Online Tatile 23 Milyar TL Harcadık

İnternet üzerinden yapılan tatil ve seyahat harcamaları, 2018 yılında rekor kırarak yüzde 54 arttı.

Türkiye’de online tatil ve seyahat harcamaları 2018 yılında yüzde 54 artarak 22,9 milyar lira oldu. Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) 2018e-ticaret raporundan derlediği verilere göre, dijital ortamda yapılan tatil ve seyahat harcamaları son 5 yıldır rekor seviyede artıyor.

Aylık ziyaretçi sayısı 15 bin ve üzeri olan internet siteleri baz alınarak hazırlanan raporun ilgi çekici bir yönü, tatil ve seyahat harcamaları rekor kırarken, bu hizmeti veren internet sitelerinin sayısının sürekli azalması. 2013 yılında tatil ve seyahat hizmeti satan 234 internet sitesinin yıllık cirosu 5,1 milyar lira iken, 2017’de internet sitesi sayısı 102’e kadar geriledi, ciro ise 14,8 milyar liraya yükseldi.

Site sayısındaki düşüş 2018’de de sürdü. 95 online mağazaya kadar gerileyen sektörün yıllık cirosu ise yüzde 54’lük rekor artışla 22,9 milyar liraya ulaştı. Rapor, mağaza sayısı yüzde 60 azalsa da söz konusu pazardaki beş yıllık büyümenin yüzde 450’ye ulaştığını ortaya koydu.

İnternetten Tatil Satın Almak Avantajlı

Partnerleri arasında yerli ve yabancı çok sayıda tatil sitesi bulunan Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, tatil ve seyahatlerin internet üzerinden satın alınmasının birçok avantajının olduğunu söyledi. Özellikle fırsat sitelerinin erken rezervasyondan dahi ucuza tatil imkanı sağladığının altını çizen Kayral, “Oteller acentelerle ayrı ayrı anlaşma yaptıklarından, otel fiyatları acenteler arasında farklılık gösterebilir.Karşılaştırma sitelerini kullanarak acenteler arasında en uyun fiyatı vereni bulmak mümkün. Yurt içi ya da yurt dışı tatil harcamalarının Avantajix.com gibi para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılması yüzde 10’lara varan ekstra nakit para kazanma imkanı sağlar. İnternette yerli-yabancı kavramı yok. Türkçe yayın yapan çok sayıda yabancı siteden Türk otelleri için çok rekabetçi fiyatlar alınıyor”dedi.