Kolay İK, Peopleoma’yı Bünyesine Kattı

İnsan kaynakları platformu Kolay İK, Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Softtech Ventures Teknoloji A.Ş. bünyesindeki insan kaynakları analitiği çözümü Peopleoma’yı bünyesine kattı. Bu sayede hizmet verdikleri şirketlere, insan kaynakları alanında çok daha derinlemesine bir veri analizi sunacaklarını söyleyen Kolay İK CEO’su Çağlar Yalı, “Peopleoma, Talentics’ten sonra geçtiğimiz yıl bünyemize kattığımız ikinci girişim oldu.

Kolay İK, gerçekleştirdiği satın almalarla şirketi büyütmeye ve hizmet çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında işe alım ve aday takip sistemi Talentics’i satın alan Kolay İK, 2023’ün son günlerinde insan kaynakları analitiği çözümü Peopleoma’yı bünyesine kattı. Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Softtech Ventures Teknoloji A.Ş. bünyesinde Mustafa İçer tarafından 2021 yılında bir kurum içi girişimcilik projesi olarak hayata geçirilen Peopleoma, şirketlerin veri odaklı kararlar almasına yardımcı olmayı ve bu sürece rehberlik etmeyi hedefliyor.

Peopleoma’nın kurum içi girişimcisi Mustafa İçer, Softtech’te çalıştığı dönemde şirkete fayda sağlama amacıyla tasarladığı çözümünün şu anda Türkiye, ABD, Brezilya, Endonezya ve Tayland’da İK profesyonellerinin hayatını kolaylaştırdığını ve birleşmeyle birlikte çok daha büyük kitlelerin hayatını kolaylaştıracağına inandığını ifade etti.

Softtech Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sezen de Peopleoma’nın devrinin, İK platformu olan Kolay İK’ya ve müşterilerine ilave bir çözüm olarak değer katacağına inandığını belirterek, Kolay İK ile birlikte çözümü geliştiren Mustafa İçer ve ekibine teşekkür etti.

Çağlar Yalı: “İK alanındaki kritik sorulara yanıt verip şirketlere rehberlik edeceğiz”

Ölçek bağımsız olarak tüm şirketlerin iş gücü performanslarını iyileştirmenin ve geliştirmenin yolunun insan kaynakları verilerinin analizinden geçtiğini söyleyen Kolay İK CEO’su Çağlar Yalı, “İK analitiği olarak adlandırılan bu süreç, şirketlerin gelecek planlarını çok daha ayakları yere basan şekilde yapmalarını sağlıyor, verimliliği artırıyor, zaman ve tüm bunlara bağlı olarak görülmeyen maliyet kaybını önlüyor. Çünkü bir şirkette o zamana kadar kaç kişinin çalıştığı, işten neden ayrıldıkları, çalışanların performansı, hangi departmanların fazla mesai yaptığı gibi soruların cevabını akılda tutmak mümkün değil. Bunların sadece tablolara girilmesi de şirkete bir değer sağlamaz. Önemli olan bu verilerin anlamlandırılması yani analiz edilmesi yoluyla geleceğe dair tahminlemeler oluşturması. Bunu yapan şirketler geleceğe dair doğru kararlar alabilir, stratejilerini ona göre belirleyebilir. Peopleoma da tüm bu kritik sorulara yanıt verirken öngörüleri ve geleceğe yönelik tahminleriyle şirketlere rehberlik ediyor. Kolay İK olarak, bu stratejik hamleyle birlikte hizmet verdiğimiz şirketlere temel İK çözümlerinin yanında çok daha derinlemesine bir veri analizi sunacağız” dedi.

“Satın almalara devam edeceğiz”

Peopleoma’nın Talentics’in ardından 2023 yılı içinde bünyelerine kattıkları ikinci girişim olduğunu hatırlatan Yalı şöyle devam etti:
“Kolay İK olarak şirketlerin insan kaynakları departmanlarının ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri dijital, uçtan uca ve entegre bir şekilde sunmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Kolay İK olarak çözdüğümüz problemlerin yanında alanında başarılı ve güvenilir İK uygulamalarını platformumuza entegre ediyor veya satın almalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yakın zamanda İK Danışmanlığı ve Bordro Hesaplama Hizmetleri gibi şirketlere özel hizmetler vermeye başladık. Hedefimiz doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ürünümüzü geliştirmeye, yeni satın almalara ve bu sayede operasyonel karlılığımızı artırmaya devam edeceğiz.”

Üç modülde şirketlerin bugünü ve geleceği analiz ediliyor

İK platformları ile entegre olarak tüm verilerin tek bir yerde toplanmasını sağlayan Peopleoma, üç ana modülden oluşuyor. Dashboard (Gösterge tablosu) modülü; çeşitlilik-kapsam, cinsiyet dağılımı, işten ayrılanlar, turnover (çalışan sirkülasyonu), tutundurma, fazla mesai, yıllık izin, devamsızlık ve organizasyon şemasını gerçek zamanlı olarak, dinamik ve kullanıma hazır tablolar halinde sunuyor.

Şirketlerin tüm İK verilerini tablolar halinde görmesini sağlayan Peopleoma, bu verileri Highlights (Önemli noktalar) modülünde analiz ederek, içgörüler oluşturuyor. Şirketlere taleplerine göre özelleştirilebilen bu bölümde bir şirketin beyaz yaka kadrosundaki aylık değişim, işten ayrılmaların hangi aylarda arttığı gibi veriler analiz ediliyor. Tahminler modülünde ise yapay zeka destekli analiz metoduyla gelecek aylar için en kritik konulara yönelik tahminler oluşturuluyor.

Grup şirketlerinin tabloları tek platformda toplanıyor

Peopleoma ayrıca Akıllı Organizasyon Şeması ile bir grup çatısı altında olan tüm şirketlerin veya bir şirketin farklı ülkelerde kurduğu yapılanmanın organizasyon şemasını tek ekranda görebilmeyi sağlıyor. Bu sayede bordro, tazminat, yıllık izinler, performans, fazla mesai, görev süresi gibi süreçler kolay ve pratik bir şekilde gözden geçirilip değerlendirilebiliyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?