Kaspersky, İstanbul Şeffaflık Merkezi’ni Açtı

İstanbul Şeffaflık Merkezi’nin açılışının duyurusu, Kaspersky Kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky’nin katılımıyla 12. Boğaziçi Siber Güvenlik Zirvesi sırasında yapıldı ve aynı zamanda Kaspersky ile Boğaziçi Üniversitesi arasında bir Mutabakat Anlaşması imzalandı.

Şeffaflık Merkezi’nin açılışı, Kaspersky Kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky’nin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Merkez, şirketin iş ortakları ve müşterilerinin yanı sıra siber güvenlik alanındaki düzenleyicilerin tüm Kaspersky şirket içi ürünlerinin kaynak kodunu, yazılım güncellemelerini ve tehdit tespit kurallarını inceleyebileceği bir tesis olarak hizmet verecek. Ziyaretçiler, merkezde şirketin çözümlerine yönelik bağımsız denetimlerin sonuçlarını inceleyebilecekler ve Kaspersky çözümlerinde kullanılan yazılım bileşenlerinin listesine (Software Bill of Materials – SBOM) erişebilecekler.

Kaspersky, küresel siber güvenlik sektöründe şeffaflığın savunucusu olmaya devam ediyor. Seçkin akademik kurumlarla yapılan eğitim projeleri bu standardı korumanın önemli bir parçasını oluşturuyor. İstanbul Şeffaflık Merkezi’nin duyurulduğu etkinlik, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi ve Kaspersky ile Boğaziçi Üniversitesi arasında bir Mutabakat Anlaşması da imzalandı. Kaspersky CEO’su Eugene Kaspersky ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci tarafından imzalanan Mutabakat Anlaşması, gelecekteki akademik programlarda karşılıklı teknolojik işbirliği için bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor.

Kaspersky ve Boğaziçi Üniversitesi, Mutabakat Anlaşması’nın önemli bir bileşeni olarak, şirketin GTI’nın temellerinden biri olan Siber Kapasite Geliştirme Programı doğrultusunda, öğrencileri tedarik zincirindeki çözümlerin kalitesini ve güvenilirliğini değerlendirmeye yönelik metodolojiler ve teknikler konusunda eğitmeye odaklanacak bir Şeffaflık Laboratuvarı kuracak. Laboratuvarın çalışmaları aynı zamanda siber tehditleri tanıma konusunda yeterlilik geliştirmeye öncelik verecek. Şeffaflık Laboratuvarı, Kaspersky tarafından hem yerinde hem de çevrimiçi formatta sunulan uygulamalı eğitim seminerlerinden oluşacak.

İstanbul Şeffaflık Merkezi’nin açılışına ve Boğaziçi Üniversitesi ile imzalanan Mutabakat Anlaşması’na ilişkin görüşlerini paylaşan Kaspersky Kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky şunları söyledi:

“Türkiye ile profesyonel ve ticari bağlarımız bugün daha da güçlendi. Uzun süredir devam eden iş birliğimizi geliştirmenin bir sonraki adımı olarak İstanbul’da Şeffaflık Merkezi açtık ve Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliğimizi pekiştiriyoruz. Türkiye dijitalleşmesini sürdürürken ve tüm META bölgesinde bu trendin itici gücü olarak yer alıyor. Dijital yolculuklarının mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlamak için yerel kuruluşlarla uzmanlığımız kapsamında bilgi paylaşımımızı geliştirmekten onur duyuyoruz.”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci de son dönemde özellikle yapay zekâ, veri bilimi ve siber güvenlik alanlarında ortaya konan projeler ile ulusal ve uluslararası iş birliklerinin arttığını vurguladı. Rektör Prof. Dr. İnci, Kaspersky iş birliğiyle kurulacak Şeffaflık Laboratuvarı’nın bu alanda ilerlemek isteyen öğrencilere katkı sunacağını belirtti.

Siber güvenlik ortamının evrimini sürdürdüğü günümüz koşullarında, Kaspersky dijital ekosistemleri koruma ve bireylerle kurumların dijital dünyada güvenli bir şekilde gezinmelerini sağlama misyonunu sürdürüyor. İstanbul’daki Şeffaflık Merkezi, Kaspersky GTI’ın bir parçası olarak zincirdeki 12’inci merkeze karşılık geliyor.

Şeffaflık Merkezleri ve konumları hakkında daha fazla bilgiyi web sitesinde bulabilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?