Sosyal Medya Kullanıcılarının Kripto Paraya İlgisi Ankete Yansıdı

Coinkolik.com, sosyal medya kullanıcılarının kripto paraya dair görüşlerini ölçümlemek için Twitter ve Instagram üzerinden anket düzenledi. Ankete göre en çok tercih edilen kripto para birimlerinde Bitcoin öne çıktı. Kripto para kullanım alanlarında ise katılımcıların yüzde 98’i kripto paraları harcamak yerine yatırım aracı olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Dijitale dönüşümün hızlandığı günümüz dünyasında, kripto paralar her geçen gün daha fazla merak ediliyor. Tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan ve kullanılmaya başlayan kripto para birimlerine duyulan ilgi sıralamasında Türkiye, ilk beş ülke arasında yer alıyor. 2016’dan bu yana kripto para piyasasına dair en güncel gelişmeleri aktaran Coinkolik.com, sosyal medya kullanıcılarına bir anket düzenleyerek kripto paraya dair ilgilerini ölçümledi. Twitter ve Instagram üzerinden yapılan yaklaşık bin kişinin katılım gösterdiği ankette toplamda 5805 oy kullanıldı.

Anketin sonuçlarına bakıldığında katılımcıların yarısından fazlası Bitcoin, Ethereum gibi büyük ve bilindik kripto paralara yönelirken alternatif kripto paralara ilgi de günden güne artıyor. “Hiç satın almayan birine kripto para almayı tavsiye eder misiniz?” sorusuna gelen cevaplar henüz kripto paraların güvenilirlik konusunda alması gereken epey yol olduğunu gösteriyor. Türkiye’de henüz güven testini tam olarak geçememiş olsa da kripto para kullanıcılarının %57,1’i kripto para alımını tavsiye ediyor.

Coinkolik.com Twitter ve Instagram hesaplarında toplamda 5805 oy kullanılan anketin genel sonuçları şöyle;

Kripto para birimlerinden en çok hangisini tercih ediyorsunuz?

Bitcoin – 378 (%36,8)

Diğer – 647 (%63,2)

Hiç satın almayan birine kripto para almayı tavsiye eder misiniz?

Evet – 866 (%57,1)

Hayır – 650 (%42,9)

Kripto para satın alırken tamamen güvenli olduğuna inanıyor musunuz?

Evet – 522 (%48,6)

Hayır – 551 (%51,4)

Kripto para ile harcama yapıyor musunuz? Yoksa sadece yatırım olarak mı değerlendiriyorsunuz?

Harcama – 59 (%6,8)

Yatırım – 808 (%93,2)

Dijital paraya tamamen geçiş dönemi sizce kaç yılda gerçekleşir?

0 – 10 Yıl – 753 (%56,8)

10+ Yıl – 571 (%43,2)

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?