Yapay Zeka ile Covid-19 Teşhisi

Yapay zeka, cep telefonuyla kaydedilen öksürükler yoluyla asemptomatik Covid-19 enfeksiyonlarını tespit ediyor.

 

Görsel: Christine Daniloff, MIT

MIT News kaynaklı habere göre Covid-19 ile enfekte olan asemptomatik kişiler, tanımı gereği, hastalığın fark edilebilir fiziksel semptomlarını göstermiyor. Bu nedenle, virüs için test yapma olasılıkları daha düşüktür ve bilmeden enfeksiyonu başkalarına yayabilme potansiyeline sahipler.

Ayrıca asemptomatik olan kişiler virüsün yarattığı değişikliklerden tamamen kurtulamayabilir gibi görünüyor. MIT araştırmacıları, asemptomatik kişilerin öksürme biçiminde sağlıklı bireylerden farklı olabileceğini keşfetti. Bu farklılıklar insan kulağı tarafından deşifre edilemiyor ancak yapay zeka tarafından yakalanabiliyor.

Yakın zamanda IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology’de yayınlanan bir makalede, ekip, asemptomatik insanları sağlıklı bireylerden ayıran bir yapay zeka modelini, insanların gönüllü olarak web tarayıcıları ve cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlar aracılığıyla gönderdiği zorunlu öksürük kayıtları üzerinde teşhis yapabiliyor.

Başarı oranı yüzde 98,5

Araştırmacılar, modeli on binlerce öksürük örneğinin yanı sıra sözlü sözler üzerinde eğitti. Model yeni öksürük kayıtlarını beslediklerinde, semptomları olmadığını ancak virüs için pozitif test ettiklerini bildiren asemptomatiklerden öksürüklerin yüzde 100’ü de dahil olmak üzere Covid-19 olduğu doğrulanan kişilerin yüzde 98,5’ini doğru bir şekilde tanımladı.

Ekip, modeli kullanıcı dostu bir uygulamaya dahil etmek için çalışıyor. Bu, FDA onaylıysa ve büyük ölçekte benimsenirse, Covid-19 için asemptomatik olma olasılığı yüksek olan kişileri belirlemek için potansiyel olarak ücretsiz, kullanışlı, invazif olmayan bir ön tarama aracı olabilir. Bir kullanıcı her gün oturum açıp, telefonuna öksürerek virüs bulaşıp bulaşmayacağı konusunda anında bilgi alabiliyor.

MIT Auto-ID Laboratuvarı’nda Araştırmacı Bilim İnsanı Brian Subirana, “Bu grup teşhis aracının etkili bir şekilde uygulanması, salgının yayılmasını herkes bir sınıfa, fabrikaya veya restorana gitmeden önce kullanırsa, azaltabilir” diyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?