RoboTink WinEurasia’da

Türkiye’de ilk defa lise öğrencileri insan boyutunda robot geliştirdi. RoboTink WIN EURASIA 2019’da ziyaretçiler ile buluşacak.

Gençler dijital dönüşüme liderlik yapıyor; dijital dönüşümün en büyük trendlerinin tanıtıldığı WIN EURASIA 2019’da Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink) öğrencileri, Mitsubishi Electric ve İstanbul Teknik Üniversitesi Otomasyon Mühendisliği Bölümü’nün destekleri ile geliştirilen, RoboTink adını verdikleri insansı robotlarını tanıtacaklar.

Öğrencilerimizin fikirden üretime iki hafta içinde geliştirdikleri RoboTink’in ilk versiyonu altındaki tekerlekleri sayesinde hareket edip, kollarını kolayca kullanabiliyor. Cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi elektronik cihazlarla uzaktan kontrol edilebilen robotumuz ayrıca karşısına bir engel çıktığında otonom olarak hareketini durdurabiliyor. Bir sonraki versiyonda ise öğrencilerimiz RoboTink’in ayaklarını kullanarak yürüyüp konuşabilmesini sağlayacaklar.

Tink Kurucusu Zeynep Dereli, ‘Dördüncü endüstri devrimindeki dijital dönüşümün ortaya çıkardığı yetenek ihtiyaçlarına sahip genç nesilleri yetiştirmek amacı ile kurulan okulumuz öğrencilerinin böyle önemli bir fuarda Mitsubishi Electric gibi dev bir markanın standında kendi tasarlayıp ürettikleri bir ürünü sergilemeleri bizim için gurur verici’ dedi.

RoboTink’in yapımında Mitsubishi Electric okulumuza robotu kontrol ve hareket ettiren malzemeleri sağlarken, İstanbul Teknik Üniversitesi Otomasyon Mühendisliği Bölümü ise öğrencilerimize PLC eğitimi verdi.

RoboTink’in elektronik, mekanik ve dış tasarımı, kesimleri ve bütün montaj işlemleri tamamen Tink öğrencileri tarafından okulun içinde gerçekleştirildi.