Mobil Uygulama Trendlerinde Türkiye’nin Performans Değerlendirmesi

Dünyada her geçen gün daha da yaygınlaşan ve işlevselliğini arttıran mobil cihazlar, e-ticarette çok önemli bir paya sahip. Buna paralel olarak tüm şirketler mobil uygulamalara odaklanıyor ve mobil pazarlama dünyası her geçen gün daha da büyüyor.

Mobil pazarlama dünyasını anlamak bazen zor ve fakat günümüzde önemi her geçen gün artıyor. Mobil dünyasında geçirilen zaman diğer tüm cihazları geride bırakırken, yeni kullanıcılar kazanmak ve var olan kullanıcıları elinde tutabilmek için doğru ve yenilikçi modeller uygulayan pazarlamacılar oyunun kazananları olacak.

Mobil Analitik Platformu Adjust’ın Kıdemli İş Ortakları Yöneticisi Yiğit Atakan, Global mobil uygulama trendlerinde Türkiye’nin performansını değerlendirdi.
‘Mobil ekosisteminde yaşanan sürekli değişim içinde çevik kalabilmek kritik bir öneme sahip’ diyen Adjust Kıdemli İş Ortakları Yöneticisi Yiğit Atakan sözlerine şöyle devam etti ‘reklam harcamalarında dünya genelinde 336 milyar dolarlık bir büyüme var. Bir önceki yılla kıyaslandığında yüzde 14’lük bir büyüme görüyoruz.  Global anlamda e-ticarete baktığımızda, yüklemeler yüzde 0,6 oranında düşse de oturumların yüzde 12 arttığını görüyoruz. Geçen Kasım ayında yüklemeler yüzde 4 ve oturumlar yüzde 12 artış ile dünya genelinde rekor kırdı. Oturum uzunlukları ise 2021’de 10.57 iken 2022’de 11.2’ye yükseldi’

Türkiye’de e-ticaret mobil uygulamalarında önümüzdeki 2 yıl içinde 44 milyar dolar gelir beklendiğini ifade eden Atakan sözlerine şöyle devam etti:
‘Türkiye oldukça önemli bir pazar, genç nüfusun çoğunluğu, teknolojik altyapısının güçlü olması, reklam veren tarafında ise pazarlamacıların daha net çözümler ile kullanıcısına yaklaşması oldukça önemli nedenler. Orta Doğu, Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde e-ticaret gelirlerinin 2025 yılına kadar toplam 148 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan bu bölgede öne çıkan ülkeler arasında. yer alıyor.’

Fintech Uygulamaları tarafında Atakan şu açıklamaları yaptı:
‘Global’de 2022’de fintech uygulamaları kurulumlarının yüzde 50’sini ödeme uygulamaları oluştururken, bankacılık uygulamaları %40 ile ikinci sırada yer aldı. Hisse yatırımı ve kripto uygulamalarının kurulumları düştü. Türkiye özelinde Fintech alanına  baktığımızda ise oturumlardaki büyüme en ilgi çekici metrik oldu ve 2023’te şimdiye kadar iyimser bir tablo çizdi. 2022’de yıllık bazda %19’luk büyümenin ardından, Ocak 2023’teki oturumlar 2022 ortalamasına göre %7 ve Ocak 2022’ye göre %15 artış gösterdi.

Fintech uygulamalarının oturum uzunlukları, 2022’de genel olarak ortalama 7.5 dakikadan 6 dakikaya düştü. Bu, genel olarak bankacılık ve ödeme uygulamalarından çok daha uzun oturum uzunluklarına sahip olan hisse yatırımı ve kripto uygulamaları oturumlarındaki büyük düşüşe bağlanabilir’.
Atakan değerlendirmesini şöyle tamamladı; ‘Mobil pazarlama endüstrisinin ortaya çıkışından bu yana, büyümenin yavaşladığı ilk yıl 2022 oldu. Bunun nedenlerinin arasında reklamverenleri ve geliştiricileri kampanyalarını yürütme, verileri analiz etme ve büyüme sağlama konusunda farklı ve zor kararlar almaya iten birçok faktör var. Hangi kampanyaların ROI’da artış sağladığını, hangi kanalların yüksek LTV’ye sahip kullanıcıları getirdiğini ve hangi segmentlerin en iyi performans gösterdiğini belirlemek artık her  zamankinden daha önemli. Bunun için doğru stratejiler ile birlikte doğru araçları da kullanmanız gerekiyor.’

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?