Obase, T-Soft Müşterilerine Smartfind’ı Tanıttı

Obase, NLP tabanlı semantik arama motoru SmartFind’ı T-Soft müşterilerine tanıttı. T-Soft E-Ticaret Çözümleri ve Obase iş birliğiyle organize edilen kahvaltılı buluşmada akıllı arama motoru SmartFind’ın ciro artışı ve müşteri deneyimi üzerindeki etkileri konuşuldu.

Yazılım ve Teknoloji Geliştirme Şirketi Obase, e-ticaret sitelerinde çok sayıda ürün veya içerik içerisinden en hızlı şekilde en doğru sonucu getiren NLP tabanlı semantik arama motoru SmartFind’ı T-Soft müşterileri ile tanıştırdı.

22 Eylül’de T-Soft E-Ticaret Çözümleri ve Obase iş birliğiyle organize edilen kahvaltıda SmartFind’ın iş sonuçlarına etkileri paylaşıldı. Buluşma Obase Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Alpay ve T-Soft E-Ticaret Çözümleri Genel Müdürü Ömer Arıkan’ın ev sahipliğinde yoğun bir katılımla gerçekleşti.

SmartFind sepete atılma oranında yüzde 50’ye varan artış sağlıyor

Obase’in akıllı arama motoru SmartFind’ın e-ticaret firmaları için mükemmel müşteri deneyiminin anahtarı olduğunu belirten Haluk Alpay, e-ticaret pazarında verimliliğin teknolojinin doğru kullanımıyla mümkün olduğunu vurguladı. Alpay, “Perakende sektörü son derece dinamik ve hızlı değişim gösteren bir yapıdadır. 2023’ten itibaren, küresel perakende satışlarında e-ticaret payının yüzde 25’e ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte, web sitelerine yapılan ziyaretlerin sadece yüzde 2,86’sının sonuçta bir satın alma işlemine dönüştüğü görülmekte. Online alışverişlerde hatalı yazım gibi nedenlerle aradığı ürünü bulamayan müşterilerin yüzde 34’ü alışveriş sitelerini terk ediyor. Bu noktada SmartFind, yapay zeka desteğiyle sonuç getirme oranını yüzde 99,5’e yükselterek, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştiriyor. SmartFind kullanılan sitelerde, aranan ürünlerin sepete atılma oranlarında yüzde 50’ye varan artış sağlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji rekabet avantajı getiriyor

E-ticaret pazarında öne çıkmanın, doğru teknoloji kullanımıyla ve müşteriye sunulan hizmetle ilgili olduğunu vurgulayan Ömer Arıkan, Obase çözümlerini T-Soft müşterilerine sunmaktan ve iş ortaklığı anlaşmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Arıkan,“rekabetin yoğun olduğu e-ticaret sektöründe müşterilerimizin işlerini büyütmeleri için en yeni teknolojileri, değer katan iş ortaklarımızla sunmayı, T-Soft ekosistemimiz ile fark yaratan çözümleri sunmayı hedefliyoruz. Obase’in akıllı arama motoru çözümünün müşterilerimizin sepet değerini ve cirolarını artırmalarını sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

SmartFind T-Soft entegrasyonu kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyor

Obase ve T-Soft bir süredir devam eden entegrasyon çalışmalarını tamamlayarak, SmartFind’ı T-Soft kullanıcılarının hizmetine sundu. Hazır entegrasyon alt yapısı kullanıcıların maliyet ve zaman avantajıyla ürünü kolayca kullanmaya başlamasına olanak sağlıyor. Etkinlikte çözümün detaylarını anlatan SmartFind ürün yöneticisi Aynur Seskir; ürünün fark yaratan özelliklerini kullanım örnekleri ile iletirken, entegrasyonun getirdiği kolaylıkları da katılımcılarla paylaştı.

Müşteri deneyiminde pozitif fark yaratan çözüm

SmartFind ziyaretçilerin web sitelerinde aradıkları ürünleri bulmalarını kolaylaştırırken, olumsuz arama deneyimi nedeniyle siteyi terk eden müşteri oranını da azaltıyor. SmartFind, aramalar sırasında eksik ve hatalı yazılan ürün isimlerini doğal dil işleme ile analiz ederek, doğru ürünlerin listelenmesini sağlıyor. Arama terimleri ile ürün isimlerini karşılaştırırken sadece arama kelimesine değil ek ve köklere de bakarak sonuçları listeliyor, listeleme sırasında en doğru kategori ve ilişkili ürünü önceliklendiriyor, alternatif ürünlerle sonuçları zenginleştiriyor. Ayrıca sadece ürün ismi ile değil, ürün özellikleri ile arama yapıldığında da ürünlere kolayca ulaşmayı sağlıyor, gelişmiş analitik yapısı ile güçlü sonuç üretiyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?