Plastik Plaj Atıklarının Bu Yaz Yüzde 50 Artacağı Tahmin Ediliyor

Atina merkezli bağımsız ve uluslararası bir kuruluş olan Keep Sea Blue, Akdeniz’i plastikten uzak tutma misyonunu desteklemek için Oracle Bulut Altyapısı’nı ve Oracle Blok Zinciri’ni seçti. Keep Sea Blue, kıyıdaki plastikler için döngüsel bir ekonomiyi teşvik ediyor ve Oracle Bulut ile plastik değer zincirinde tam şeffaflık ve izlenebilirlik sağlayabiliyor.

Her yıl dünyanın dört bir yanında sekiz milyon ton plastik okyanusa gidiyor. Dünyanın en savunmasız ortamlarından biri olan Akdeniz de plastik krizinden kaçamadı. Akdeniz’e her yıl bırakılan tahmini 229.000 ton plastik, kara ve deniz ekosistemlerine ve biyoçeşitliliğe zarar veriyor.

Keep Sea Blue ayda yaklaşık 150 ton plastik topluyor. Bu da yaklaşık 5 milyon plastik şişeye eş değer. Bu yıl kısıtlamaların kalkması ve turizmin artması ile Keep Sea Blue, 2022 yılında Akdeniz sahillerinde plastik atıkların yüzde 50 artmasını bekliyor.

Keep Sea Blue; gönüllüler, kar amacı gütmeyen kurumlar, özel sektör ve yerel makamlar ile birlikte çalışarak plajlardan şişe, naylon ve balık ağları gibi malzemelerin de arasında olduğu plastik atıkları topluyor.

Toplanan atıklar dikkatlice sınıflandırılıp yeni ürünler veya ambalajlar yapmak için üreticiler ve markalar tarafından kullanılacak sertifikalı geri dönüştürülmüş bir ham madde olan “Kurtarılmış Deniz Plastiğine” (Recovered Seaside Plastic) dönüştürülüyor.

Blok zinciri özellikli platform üzerinden sertifikalı iş ortakları, bilgileri kaydedip plastiği başlama noktası olan toplandığı belirli sahil alanına kadar izliyor.
Geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen ambalajları kullanan işletmeler, ürünlerine veya ambalajlarına “Recovered Seaside Plastic” işaretini ekleyerek müşterilerine ürünün döngüsel yolculuğunun ve sürdürülebilirlik bilgilerinin kanıtını sağlayabiliyor.

Keep Sea Blue’nun iş ortakları arasında Birleşik Krallık, İtalya, Portekiz, Almanya ve Türkiye’de taze gıda ambalajı üretmek için Keep Sea Blue tarafından toplanan kıyı plastiklerinden geri dönüştürülmüş malzeme kullanacak olan sürdürülebilir ambalaj ürünlerinin global bir üreticisi olan Klöckner Pentaplast bulunmaktadır.

” Yarattığımız bu oluşumun en güzel tarafı, artık topladığınız atıklarla neler olup bittiğini izleyip görebilmenizdir. Bir gönüllü ekibi veya yerel bir topluluk 200 kilo plastik toplarsa bu plastiğin nereye gittiğini ve yeni bir ürün üretmek için nasıl kullanıldığını kontrol edebilirler. Bu da son derece motive edici,” diyor Kurucu Lefteris Bastakis.

“Gelişmiş teknolojiler iklim değişikliği mücadelesinde güçlü araçlardır. Oracle , herhangi bir kuruluşun önemli aktiviteleriyle kolayca entegre edilebilen çözümlerle sürdürülebilirlik zorluklarına karşı yardımcı olur. Keep Sea Blue’nun blok zinciri tabanlı platformu, teknoloji kullanımının son derece yenilikçi bir yoludur ve başarılarının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Yürürlükteki döngüsel ekonomi modeli umarım pek çok kuruluşa sürdürülebilir bir şekilde iş başarısı oluşturmak amacıyla teknolojinin gücünden faydalanmaları için ilham verir” dedi Oracle Yunanistan Başkanı Stefanos Dionysopoulos.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?