Yeni Nesil Elektrikli Süper Spor Otomobiller İvme Kazanıyor

Dijital birlikte çalışma ortamları, yeni deneyimler yaratan inovasyon laboratuvarları haline geliyor. Dijital süreçler eksiksiz araç geliştirme programlarına ivme kazandırıyor.

Dassault Systèmes ile Rimac Automobili, Avrupalı yeni bir şirket olarak başladığı işin ölçeğini geliştirerek elektrikli araçlara olan talebin arttığı global otomotiv endüstrisinde önemli bir tedarikçi haline geldi. Rimac Automobili “Electro Mobility Accelerator” endüstri çözümünü kullanarak yeni nesil Concept One elektrikli süper spor otomobil de dahil olmak üzere yüksek performanslı elektrikli araçları, güç aktarma ekipmanlarını ve akü sistemlerini hızlı bir şekilde tasarlıyor ve geliştiriyor.

Dünyanın her yerinden daha fazla tüketici, klasik spor otomobillerin şık görünümünden ve hızlı ve güçlü performansından taviz vermeden elektrikli otomobil satın almak istiyor. Rimac Automobili elektrikli araçların pazardaki potansiyelini biliyor ve önemli otomobil üreticilerinin entegre tedarikçisi olarak kendi rolünün farkında.

Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformunu temel alan “Electro Mobility Accelerator”, Rimac Automobili için operasyonlarını endüstriyel hale getirmek, üretim kapasitesini artırmak ve 11 ülkedeki işgücünü birbirine bağlamak amacıyla kullanabileceği dijital uygulamalar sağlıyor. Ekipleri gerçek zamanlı bilgilere erişim sağlayarak geliştirme aşamalarında projeleri, değişiklikleri ve ürün verilerini tam olarak görebiliyor. Sorunları daha erken tespit ederek çözebiliyor, verileri tekrar kullanabiliyor ve karmaşık üretim süreçlerini düzenleyebiliyor ve hazırlayabiliyorlar. Böylece Rimac Automobili, araç geliştirme programını hızlandırabiliyor ve müşterileri için programları başarıyla tamamlayabiliyor.

Rimac Automobili Kurucusu ve CEO’su Mate Rimac şunları söylüyor: “Electro Mobility Accelerator endüstri çözümü ile tasarım, simülasyon ve işbirliği süreçleri hızlanıyor ve verimliliğimiz artıyor. Ayrıca müşteri gereksinimlerini daha iyi karşılayabiliyoruz. Belirli projelerde uzun süredir SOLIDWORKS kullanıyoruz ve işimizi büyütürken bize yardımcı olması için Dassault Systèmes’e güvendik. Dijital bir platform ile kaynaklarımızı ve yeteneklerimizi gereken şekilde bir arada kullanıyor ve her türlü elektrikli araç programını şirket içinde yürütüyoruz.”

Dassault Systèmes Ulaşım ve Mobilite Endüstrisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olivier Sappin ise şunları ifade ediyor: “Otomotiv endüstrisi her gün değişiyor. Günümüzde yeni elektrikli araç şirketleri yarının otonom paylaşımlı aracını üretmek için çalışıyor. Birlikte çalışmayı mümkün kılan, akıllı ve sezgisel dijital ortamlar, bu sektörde yeni deneyimler yaratan inovasyon laboratuvarları işlevi görüyor. 3DEXPERIENCE platformu, şirketlerin başlangıçtan yeni nesil otomobil üreticisi olma yolundaki gelişimlerini hızlandıran ölçeklendirilebilir ve uyarlanabilir bir platform.”