk 45Mb bağlantıları kurarak faaliyetlerine başladı. Kapsama alanı, kapilerlik ve performans açısından hizmete başladığı ilk günden itibaren büyüme odaklı bir strateji ile yönetilen Seabone, bugün dünya çapında ilk beş Tier 1 internet ağından biri haline gelmiş durumda. Ağ, aynı zamanda Akdeniz havzası, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika pazarlarında lider konumunda bulunuyor.
Bu 25 yıllık dönemde Seabone, internetin de gelişim sürecine paralel bir şekilde, video akışı, oyun ve canlı yayın platformları gibi gecikmeye duyarlı uygulamaları desteklemek için kapasitesini ve performansını yükseltmeyi sürdürdü.

Seabone internet kullanımının zirve yaptığı pandemi döneminde, bireyler arası iletişimin yanı sıra e-öğrenme platformlarından, uzaktan destek hizmetlerine ve iş süreçlerinin kesintisiz bir şekilde sürmesi için video konferans araçlarına kadar yeni normalin yeni nesil online alışkanlıklarına istikrarlı ve sürekli bağlantı sağlayarak benzeri görülmemiş bir trafik yükünü üstlendi. Bu başarıda, büyüme süreçlerine ve kendi alanında küresel sıralamada en üst basamaklarda yer almasına katkıda bulunduğu müşterilerinin Seabone ile yıllar boyunca sürdürdüğü aidiyet temelli iş birliğinin de büyük katkısı var.

Avrupa, Afrika, Amerika ve Asya’yı kapsayan 600 bin km’nin üzerinde tescilli ve yedekli bir fiber optik ağ üzerinden iletilen Seabone, bugün yaklaşık 30 Tbps genel omurga kapasitesi ve dünyanın en büyük içerik ve uygulama sağlayıcıları olan OTT servislerine ve İçerik Dağıtım Ağlarına (CDN’ler) doğrudan bağlantı ile düşük gecikme süreli ve güvenilir internet hizmeti sağlıyor. Ağ, sürekli kalite takibi, etkin onarım süresi ve SLA (Hizmet Seviyesi Anlaşması) yönetimi ile tüm teknik konular ve operasyon süreçlerinde özel müşteri hizmetleri sağlayan 7/24 Global Ağ Operasyon Merkezi (NOC) aracılığıyla yönetiliyor.

Sparkle’ın son teknolojiye sahip İstanbul Veri Merkezi’nde barındırılan ISS’ler, telekom operatörleri ve içerik sağlayıcılar, 400G’ye kadar hız seçenekleri ile sunulan internet bağlantısının yanı sıra DDoS Koruma servisleri ve Sanal Ağ Erişim Koruması (NAP) da dahil olmak üzere eksiksiz bir IP çözüm setinden yararlanabiliyor.

Etiketler: , ,