Savunma Teknolojileri ve Siber Güvenlik Alanında Yeni Yatırım

İnşaat, enerji ve eğitim gibi stratejik sektörlerde çeşitlendirilmiş işletme yapısıyla öne çıkan Ral Yatırım Holding, iş ortaklarından Grainturk Tarım A.Ş. ile birlikte savunma sanayi teknolojileri ve siber güvenlik alanında yeni bir şirket kurma kararı aldı.

Temelleri 1976 yılında atılan, yüzde 37,2 oranında halka açık bir şirket olan Ral Yatırım Holding, savunma sanayi teknolojileri ve siber güvenlik alanında yatırım kararı aldı. Bu doğrultuda Ral Yatırım Holding, yenilenebilir enerji ile gayrimenkul yatırım projelerinde güvenilir iş ortağı Grainturk Tarım ile birlikte 50 milyon TL sermayeli ve yüzde 50 ortaklık yapısında olacak yeni bir şirket kuracak.

Yeni şirket Hatay Kırıkhan Roketsan Endüstri Bölgesi civarında olacak

Kurulacak yeni şirketin faaliyetleri Hatay ili Kırıkhan ilçesinde, Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve Grainturk Tarım A.Ş.‘nin bağlı ortaklığı Özova Hububat Tarım Ürünleri Ticaret Ltd. Şti.‘ne ait olan 76 dönümlük arazi üzerinde olacak. Söz konusu arazi; 12.03.2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun üçüncü maddesi gereğince Hatay Kırıkhan Roketsan Endüstri Bölgesi olarak ilan edilen alana yakın konumda olması sebebiyle, yatırım yapılan sektör bakımından önemli bir potansiyel arz ediyor.

Kurulacak yeni şirket; savunma sanayinde geliştirilen insansız deniz, hava ve kara araçlarında kullanılacak görünmezlik, nesne ve yüz tanıma teknolojileri ile karar destek sistemleri alanlarında Ar-Ge faaliyetleri yürütecek.

Otonom sistemler için yapay zeka destekli yüz tanıma

Otonom sistemler için yapay zeka destekli yüz tanıma sistemleri ile düşman tanımlamalarının güvenilirlik boyutunu artırıcı çalışmalar gerçekleştirilecek yeni şirket yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ral Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kandemir şunları kaydetti:
“Yapay zeka sistemlerinin öne çıktığı alanlarda siber güvenliğin önemi şu an tam olarak hissedilemese bile gelecekte ciddi manada yapay zeka sistemlerin güvenliğinin önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Günümüzde uygulanan geleneksel siber güvenlik yaklaşımı farklı bir boyuta taşınmak zorunda. Dünya genelinde 200 milyar doların üzerinde harcamalara ulaşan, günden güne önemi daha fazla hissedilen ve aynı zamanda savunma sanayi içerisinde de önemli bir yer tutan siber güvenlik pazarına yatırım yapacağız. Savunma sanayisinde üretilen otonom yapay zeka destekli askeri sistemler, gündelik yaşamımızda kullanılan akıllı araçların daha da yaygınlaşması birçok riski de beraberinde getirmektedir. Örneğin, yapay zeka sistemli çalışan drone sistemlerin aldatılması, ele geçirilmesi, otonom araçların ele geçirilmesi ve yönlendirilmesine yönelik siber saldırıların artması gibi birçok faktör yapay zeka sistemlerin siber güvenliğini ve önemini daha da gözler önüne serecek.

Şirketimiz özellikle ‘OT ve IoT Security’ alanlarında projeler gerçekleştirerek, hem siber güvenlik sistemlerinde yapay zeka modellerinin uygulanması hem de yapay zekada siber güvenlik mimarisinin kurgulanması üzerine Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirecek. Üretmeyi planladığımız yazılım ve donanım sistemleri ile günden güne gelişen savunma sanayimizde bayrağı bir adım daha ileriye taşımanın gayreti içerisinde olacağız.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?