Logitech Brio 4K İncelemesi: Ekrandaki Sen, Olması Gerektiği Gibi

Uzaktan çalışmanın ve internet üzerinden yapılan toplantıların hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu günümüzde, iyi bir kamera insanı gerçekten üzerine yakışan bir şeyler giymiş kadar iyi hissettiriyor. Bugün piyasada bulabileceğiniz en başarılı web kameralardan biri olan Logitech Brio 4K Edition da işte böyle bir ürün.      

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışmaya geçince hepimiz evlerimize sığındık, bilgisayarlarımıza sarıldık. Sabahtan akşama yüzüne baktığımız parlak camlar bir anda hayatımızın büyük bölümünü esir alan, dünyayla iletişimimizi sağlayan yegane varlıklara dönüştü. Sadece işimiz ve eğlencemiz değil, sesimiz ve görüntümüz de elektronlara dönüşüp akmaya başladı.

Bu dönemde bizim de toplantılarımızın tamamı internet ortamına taşındı. Kimi zaman düzenlenen basın toplantılarına konuk olduk, kimi zaman yaptığımız uzaktan röportajlarla sizin karşınıza çıktık. Tüm bu süreçte bir şeyi fark ettim: Eğer mutlaka gerekmiyorsa kameramı açmıyordum. Odam dağınık olmasından veya kamera karşısında sıkılmamdan değil, kamerayı açtığımda gördüğüm şeyin beni yansıttığını düşünmediğimden. Aynada baktığım kişiyi kamerada göremiyordum. Kullandığım dizüstü bilgisayarın üzerindeki yer alan kameranın yıllanmış teknolojisi, odadaki ışık düzeniyle baş edemiyordu.

Yeni normal dediğimiz süreçte alıştığımız bazı önlem ve kısıtlamaların bir süre daha bizimle kalması bekleniyor. Dahası, uzaktan çalışma deneyimini tecrübe eden çalışanların ve kurumların çoğu bunu daimi bir kültüre dönüştürme eğiliminde. Böyle bir dünyada bilgisayarlarımızın üzerine iliştirilen kameralara alışmamız, daha da önemlisi kameralarda yansıyan görüntüyle barışmamız gerekiyor.

İyi Görünmek Gerçekten İyi Hissettiriyor

Logitech’in Brio 4K Stream Edition modeli web kamerayı kullanmaya başladıktan sonra şunu çok net anladım ki görüntülü görüşmelere iyi bir kamerayla katılmak, güzelce tıraş olup ısmarlama takım elbiseyle toplantı salonunda boy göstermek kadar kendinizi iyi hissettiriyor.

4K çözünürlüğünde oldukça başarılı bir optik sistemle donatılmış Logitech Brio 4K Stream Edition, sizi en iyi halinizle olduğu gibi karşınızdakine yansıtmak için tasarlanmış bir ürün. Zaten cihazı elinize aldığınız andan itibaren bir şeylerin dolu dolu olduğunu hissediyorsunuz. Taşınabilirlikten ödün vermemekle birlikte alışıldık web kameralardan daha büyük, ağır ve geniş. Yanında 4K video aktarımını destekleyecek kalitede yüksek veri aktarımına sahip kalın bir USB kabloyla geliyor. Aygıt bu haliyle sanki web kamera değil de, toplantı odalarında kullanılan profesyonel video konferans sistemlerin minyatür bir örneğiymiş gibi duruyor.

Kutudan ayrıca çıkan plastik bir aparat ihtiyaç duyduğunuzda kamera lensini güvenlik açısından fiziksel olarak kapatabilmenizi sağlıyor. Cihazın altında yer alan akrobatik ayak, farklı açılarda bükülerek her türden monitörün veya dizüstü bilgisayarın  üstüne yerleştirebileceğiniz şekilde tasarlanmış. Dilerseniz bunu çıkarıp altındaki vida yuvasıyla tripoda bağlayarak da kullanabiliyorsunuz.

Kameranın görüntü ayarlarının yönetimi Logitech Capture yazılımı aracılığıyla yapılıyor. Bu yazılımı kullanarak görüş açısı, yakınlaştırma, otomatik odaklama, beyaz ayarı, HDR, çözünürlük ve kare hızı, yeşil perde kullanıyorsanız kroma rengi gibi pek çok özelliği kontrol edebiliyorsunuz. Yaptığınız tüm ayarlar kameranın kendi üzerine kaydediliyor ve kullandığınız video konferans yazılımlarına otomatik olarak aktarılıyor. Mesela Zoom’u açtığınızda yaptığınız tüm görüntü ayarları son bıraktığınız şekliyle karşınıza çıkıyor. Arkada Logitech Capture uygulamasını ayrıca çalıştırmanıza gerek kalmıyor.

Ters Işıkla Barıştıran Kamera

Cihaz ses ve görüntü performansı açısından ters yönden yansıyan ışıktan kaydedilen sesin netliğine kadar hemen her problemi sihirli bir el değmişçesine ortadan kaldırdı. Örneğin aşağıdaki videoda sol taraftaki camdan öyle bir ışık vuruyor ki normal kamera görüntüsünde yüzümün yarısı bembeyaz görünüyor. Logitech Brio 4K ise koşulları ideale yaklaştırma konusunda adeta mucize yaratıyor.

Elbette cihazın bazı kusurları da var. Örneğin 2 bin liraya yaklaşan fiyatıyla her bütçeye hitap etmeyebilir. Lens güvenlik kapağı entegre olabilir veya daha iyi tasarlanabilirdi. Monitör üzerine tutturmak için kullanılan akrobatik ayak ise çerçevesiz monitörlerde ekranın ufak bir kısmının cep telefonu ön kamera çentiği gibi kapanmasına neden oluyor. Yüksek hızlı veri aktarımı için kullandığı özel kablo normal bir USB kablo kadar esnek değil.

Yine de bu üründe teknolojik gelişimin ötesine geçen, insanın doğasına dokunan, kendini daha iyi ifade etme ihtiyacına hizmet eden bir şeyler var.  İyi bir kameranın karşısına geçmek insanı gerçekten iyi hissettiriyor, öz güvenini artırıyor.

Eğer bundan sonra yeni normali böyle yaşayacaksak, bununla yaşamayı tercih ederim.