Kasım E-ticaretin En Çok Artış Gösterdiği Ay

Alışveriş listelerinin önceden yapılıp ürünlerin sepette bekletildiği, satın almak için ise indirimlerin beklendiği kasım ayı, bir başka deyişle ‘Kampanya Ayı’ başladı. Bu dönemde müşterilerine hızlı, kaliteli ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşatmak için çağrı merkezi operasyonlarını dönemsel olarak büyütmek isteyen firmalara AloTech’ten destek. 600’ün üzerinde müşterisiyle Türkiye’nin en büyük bulut tabanlı çağrı merkezi platformu olan AloTech, hiçbir yatırım, donanım ve kurulum maliyeti gerektirmeyen sistemi sayesinde firmaların müşteri temsilcisi sayısını dönemsel olarak artırmalarına olanak tanıyor.

‘Kampanya Ayı’ olarak da bilinen kasım aynı zamanda e-ticaretin en çok artış gösterdiği ay. Öyle ki Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verilerine göre 2021 yılında Türkiye’de e-ticaretin genel ticarete oranı yüzde 17,7 olurken, kasım ayında bu oran yüzde 20,4’e yükseldi. E-ticaretin yanı sıra fiziksel mağazalarda da ay boyunca çeşitli kampanyaların yapıldığı bu dönemde, markaların tüketicileri ile iletişim kurduğu çağrı merkezlerinin yoğunluğu da ciddi ölçüde artıyor. Türkiye’nin en büyük bulut tabanlı çağrı merkezi platformu olan AloTech, çağrı merkezi operasyonlarını dönemsel olarak genişletmek isteyen firmalara ölçeklenebilir modeliyle katkı sunuyor.

Müşteri temsilcisi sayısı anlık değiştirilebiliyor

AloTech’in hiçbir yatırım, donanım ve kurulum maliyeti gerektirmeyen platformu sayesinde firmalar, müşteri temsilcisi sayısını diledikleri kadar artırıp azaltabiliyor. Ayrıca operasyonun yoğunluğuna göre departmanlar arasında müşteri temsilcisi değişikliği de yapılabiliyor. Kullanıcı hesaplarını anlık olarak artırma, azaltma ve kullanıcıların yetkilerini değiştirebilme özellikleri de “Kampanya Ayı’ döneminde markaların tüketicilere hızlı, kaliteli ve sorunsuz hizmet vermelerini sağlıyor.

Firmalar kullandıkları kadar ödüyor

AloTech ayrıca ‘kullandığın kadar öde’ modeliyle ücretlendirildiği ve hiçbir taahhüt içermediği için büyük işletmelerden mikro işletmelere kadar her ölçekte firmanın kullanımına olanak tanıyor. Firmalar kullanmadıkları dönemlerde sistemi pasif duruma alıp, tekrar kullanmak istediklerinde yalnızca birkaç dakika içerisinde aktif hale getirebiliyor. Sistemin kullanılmadığı dönemde herhangi bir ödeme de çıkmıyor.

Cenk Soyak: “Kampanya dönemlerinde çağrı merkezlerinin trafiği artıyor”

Özellikle e-ticaretin gelişmesiyle birlikte kampanya dönemlerine gösterilen ilginin her geçen yıl artış gösterdiğini söyleyen AloTech CEO’su Cenk Soyak, “Bu da çağrı merkezlerinin trafiğinin ciddi ölçüde yükselmesini sağlıyor. Bizim verilerimize göre geçtiğimiz yıl kasım ayında yapılan görüşmeler bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 67, chat kullanımı yüzde 146, yapay zeka destekli chatbot kullanımı ise yüzde 63,8 arttı. Dolayısıyla bu dönemde firmaların müşterilerine ve potansiyel müşterilerine kaliteli hizmet verebilmesinde çağrı merkezleri büyük bir rol üstleniyor. Biz de AloTech olarak hizmet verdiğimiz 600’ün üzerinde müşterimizin, bu özel günleri başarıyla geçirmelerine katkı sağlıyoruz” dedi.

“Her ölçekteki çağrı merkezine aynı hizmeti sunuyoruz”

Çağrı merkezi operasyonunun mikro işletmeler ve yeni girişimler için de büyük önem taşıdığını ifade eden Soyak şöyle devam etti; “Özellikle e-ticaretin gelişmesiyle birlikte rekabetin arttığı bu dönemde müşterilere iyi bir deneyim sunmanın yolu çağrı merkezlerinden geçiyor. Biz de AloTech ölçeklenebilir iş modelimizle küçük bir çağrı merkezine de yüzlerce müşteri temsilcisinin görev aldığı operasyonlara da aynı hizmeti verebiliyoruz. Geliştirdiğimiz yazılım sayesinde müşteri temsilcileri yalnızca internete bağlanabilen bir cihazla diledikleri yerden çalışabiliyor. Dolayısıyla e-ticarette öne çıkmak, ‘Kampanya Ayı’ gibi özel dönemleri başarıyla geçirmek isteyen büyük küçük tüm işletmelere bu operasyonu öneriyoruz.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?