Oracle Sekizinci Nesil SPARC Platformunu Duyurdu

Sekizinci nesil SPARC platformu, Oracle Bulut, Oracle Bütünleşik Sistemleri ve Sunucular için “Software in Silicon v2” ile alanında çığır açan bir performans ve güvenlik geliştirmeleri sunuyor.

Oracle, kritik müşteri iş yükleri için yepyeni seviyelerde güvenlik özellikleri, performans ve kullanılabilirlik sunan sekizinci nesil SPARC platformunu duyurdu. Yeni SPARC M8 mikroişlemci ile güçlendirilen yeni Oracle sistemleri ve IaaS, aralarında başarısı kanıtlanmış “Software in Silicon” yazılımının yeni sürümündeki (v2) geliştirmelerinin de yer aldığı modern bir kurumsal platform sunarak müşterilerin en kritik iş uygulamalarını ve dağıtık uygulama ortamlarını hem kendi bünyelerinde hem de Oracle Bulut’ta olağanüstü bir performansla düşük maliyetle kurmalarına imkan tanımaktadır.

Aralarında Oracle SuperCluster M8 bütünleşik sisteminin ve SPARC T8 ve M8 sunucularının da bulunduğu SPARC M8 işlemci tabanlı sistemler, var olan altyapılar ile sorunsuz şekilde entegre olabilecek biçimde tasarlanmış olup tamamen entegre sanallaştırma ve özel bulut yönetimini de içermektedirler. Var olan tüm ticari ve özel uygulamalar, yeni performans, güvenlik ve kullanılabilirlik seviyeleriyle birlikte SPARC M8 sistemlerinde değiştirilmeden çalışacaktır. “Software in Silicon v2” ile SPARC M8 işlemcisi, Veritabanı analitiklerini ve Java veri akımı işlemlerini çalıştıran açık API’ler ile alanında çığır açan bir performans ve verimlilik için gelişmiş izinsiz müdahaleye karşı korunma ve uçtan uca şifreleme ile Veri Analitiği Hızlandırıcıları (DAX) için her zaman kullanıma hazır donanım tabanlı bellek koruması sağlayan, sektörün ilk Silikon Güvenli Belleği’ni sunmaktadır. SPARC M8 işlemcisi ile Oracle Bulut SPARC Özel Bilişim hizmeti de güncellenecektir.

“Oracle, yazılım ve donanımların yapılandırılmasının yanısıra her boyuttan her tür iş yükü için yüksek performansa sahip bir altyapı sunma konusunda uzun zamandır öncü rolü üstleniyor” diyor Oracle Baş Kurumsal Mimarı Edward Screven. “SPARC zaten Oracle Veritabanı ve Java kullanan dünyada en hızlı ve en güvenli işlemciydi. SPARC M8 ise bu özelliği daha da ileriye taşıyor.”

SPARC M8 işlemcisi, x86’dan 2 kat daha hızlı şifreleme ve hesaba dayalı adresleme ve SPARC M7 işlemcilerinden 2 kat daha hızlı çalışma sunan güvenlik geliştirmelerine sahip. SPARC M8 işlemcisinin benzersiz tasarımı ayrıca bellek içi veri yapılarını izinsiz girişlere ve programlama hatalarına karşı koruyan, her zaman kullanıma hazır bir güvenlik de sağlıyor. SPARC M8’in silikon yeniliği ise tüm iş yüklerinde yepyeni performans ve verimlilik seviyeleri sunuyor.

·         Veritabanı: Oracle Veritabanı’nın diğer her tür mikroişlemciden daha hızlı çalıştıracak şekilde geliştirilmiş SPARC M8, x86’ya kıyasla çekirdek başına 2 kat ve M7’ye kıyasla 1,4 kat daha hızlı OLTP performansının yanısıra x86’ya kıyasla neredeyse 7 kat daha hızlı veritabanı analitiği özelliğine sahip.

·         Java: SPARC M8, x86’dan 2 kat ve M7 mikroişlemcilerinden ise 1,3 kat daha iyi Java performansı sunuyor.  DAX v2, Java veri akışlarını 8 kat daha verimli işleyerek genel uygulama performansını da iyileştiriyor.

·         Bellek İçi Analitik: Yenilikçi yeni işlemci, veritabanı analitiği için x86’ya kıyasla dakika başına 7 kat daha fazla sorgu (QPM)/çekirdek iletebilmektedir.

Oracle, küresel müşterilerine SPARC ve Solaris teknolojilerinde en yenilerini sunmaya kendisini adamıştır. Oracle’ın işlemci nesilleri boyunca ikili uyumluluk konusundaki geçmişi, müşterilerine hazır olduklarında bir üst seviyeye geçme imkanı sunan M8 ile devam etmektedir. Oracle ayrıca en azından 2034’e kadar Solaris’i desteklemeyi de taahhüt etmektedir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?