Asansörleri İnternete Bağladı IoT, IoEE Oldu

Geliştirdiği asansörler dünya çapında bir inisiyatifle birlikte internete bağlı hale getirmeye başlayan Schindler, IoT kavramını da kendi işi için IoEE’ye dönüştürüyor.

Yaklaşık 60 binden fazla çalışanı ile beş kıtada hizmet veren Schindler, akıllı dijital çözümler ve Yeşil bina konseptlerinde inovasyon ve estetiği bir arada sunan yeni çözümleriyle fark yaratmayı hedefleyen İsviçre kökenli bir şirket. Schindler tarafından başlatılan ve dünyada çapında kendi ürettiği tüm asansörleri internete bağlama hedefiyle hareket eden proje ile nesnelerin interneti olarak bilinen IoT, asansör ve yürüyen bantların interneti (IoEE-Internet of Elevators and Escalators) olarak dönüşüyor.

Geçtiğimiz günlerde keyifli bir sohbete imza attığımız Schindler Türkeli Asansör Genel Müdürü Zafer Kabadayı, genç ve dinamik bir yönetici. Beşiktaşlı olmasıyla ayrı bir sempatimi kazanan Kabadayı, ayrıca şirket içi etkinlikler için kurulan müzik grubuna da gitar çalarak destek veriyor. IoEE inisiyatifinin tüm Schindler ürünlerini kapsadığına vurgu yapan Zafer Kabadayı, “Endüstri 4.0’ın bizdeki yansıması IoEE oldu. Bunun kurum içindeki ticari ismi ise Schindler Ahead yani Schindler İleri olarak belirlendi. Schindler Ahead, tamamen dijital bir start up şirketi olarak konumlandırılıyor. Yeni üretilen asansör ve yürüyen bantlarımız tamamen internete bağlanabilecek şekilde üretiliyor. Eski ürünlerimizin de internete erişebilir hale gelmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Schindler’in internete erişemeyen hiç bir ürünü kalmaması için küresel bir çaba içindeyiz” dedi.

Teknoloji önemli ama çevre daha önemli

Zafer Kabadayı

Schindler Group, kaynakları topluma ve çevreye duyarlı bir şekilde verimli kullanan binalar olarak tanımlanabilen “Yeşil” ya da “Sürdürülebilir” bina konseptlerinde ve kullanıcılara akıllı dijital çözümler sunan, nesnelerin interneti konusunda önemli ilerlemeler getiren yeni atılımlar ve yeni işbirlikleri içinde yol alıyor. Zafer Kabadayı, insana, teknolojiye ve çevreye yatırım; inovasyon ve estetiğin bir arada sergilenmesi; geleceğin konforunu bugünden sunmak gibi kavramları ilke edindiklerini hatırlattı.

Kabadayı çevreyi korumayı ilke edinen Schindler’in Yeşil binalar için akıllı teknolojiler sunduğunu da hatırlattı: “Schindler 5500 ile temiz enerji sunuyoruz. Schindler 5500 gücü daha verimli kullanarak enerji tüketimini minimumda tutar. Rejeneratif tahrikler, yeni kayış ve dikkatle seçilmiş malzemeleri gibi Schindler 5500’in yeni teknolojik ilerlemeleri, ekolojik olarak sağlam bir çözüm sağlar.Daha az enerji kullanır ve anında elektrik şebekesine geri beslenebilen enerji dahi üretebilir. Kullandığımız LED ışıklar son derece uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Standart ampüllerden 20 kat daha uzun süre dayanırken, aynı zamanda daha az enerji tüketirler. Yolcular ve çevre için parlak bir çözümdür. Optimize edilmiş motor ve kayışın performansı büyük, ebatları kompakt seyirde verimli, enerji kullanımında etkilidir. Yeni tahrik ve kayış konfigürasyonu, önceki versiyonundan yüzde 50’ya kadar daha hafiftir ve daha az yağ kullanır. Yağsız bir sistem opsiyonu bile mevcuttur.Tüm dünyada, binalar, enerji verimliliklerine göre sınıflandırılır. Bu çevreci bina sertifikaları çerçevesinde, gözler asansörlerin performansına da yönelir.”

İnovasyon ve estetik bir arada

Ürünlerini sadece birer makine olarak değil aynı zamanda binalara hareket ve estetik sağlayan tamamlayıcı unsurlar olarak da gördüklerini söyleyen Kabadayı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bağlamda inovasyon ve estetiğe önem vererek her geçen gün  müşteri memnuniyet seviyemizi daha da artırmayı hedefliyoruz. Endüstrimizin devrim niteliğindeki  gelişmiş kişiselleştirilmiş erişim hizmeti olan Schindler PORT teknolojimizi çözümlerimizde kullanarak müşterilerimize ve onların müşterilerine değer sağlıyoruz.Aynı zamanda çevreye duyarlı bileşenlerimiz ve yüzde yüz güneş enerjisi ile çalışan Schindler Solar Asansör’lerimiz ile sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar atıyoruz.Son günlerde gündemde olan, projenin tüm aşamasında kaynakları topluma ve çevreye duyarlı bir şekilde verimli kullanan binalar olarak tanımlanabilen “Yeşil” ya da “Sürdürülebilir” bina konseptlerinde biz de Schindler olarak LEED sertifikalı ve A seviyesinde enerji tasarrufu sağlayan ürün çözümlerimiz ve Schindler Solar Elevator adını verdiğimiz güneş enerjisi ile sıfır enerji harcayarak yüzde 100 verimlilik ile çalışan asansörümüz ile yer alıyoruz.“


Kabadayı, tüm bunların yanında Schindler firmasının, güç için sadece güneş ışığı kullanan, devrim niteliğinde bir uçak olan Solar Impulse’ın geliştirilmesini desteklemek için güçlerini birleştiren dört ana ortaktan birisi olduğunu hatırlatarak, “Hareketlilik için talepler büyüdüğünden ve yakıt kaynakları gitgide azalarak, daha pahalı hale geldiğinden, bu ortaklık bizim için önemlidir. İnsanlığın geleceği, yenilenebilir kaynaklardan edinilen temiz, sürdürülebilir enerjiyi kullanmakta yatıyor.  Schindler, ürünlerini, daha temiz ve daha sürdürülebilir olmaları için sürekli olarak geliştiriyor“ dedi.