Kamu ve Özel Sektör E-ticaret’in Sorunları İçin Bir Araya Geliyor

Bilişim dünyasında özellikle son günlerde çok sayıda etkinlik, toplantı, konferans düzenleniyor. Bunların içinde çok değerli konuşmacılar var ancak buna rağmen pek çoğunda sektörün ihtiyaçlarını çözmekten ziyade reklam yoğunluğu ile geçiyor. Yani bir şeyler öğrenmeye gelen kitleye çoğu zaman reklam, tanıtım ve marka anlatımı sunuluyor. Bu tip toplantılar bir şeyler öğrenmeye gelenler için her zaman bilgiden ziyade yeni markaları tanıma olarak gerçekleşiyor.

Ülkemizde e-ticaret konusuna en iyi şekilde sahip çıkan ve kısa Adı ELİDER olan Elektronik Ticaret Derneği 2 Mayıs günü sektöre hizmet amacıyla reklamın ve tanıtımın devre dışı olduğu bir organizasyona imza atıyor. ELİDER’in bunu yaparken amacı birbirinden değerli konuşmacıları ile hem kamu tarafından hem de özel sektör içinden yeni bilgileri açıklamak. Ayrıca ikinci bir hedef olarak da sektör için yeni bir vizyon yaratmak.

ELİDER bu iki aşamada STK olmanın gerekliğini yerine getiriyor. Konu ile ilgili olarak ELİDER başkanı Fehmi Darbay e-ticaret ile ilgili son bilgileri şöyle aktardı. “Her şeyden önce sektörden aldığımız destekten dolayı çok mutluyuz. Kısa adı ETBİS olan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi verilerine göre 2022 yılında; E-ticaret siparişleri yüzde 43 artış ile 3,34 milyardan 4,78 milyara yükseldi. Öte yandan e-ticaret hacmi ise yüzde 109’luk artışla 800,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu konuda bir önemli veriye göre E-ticaretin genel ticarete oranı, geçen sene yüzde 17,7 iken 2022 yılında yüzde 18,6 oldu. 2022 yılında e-ticaret yapan işletme sayısı 548.688’e ulaştı. Rakamlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca ELİDER’e büyük sorumluluklar düşüyor.”

E-ticarette doğru bilinen yanlış büyük çapta zarara neden oluyor

ELİDER Başkanı Fehmi Darbay bu konuyla ilgili olarak da şunları söylüyor “Ülkemizde satıcılarımızın doğru bildiği yanlışlar çok fazla maalesef sosyal platformlarda kirli bilgiler ile satış yapmaya gayret ediyorlar. Önceliğimiz E-ticaret işletmelerini sürdürülebilir bir satış modeline getirmek. Yasal regülasyonlardan, Dijital dönüşüm ve e-ihracat desteklerine, eğitim ve istihdamdan, pazaryerlerine, ödeme kuruluşlarından, kargo ve lojistik süreçlerine, e-ticaret alt yapılarından entegrasyonlara kadar el atmamız gereken çok fazla başlık var ve bunun için gecemizi gündüzümüze kattığımızı söyleyebilirim.”

Kamu ve Özel bu etkinlikte buluşacak

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi‘nde 2 Mayıs 2023 – Salı 13:30 – 19:00 da arasında gerçekleşecek olan İhracat Odaklı E-ticaret Buluşması adlı konferansta Elider – Elektronik Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Darbay, Uyumsoft Kurumsal İş Sistemleri Bulut Hizmetleri Genel Müdürü Erhun Öçal, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi BTM İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi BTM İstanbul Genel Müdürü İbrahim ELBAŞI, Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli, TC Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü E-İhracat ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal, TC Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanı, Hürol Karlı, TC Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Ticaret Uzman Yardımcısı Oğuzhan Ünal, Trendyol Satış ve İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil, TOBB – Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut’un konuşmacı olarak katılacak.

Son olarak İhracat Odaklı E-ticaret Buluşması konferansının içeriği ile ilgili olarak konuşan Elider Başkanı Fehmi Darbay şunları söyledi “Bu etkinliğimiz özelinde Kamu ve özel sektörü, e-ticaret satıcıları ile bir araya getiriyoruz. Ülkemiz ihracat rakamlarını arttırmak adına yeni açıklanan ürün ve hizmet ihracatı kamu teşvikleri sektör ile paylaşılacak. Özel sektördeki büyük işletmelerde satılara gelecek vizyonlarını sektörün gelişimi için neler yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini anlatacaklar. Bu sebeple biz bu etkinliği Türkiye’de ilk kez tüm sektöre açık bir etkinlik olması açısından ve bunu bir Sivil toplum kuruluşu tarafından yapılıyor olması açısından çok önemsiyoruz.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?