Red Hat Kubernetes’in 6. Yılında Dönüm Noktalarını Paylaştı

6 Haziran Cumartesi günü Kubernetes Projesi’nin başlangıcının 6. yıldönümünü kutlayan Red Hat, 6 yıllık serüvene dair bazı rakamları paylaştı.

Kubernetes’in 6 yılına damga vuran bazı gelişmeler şöyle:

  • Önümüzdeki 12 ayda kurumların yüzde 56’sının konteynerleştirilmiş uygulama kullanımını artırması bekleniyor. (2020 Red Hat Enterprise Open Source Survey)
  • Küresel şirketlerin yüzde 70’inden fazlası, 2023’e kadar üretim sürecinde en az iki konteynerleştirilmiş uygulama kullanacak. Bu rakam 2019’da yüzde 20’den azdı. (Gartner)
  • 2022’ye kadar uygulama konteyner teknoloji pazarının 4,3 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. Bu da 2019 için tahmin edilen 2,126 milyar dolar öngörüsünün iki katından daha fazla. (451 Research)
  • Küresel şirketlerin yüzde 75’inden fazlası 2022’ye kadar üretim sürecinde konteynerleştirilmiş uygulama kullanacak. 2018’de bu rakam yüzde 30’un altındaydı. (Gartner)
  • Geliştirici odaklı araştırma şirketi Redmonk’a göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin yüzde 71’i konteyner kullanıyor ve yüzde 50’den fazlası da Kubernetes’i konteyner orkestrasyon platformu olarak çalıştırıyor.

Kubernetes Konteynerlerin Potansiyelini Açığa Çıkarıyor

Kubernetes, kurumların Linux konteynerlerinin tüm avantajlarından faydalanmasını sağlamak ve konteynerleri ölçekli bir şekilde çalıştırmak için manuel işlemleri ortadan kaldırmak amacıyla bir orkestrasyon platformu sunuyor.

Yüksek adetteki (yığın) konteynerleştirilmiş uygulamaların çalıştırılmasını ve orkestrasyonunu sağlayan Kubernetes, karmaşık kurumsal uygulamaların mevcut ve gelecekte oluşabilecek kurumsal ihtiyaçlara cevap vermesini sağlıyor.

Özellikle üretim süreçlerinde kullanılan kurumsal uygulamalar, birçok küçük uygulama ve hizmetin bir araya gelmesinden oluşuyor. Genellikle bir “büyük konteyner” yerine de bu parçalar konteynerleştiriliyor. Kubetnetes de bu konteynerlerin güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak onları bir uygulamanın parçasından daha fazlası haline getiriyor.

Linux Olmadan Kubernetes Olmaz

Kubernetes’in ve diğer bulut yerlisi teknolojilerin merkezinde Linux kernel yer alıyor.  Linux’un temeline duyulan bu güven, güçlendirilmiş, daha güvenli ve üretime hazır bir kerneli Kubernetes hizmete alımının kritik bir parçası haline getiriyor.

Kubernetes, Yeni Nesil Bulut Yerlisi İnovasyona Güç Veriyor

Sunucusuz, sınır bilişim, mikroservis ve çok daha fazlası, bugün Kubernetes üzerine kuruluyor. Bu inovasyonlar sadece geliştiricilerin hayatlarını değil, kurumların DevOps’un potansiyelini açığa çıkarmasını da kolaylaştırıyor. Bu sayede geliştiriciler ve operasyon ekipleri, sorumluluklarını açık bir şekilde paylaşabiliyor. Kubernetes, 5G gibi modern ve yeni nesil teknolojilerin belkemiğini oluşturuyor.

Bugün 2.000’den fazla şirket, Red Hat’in kurumsal uygulama geliştirme süreçleri için Kubernetes üzerine kurulu açık kaynak konteyner uygulama platformu OpenShift’i tercih ediyor. Bunların arasında küresel lojistik lideri UPS; eğitici yayınevi Scholastic; Ford ve Lincoln serisi araçların tamamını tasarlayan, üreten ve pazarlayan Ford Motor Company; premium otomobil dünya pazar lideri BMW GroupArjantin Sağlık Bakanlığı ve Arjantin’in en büyük elektrik dağıtım şirketi Edenor yer alıyor.