Profen, SES’in O3b mPOWER Sistemi Sayesinde, Türkiye ve Ötesine Yüksek Performanslı Ağlar Sunacak

Telekomünikasyon, devlet kurumları, insani yardım kuruluşları ve enerji şirketleri, mobil veri aktarımı, afet kurtarma, hususi 5G ve daha fazlası için rakipsiz uydu bağlantısına erişebilecek.

Profen ve SES tarafından bugün yapılan duyuruyla, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da bulunan enerji şirketleri, devlet kurumları, telekomünikasyon şirketleri ve insani yardım kuruluşlarının çok yakında, yüksek performanslı, düşük gecikmeli uydu tabanlı bağlantı hizmetlerine erişebilecekleri açıklandı.

Küresel yüksek teknoloji çözümleri şirketi Profen, birleştirilmiş kapasite ve altyapı anlaşmaları çerçevesinde SES’in ikinci nesil orta dünya yörünge (MEO) sistemi olan O3b mPOWER’dan faydalanacak ve ortaklaşa yüksek performanslı bağlantı sağlamak üzere Türkiye’de bir ağ geçidi kurarak belirlenen pazar fırsatlarına 10 Gbps’den fazla hızda hizmet sağlayabilecek.

Profen’in telekomünikasyon, enerji ve insani yardım kuruluşları gibi sektörlerdeki müşterileri, O3b mPOWER ağ geçidi sistemini, ağlarının merkezine kurarak daha güvenli ağlar oluşturabilecek ve uç noktalar arasındaki gerekli atlamaları azaltarak gecikme süresini en aza indirebilecekler. Buna ek olarak Profen, mobil veri aktarımı, afet kurtarma ve hususi 5G gibi bir dizi hizmet sunarak yerel şirketlerin yanı sıra, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya’daki komşu şirketlerin güçlü etkide hizmet seviyesi anlaşmalarıyla desteklenen hizmet fırsatlarından yararlanmasını sağlayacak.

Ortaklık, bölgenin dijital altyapısını ve genişbant hizmetlerini güçlendirmek üzere tasarlandı. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği verilerine göre Türkiye’de %83 yaygınlık oranıyla 71 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunuyor. Aynı araştırma ayrıca, ülke genelinde 5G ağlarının düzenlenmesi planlanırken, bugün yaklaşık 82 milyon hücresel mobil bağlantının 2023 yılında hala 3G ve 4G ağlarında olduğunu gösteriyor. Profen ve SES arasındaki ortaklık sadece dijital altyapıyı ve geniş bant hizmetlerini güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda her iki şirketin de çeşitli pazar segmentlerine bağlantı çözümleri sunmasını sağlayacak ve bu doğrultuda, gelişmiş ağ kapsamı, daha yüksek hızlar, düşük gecikme süresinin yanı sıra gelişmiş güvenilirlik ve emniyet sunulacak.
Profen İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Cem Odaman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“O3b mPOWER sisteminin lansmanı, uydu iletişim endüstrisi için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor ve bu teknolojik devrimin ön saflarında yer almaktan gurur duyuyoruz. Yüksek teknoloji çözümlerinin lider sağlayıcısı olarak Profen, müşterilerimize yenilikçi ve güvenilir bağlantı hizmetleri sunmaya kendini adamıştır. SES’in O3b mPOWER ağ geçidinin Türkiye’de konuşlandırılmasıyla, müşterilerimize yüksek performanslı, düşük gecikmeli uydu tabanlı bağlantı hizmetlerine karada, denizde veya havada benzeri görülmemiş erişim sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

SES Kurumsal ve Bulut Küresel Başkanı Brendan O’Callaghan ise şöyle konuştu:
“Profen ile ortaklık yapmaktan ve Türkiye ve çevresindeki bölgelere yüksek verimli ve düşük gecikmeli uydu destekli hizmetleri birlikte sunmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Profen, O3b mPOWER ile ihtiyaç duyulan her zaman ve her yerde, güvenilir ve yüksek hızlı bir ağa erişebilen bir hizmet yapısıyla birlikte, merakla beklenen 5G teknolojisi dahil olmak üzere, müşterilerinin değişen bağlantı taleplerini hızlı ve esnek bir şekilde karşılayabilecek.”

Geçtiğimiz 2022 Aralık ve 2023’ün Nisan aylarında iki fırlatma gerçekleştirilirken, iki ilave uydunun daha fırlatılacağı üçüncü ve son fırlatma ile toplam uydu sayısının altıya ulaşacağı belirtiliyor. Sistemin 2023’ün üçüncü çeyreğinde faaliyete geçmesi ve bu sayede şirketlerle kuruluşların, sektörün en verimli, öngörülebilir düşük gecikme süresini sunan ve ultra güvenilir hizmet kullanılabilirliğini sağlayan yüksek performanslı ağ hizmetlerinden yararlanması bekleniyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?