Monster Pusat Clutch: Telefonunuzu Oyun Konsoluna Dönüştürün

Monster’in PC ve mobil platform oyuncuları için tasarladığı yeni oyun kumandası Monster Pusat Clutch, beraberinde gelen özel aparatıyla cep telefonlarını başının üzerine buyur ediyor, akıllı telefonunuzu tek hareketle taşınabilir oyun konsoluna dönüştürüyor.

Bilgisayarların üç beş yılda bir çıkardıkları zorunlu terfi masraflarıyla ve kulağımın dibine üfüren fanların sesiyle uğraşmak istemediğim için uzun zamandır oyunu konsolda oynuyorum. Bu yüzden klavye yerine kumanda kullanmaya fena alıştım. Gel gelelim arada bir oynamak istediğim bir oyun konsol yerine Steam veya Epic Games Store üzerinde ucuza veya bedavaya gelince mecburen PC’ye döndüğüm oluyor. O zaman da kumanda gerekiyor.

Elimdeki Xbox Series S ve PS5 kumandalarını  PC’ye bağlayıp bu işi halledebiliyorum. Aslında güzel de oluyor ama her seferinde bir sıkıntı yaşıyorum. Genellikle PC’de oyun oynamaya çalışırken kumandanın siz farkında olmadan uzaktaki konsolu çalıştırması veya PC ile eşlediğim kumandayı sonra dönüp tekrar konsola hatırlamak zorunda kalmam gibi ufak ama can sıkıcı nüanslar.

Bu yüzden uzun zamandır PC tarafına kendi oyun kumandasını almak gibi bir fikrim vardı. Derken Monster Pusat Clutch ile tanıştım.

Monster Pusat Clutch, Xbox kumandalarını temel alan bir tasarıma sahip. Zaten PC’ye Xbox Wireless Controller adıyla bağlanıyor. Analog kontrolcüler aynı hiza yerine çapraz yerleştirilmiş, tuşlar a ABXY olarak işaretlenmiş. Aydınlatmalı tuşların altına yerleştirilen etiketler hologram benzeri hoş, derin bir efekt yaratıyor. Sırt tuşları basınca duyarlı, yani arabadaki gaz pedalı gibi ne kadar basarsanız etkisini o kadar yansıtıyor.

Aydınlatmalı tuşlardaki hologram efekti çok hoş görünüyor.

Bendekinin gövdesi Monster yeşili. Böyle ilginç, fosforlu bir tonu var. Dilerseniz siyah rengini de tercih edebiliyorsunuz. Kalite olarak orijinal konsol kumandalarına yüzde 90 civarında yaklaşmış ama hala bir üçüncü parti hissi veriyor. Muhtemelen konsol orijinallerine kıyasla biraz daha hafif olmasından kaynaklanıyor.

D-Pad üzerindeki kapağın üzeride yuvarlak veya artı işareti şeklindeki formlardan birini tercih edebiliyorsunuz. Her iki kapak da kutudan çıkıyor. Kutu içindeki plastik paketlere biraz dikkatlice bakmayı ihmal etmeyin, zira cep telefonu bağlantı aksesuarlarının yanında gözden kaçabiliyor.

Tek Harekette Kumandadan Mobil Oyun Konsoluna Dönüşüyor

Monster’in kumandasının en çarpıcı özelliklerinden biri de mobil oyuncular için beraberinde bir cep telefonu tutma aparatının gelmesi. Böylece cihaz adeta üzerinde kendi ekranı olan taşınabilir bir oyun konsoluna dönüşüyor. İsimdeki sımsıkı yakalamak anlamına gelen Clutch da bu özelliğine referans olsa gerek. Bu parça cebinizdeki telefonu NVIDIA Shield, Nintendo Switch gibi bir şeye dönüştürüyor. Benim gibi dokunmatik yüzeyde D-Pad kaydırmayı beceremediğiniz için PUBG Mobile gibi konseptlere uzak kaldıysanız oldukça işinize yarayabilir. Üstelik aynı aparatı kumandaya takmadan, masaüstü standı olarak da kullanabiliyorsunuz.

USB bağlantı aparatını ve cep telefonu tutma aksesuarını arkadaki kapağı çıkarıp monte ediyorsunuz.

Cihazda hem Bluetooth, hem üzerindeki özel oyuğa yerleştirilmiş USB alıcısı sayesinde 2.4 GHz kablosuz bağlantı özelliği var. Lakin USB alıcı taktığınız yuvaya öyle sıkı oturuyor ki, takarken de çıkarırken de bir tedirginlik yaşıyorsunuz. Gereğinden fazla sıkılmış vida gibi zarar vermesinden korkuyorsunuz. O nedenle ben ne olur ne olmaz, kumanda bağlayacağım diye dizüstü bilgisayarımdaki zaten sayıları az olan portların başını yakmayım diyerekten alıcıyı kumandanın üzerine geri koydum. Belki de bendeki cihaza özel bir durumdur, banttan çıkan ürüne göre farklılık gösteriyordur. Bakmak lazım.

Bilgisayar, Android ve Nintendo Switch ile Uyumlu

Cihazı akıllı telefon, PC, Nintendo Switch oyun konsolu gibi farklı platformlarla eşlemek için farklı prosedürleri izlemeniz gerekiyor. Bu noktada kutunun içinden çıkan kılavuzu el altında tutmakta fayda var. Mesela Android’le eşlemek için Home ve B tuşuna, PC için Home ve Y tuşuna alet titreyene kadar 5 saniye basıp Home tuşu üzerindeki mavi ışığın yanıp söndüğünü görmek lazım.

Kılavuzdaki bazı terimler de bilmece gibi. Mesela PC yerine X-Input demişler, Nintendo Switch yerine NSW demişler, kılavuzun hiçbir yerinde de bunların tam açılımı yazmıyor. Eminim cihazı ilk satın alanlar Monster destek telefonlarını birkaç kez çaldırmıştır. İlk bağlantı yönergeleri tek yapraktan oluşan bir kılavuz üzerine büyük piktogramlar eşliğinde ok işaretleriyle adım adım anlatılsa, kullanıcı açısından çok şık bir hareket olurmuş. Neyse ki aleti ilk bağlantı sonrasında her açılıp kapandığında kendini otomatik olarak hatırlatıp, tüm düğmeleri ve fonksiyonlarıyla muntazam çalışıyor.

Cihaz USB-C portundan şarj oluyor ve tek şarjda 12 saate kadar oyun oynayabiliyorsunuz. Titreşim özelliği var, turbo özelliği de var. Yani bir tuşa basılı tuttuğunuzda tuşun kendi kendine sürekli üst üste basmasını sağlayabiliyor, hatta bunun sıklığını ayarlayabiliyorsunuz. Tabii bu ayarlar için yine kılavuzdan yardım almanız lazım. Kumandanın üzerindeki ışıklar rahatsız ediyorsa kılavuzdaki yönergeleri takip ederek söndürebiliyorsunuz.

Başka? Başka da pek bir şey yok aslında. Daha ne olsun?

Sonuç

Yeşil renginin fosforlu, ilginç bir tonu var.

İlk kurulumu biraz kafa karıştırır gibi olsa da, Monster Pusat Clutch kaliteli ve ergonomik yapısıyla ve uzun pil ömrüyle oyun seanslarınızı keyfe dönüştürecek bir cihaz. Hele beraberinde gelen dahili aparatıyla cep telefonunuzu oyun konsoluna dönüştürme potansiyeli sunması gerçekten büyük ayrıcalık. Oyun dünyasına baş koymuş, bu topraklarda doğan bir şirketin ürünü olması da cihaz bir diğer güzelliği.

İhtiyacınız varsa gözü kapalı alabilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?