Kurumsal Veri Merkezlerine Yapay Zeka Desteği

Yeni FortiGate 3200F ve 900G hibrit ağın her yerinde verimliliği artırıyor, güvenliği geliştiriyor ve yönetimde bütünleşme sağlıyor.

Fortinet, FortiGate yeni nesil güvenlik duvarları (NGFW) ve FortiGuard Yapay Zeka Destekli Güvenlik Hizmetleri’nin kurumsal veri merkezlerinde kullanılmasının maliyet tasarrufu ve iş faydalarına ilişkin bağımsız bir analizin sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlarda; yılda yüzde 300’den fazla yatırım getirisi (ROI) ve 6 ayda geri ödeme sağlanması öne çıkıyor. Fortinet ayrıca iki yeni NGFW cihazı ile veri merkezi güvenliğine olan bağlılığını derinleştiriyor: Bu cihazlardan biri 380 Gbps güvenlik duvarı çıkışı ve hiper ölçekli veri merkezlerini desteklemek için 400GE arayüzler içeren FortiGate 3200F ve diğeri ise kurumlar için kompakt bir form faktöründe olan 20 Gbps tehdit koruması sağlayan FortiGate 900G.

Fortinet CMO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Maddison, “Veri merkezinde kendini kanıtlayan Fortinet, günümüzün en büyük kurumsal organizasyonlarına en ileri güvenlik ve enerji tasarruflu performans sağlamaktadır. Yeni Forrester Total Economic Impact™ çalışmasının, müşterilerin yıllardır söylediği şeyi vurguladığına inanıyoruz: FortiGate NGFW’ler ve FortiGuard Yapay Zeka Destekli Güvenlik Hizmetleri’nin güçlü kombinasyonu sadece tüm kurum genelinde güvenliği güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda inanılmaz bir yatırım getirisi de sağlıyor.”

Bağımsız çalışmadan elde edilen temel bulgular

  • Fortinet, FortiGate NGFW’lerin ve hizmetlerinin kurumsal veri merkezindeki yatırım getirisini ölçmek için müşteri geri bildirimlerini bir araya getiren bir “Forrester Consulting Total Economic Impact (TEI) çalışması” yaptırdı. Sonuçlar, yıllık 2,5 milyar dolar geliri, 15.000’den fazla çalışanı ve en az üç veri merkezi olan tek bir bileşik organizasyon oluşturmak için birleştirildi. Çalışma, müşterilerin gelişmiş performans, artan üretkenlik ve maliyet tasarrufunun yanı sıra aşağıdaki faydaları elde ettiklerini ortaya koydu:
  • Yüzde 318 ROI ve altı ayda geri ödeme: FortiGate veri merkezi NGFW’lerinin FortiGuard Yapay Zeka Destekli Güvenlik Hizmetleri ile birlikte kullanılması, üç yıl içinde yüzde 318 yatırım getirisi, altı aydan kısa sürede geri ödeme ve 8 milyon dolardan fazla net fayda sağladı.
  • Manuel güncellemeler için harcanan zamanda yüzde 90 azalma: FortiGate NGFW’lerin kurulumu ve yönetimi kolay olduğu için ağ ekiplerinin manuel güncellemeler ve düzeltmeler için harcadığı zamanı yüzde 90 oranında azalttı. Bu kullanım kolaylığı, güçlü otomasyonla birleştiğinde cihazların yeniden görüntülenmesinde yüzde 50 ve yardımcı cihaz bağlantılarında yüzde 95 azalma sağladı.
  • Önceki NGFW çözümlerine kıyasla yüzde 40 tasarruf: FortiGate çözümleri ağ ve güvenliği bir araya getirerek müşterilerin veri merkezlerini korumak için ihtiyaç duydukları noktasal ürün ve hizmet sayısını azaltarak maliyetleri yüzde 40 oranında düşürüyor.

Yeni FortiGate NGFW’ler: veri merkezi için güç ve performans

Fortinet’in veri merkezlerine olan bağlılığını daha da ileri götüren şirket, sürdürülebilirlik hedeflerini karşılarken modern işletmeleri korumak için enerji tasarruflu performansa sahip yeni FortiGate yeni nesil güvenlik duvarlarını da duyurdu. Bu yeni NGFW’ler, gelişmiş düzeyde izinsiz giriş koruması, DNS ve URL filtreleme gibi web güvenliği teknolojileri ve yeni ve gelişmekte olan dosya tabanlı saldırıları durdurmak için içerik güvenliği de dahil olmak üzere FortiGuard AI-Powered Güvenlik Hizmetleri ile tamamen entegre. İki yeni modelin özellikleri şöyle:

  • FortiGate 3200F serisi, rakiplerine göre yüzde 72 daha az enerji tüketirken sektör ortalamasının 4 katı güvenlik duvarı verimi, sektör ortalamasının 4,7 katı SSL Inspection verimi ve sektör ortalamasının 3,5 katı IPSec VPN verimi sağlayan hiper ölçekli veri merkezleri için özel olarak üretildi. Yüksek trafik hacmini sorunsuzca yönetmek ve iş ihtiyaçlarına göre ölçeklendirmek için dört adet 400GE arayüze de sahip.
  • FortiGate 900G serisi, kompakt bir form faktöründe veri merkezine hazır performans sunarak yeni bir endüstri standardı belirliyor. Endüstri ortalamasından 6 kat daha fazla Güvenlik Duvarı verimi, 5 kat daha fazla IPSec VPN verimi ve 3 kat daha fazla tehdit koruma verimi (20 Gbps) sunarak verimli ve güvenli operasyonlar sağlıyor.

Hibrit Mesh Güvenlik Duvarı Mimarisi için Sürekli Tanınma ve Destek

FortiGate NGFW’ler, bir dizi üçüncü taraf ve analist tarafından onay alarak Ağ Güvenlik Duvarları’nda 2022 Gartner Magic Quadrant’ta Lider olarak konumlandırıldı, 2022 The Forrester Wave: Kurumsal Güvenlik Duvarları raporunda Lider olarak değerlendirilildi: Ayrıca CyberRatings.org’dan “Tavsiye Edilir” derecesi aldı. Bu üçüncü taraf onayları Fortinet’in ağ ve güvenliği birleştiren benzersiz yaklaşımının bir sonucu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?