Lenovo’dan Yoğun Veri İş Yüküne Özel Sunucu

Akıllı Dönüşüm alanında lider teknoloji şirketlerinden biri olan Lenovo, sektörün en güçlü tek yuvalı sunucuları olan Lenovo ThinkSystem SR635 ve SR655 sunucu platformlarını pazara sunuyor.

Lenovo’nun kapsamlı sunucu portföyüne yeni katılan bu yeni platformlar gelecek nesil AMD EPYC 7002 serisi işlemciler ile çalışıyor. Bu yeni platformlar, özellikle işletmelerin video güvenliği, yazılım tanımlı veri depolama ve ağ istihbaratı gibi değişen, yoğun verili iş yükünün yanısıra sanal ve edge ortamlarını desteklemeye yönelik olarak tasarlandı. Sonuç olarak da işletmeler için gücü verimlilikle birarada sunan bir çözüm çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Lenovo Veri Merkezi Grubu İş Birimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü Doug Fisher, “Lenovo’nun müşterilerinin akıllı dönüşümlerini hızlandırmaya yönelik bitmez tükenmez yenilikleri, dünyanın en hızlı büyüyen veri merkezlerine yönelik aranan malzeme üreticisi olmamızda çok önemli bir unsurdur. Bugün Lenovo olarak AMD ile ilişkimizin kapsamını yeni, tamamen optimize edilmiş çözümlerle genişleterek ortak müşterilerimizin karmaşık ve yoğun verili iş yükleriyle başa çıkmalarına yardımcı oluyoruz ve onların uçtan uca güvenlikten ödün vermeden daha azla daha fazlasını yapmalarını mümkün kılıyoruz.” dedi.

Lenovo’nun yeni ThinkSystem SR635 ve SR655 sunucu platformları yalnızca işletmelerin daha çok iş yükünü daha az sunucuyla gerçekleştirmelerini mümkün kılmakla kalmıyor, aynı zamanda da ileride karşılaşabilecekleri yazılım lisans ücretlendirmelerinde de yüzde 73’e kadar tasarruf sağlayarak kullanıcıların artan iş yüklerinin üstesinden daha verimli ve hızlı şekilde gelmelerini mümkün kılıyor. Ayrıca, işletmeler toplam sahip olma maliyetinde de yüzde 46’ya kadar bir düşüş elde edebiliyor. İş yükü verimliliği ve sahip olma maliyetindeki düşüşlerin yanısıra ThinkSystem SR635 ve SR655’in ikisi enerji verimliliğinde olmak üzere 16 dünya rekoru kıran performansı da bu yeni platformların sunduğu yenilikleri destekliyor. Tüm bu özelliklerin net bir sonucu olarak da işletmeler yüksek performansa daha uygun fiyatla sahip olabiliyor.

Lenovo ThinkSystem SR635 ve SR655 daha yüksek iş/zaman oranı, daha az gecikme süresi ve daha yüksek çekirdek yoğunluğunun yanısıra pazardaki tüm tek yuvalı sunuculardan daha yüksek NVMe sürücü kapasitesi sunuyor. Bunun da ötesinde, yeni 2. Nesil Gen AMD EPYC™ işlemci tabanlı sistemler ayrıca ek hiper- yakınsanmış altyapı çözümlerinin devreye sokulması için de önemli bir fırsat sunuyor.

Pivot3’ün yazılımı ile birlikte Lenovo ThinkSystem SR655 benzer çözümlere kıyasla devre başına yüzde 33 daha fazla video kamerasını destekleme özelliğine sahip Edge bilgi-işlem video güvenliği çözümü sunuyor.

2. Nesil AMD EPYC™ işlemcilerle desteklenen PCIe 4.0’ın daha yüksek bant genişliği ile işletmeler Edge’den çekirdeğe daha hızlı veri transferi yapabiliyor ve daha yüksek veri depolama kapasitesine sahip olabiliyor; bu da teşhis ve analiz için videoların daha hızlı bir şekilde geri çağrılmasını mümkün kılıyor.

AMD işlemcili Lenovo’nun bu yeni çözümlerinin ultra yoğun NVMe konfigürasyonları kullanıcıların dev miktarda verileri depolamasına ve bu verilere erişmesine olanak sağlıyor. En fazla altı tek-genişlikli ya da üç çift-genişlikli grafik işleme birimi (GPU) destekleyen bu yeni sistemler yüksek çözünürlüklü videoları çok daha hızlı ve verimli bir şekilde işlemeyi ve analiz etmeyi mümkün kılıyor.

Video analizlerinde ve kamu güvenliği senaryolarında güvenlik çok büyük önem taşıyor. Yeni sunucuların yeni özelliklerinden biri olan güvenliğin ihlal edildiğini anında tespit edebilen ve onaysız değişiklikleri önleyen fiziksel bir anahtar da işletmelerin güvenlik sistemlerini Lenovo’nun güvenli platformları üzerinde güvenle çalıştırmalarını sağlıyor. Yuva başına 64 adede kadar çekirdek ve daha fazla performans sunan bu yeni Lenovo çözümleri, işletmelerin sunucu başına daha fazla sanal makineyi barındırmalarına olanak sağlıyor, daha yüksek dağılımlı bilgi işleme özelliği ve iş yükü verimliliği sunuyor.